אחריות קבלן איטום

You are currently viewing אחריות קבלן איטום

איטום הגג הוא מרכיב משמעותי באיכות החיים. איטום לקוי עלול להוביל לכתמי עובש מכוערים, נזק לתשתיות ורהיטים וגם מחלות מפני שהעובש מפיץ נבגים שפוגעים בדרכי הנשימה. בהתאם מומלץ לבחור בקבלן איטום ותיק ואחראי, ולא פחות חשוב – לוודא שמקבלים אחריות על השירות. בעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי לגבי האחריות על איטום גגות, כדי שתדעו למה לצפות ומה נכון לדרוש מאיש המקצוע שביצע עבורכם את העבודה.

מהו משך האחריות המומלץ על איטום גגות?

משך האחריות שמספק קבלן איטום משתנה בהתאם לאמצעי שמונע חדירת מים אל הדירות שמתחת לגג. כשהעבודה מתבצעת באמצעות יריעות ביטומניות, קבלנים מקצועיים מעניקים אחריות ללא פחות מ-10 שנים. גם על איטום בעזרת חומרים פולימריים אפשר לדרוש אחריות לפרק זמן דומה, או קרוב לכך, ולקבל. לעומת זאת כשהגג נאטם באמצעות זפת, תקופת האחריות המקובלת היא 5 שנים בלבד. בנוסף, זיפות הגג מחייב תחזוקה שנתית קבועה בדמות הלבנה עם סיד. קבלן איטום אחראי ובעל יושרה יסביר זאת לכל לקוח עוד לפני ביצוע העבודה, והאחריות תכלול התחייבות של הלקוח לשלם מדי שנה על הסיוד. כדאי כמובן לסכם – בחוזה כתוב – את עלות הסיוד במשך כל אחת מהשנים.

באילו מקרים אחריות קבלן איטום לא תקפה?

כמו כל אחריות כמעט, גם אחריות קבלן איטום תקפה רק בתנאים מסוימים. בפרט נדרשת שמירה על הגג והימנעות מפעולות שעלולות לפגוע בפתרון האיטום הקיים. מרזבים שלא נוקו בתחילת החורף עלולים להיסתם ולכן תצטבר כמות מים גדולה מדי על הגג – והאיטום עלול להיהרס מבלי שתוכלו להפעיל את האחריות.

באופן דומה נזילה מדוד שמש שלא מטופלת כראוי פוגעת גם היא גם בזפת, גם בחומרים הפולימריים שמשמשים לאיטום גגות וגם ביריעות הביטומניות. צרה נוספת היא לשלשת יונים – חומר שמתאפיין בחומציות חזקה שמובילה להרס חומרי האיטום, ולכן רצוי להתקין על כל גג אמצעים להרחקת יונים. בנוסף, אם הזמנתם איש מקצוע לעבודה על הגג – למשל טכנאי דודי שמש או מתקין אנטנות – יש לוודא שהוא מתנהל בזהירות ולא פוגע בשכבת האיטום החשובה.

מהי בדיקת הצפה ולמה היא חשובה לא פחות מהאחריות?

אחריות קבלן איטום מבטיחה הגעה של איש המקצוע אם הפתרון הנבחר לא ימלא את ייעודו – הגעה ותיקון התקלה כמובן. זהו מרכיב חשוב בשקט הנפשי שלכם, אבל ישנו מרכיב חשוב לא פחות: מזעור הסיכוי שתהיה תקלה. דרך פשוטה ויעילה להקדים תרופה למכה ולוודא מיד לאחר יישום פתרון האיטום שהוא אכן תקין היא בדיקת הצפה. בדיקה זו כוללת הצפת הגג במים כך שתיווצר שכבה בעומק של כ-10 ס”מ. במקביל נחסמים פתחי הניקוז, כשהמטרה היא לבחון האם המים יחדרו את האיטום או לא. רק ביצוע מקצועי ואחראי במיוחד של בדיקה זו לא יגרום נזק לדירות, וזוהי עוד סיבה לכך שמומלץ לבחור קבלן איטום מנוסה.

איך אפשר לדעת בוודאות שקבלן האיטום יממש את האחריות?

אחריות קבלן איטום ניתנת כאמור לפרק זמן ארוך – 5 עד 10 שנים. על-מנת לוודא שבעוד 7-8 שנים תהיה לכם כתובת לפנות אליה, והנייר שעליו מודפסת האחריות יהיה בעל ערך אמיתי, רצוי לבחור באיש מקצוע שלא ייעלם אחרי שנה-שנתיים. בהקשר זה כדאי להכיר את המושג “קבלן איטום רשוי” – קבלן איטום שעבר קורס ייחודי אשר מוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון. קבלני איטום רשויים מן הסתם מתכננים קריירה ארוכת טווח ולכן יש ערך לאחריות שהם מעניקים.