איטום ביריעות ביטומניות

You are currently viewing איטום ביריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות הן פתרון איטום מתקדם ויעיל במיוחד. בעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות היריעות, ובפרט תשובות לשאלות נפוצות כמו מהם היתרונות של היריעות הביטומניות, לאילו גגות הן מתאימות, על מה חשוב להקפיד כשמתקינים אותן ואיך לבחור באופן מושכל קבלני איטום שיבצעו עבורכם את המלאכה.

היתרונות של יריעות ביטומניות

יריעות ביטומניות מורכבות משני חלקים – ביטומן ושריון. הביטומן הוא תוצר של תעשיית הדלק ומבוסס על זיקוק נפט. לצורך ייצור יריעות לאיטום גגות הביטומן מועשר בפולימרים ועובר תהליך מיוחד שמוסיף לו בועות אוויר – וזהו היתרון הראשון של פתרון איטום זה, אפקטיביות גבוהה במיוחד. 

השריון מגן על הביטומן מפני שינויי טמפרטורה וזהו גם היתרון המשמעותי השני של איטום ביריעות ביטומניות – עמידות מרבית למשך שנים רבות, ללא צורך בביצוע הלבנה מדי שנה.

לאילו גגות מתאימות היריעות הביטומניות?

איטום ביריעות ביטומניות מתאים למרבית הגגות הקיימים. בפרט הוא אידיאלי לגגות בטון משום שהביטומן נצמד לחומר זה באופן הדוק במיוחד. כשיש חומרים אקריליים על הגג חובה קודם כל לקלף אותם ורק לאחר מכן לפרוס את היריעות.

דגש חשוב נוסף הוא כמות הפריטים על הגג: ככל שיש על הגג יותר דודי שמש, קולטים וכו’, כך קשה יותר לפרוס את היריעות הביטומניות ועלות הפעולה תהיה גבוהה יותר. גגות עמוסים במיוחד עשויים שלא להתאים לאיטום באמצעות יריעות אלה.

הסוגים השונים של יריעות

איטום ביריעות ביטומניות מתבצע עם 2 סוגי יריעות – SBS ו-APP. יריעות SBS מתאימות לאקלים קר ולכן פחות רלוונטיות לגגות בארץ, אבל כן ניתן להשתמש בהן לאיטום מקלטים. עבור הגגות המוצר הנכון הוא באופן טבעי יריעות APP שמיועדות לאקלים חם.

הבחנה נוספת היא לפי עובי היריעה, כשיש יריעות ביטומניות בעובי 4 מ”מ ויש כאלה שעוביין 5 מ”מ. קבלן איטום רציני יתקין 2 שכבות של יריעות 4 מ”מ או שכבה אחת בעובי 5 מ”מ. בכל מקרה חובה לעבוד אך ורק עם יריעות שעומדות בתקן הישראלי הרלוונטי (ת”י 1430/3).

על מה חשוב להקפיד כשמתקינים יריעות ביטומניות?

על-מנת שהיריעות הביטומניות ימלאו את ייעודן באופן אופטימלי, חשוב להכין את הגג. דגש אחד הוא יצירת שיפועים מדויקים כדי שהמים יזרמו אל המרזבים ולא יצטברו על היריעות. דגש נוסף לקראת איטום ביריעות ביטומניות הוא שטיפה יסודית של כל שטח הגג, בין השאר כדי לוודא שאין בו שקעים (ואם יש, קבלן מיומן כמובן יתקן אותם). כמו כן נדרשת מריחת פריימר לפני פריסת היריעות.

איך לבחור קבלן איטום לצורך פריסת יריעות ביטומניות?

הדרך הטובה ביותר לבחור איש מקצוע בתחום זה היא לעבור על רשימת קבלני האיטום בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. כל הקבלנים והחברות שנכללים בפנקס זה עברו מבחן הסמכה מקיף של רשם הקבלנים, כך שאפשר להיות בטוחים שיש להם את הבקיאות הנדרשת לעבודה עם יריעות ביטומניות. תנאי נוסף לרישום הוא ניסיון של לפחות 5 שנים, כך שגם בסעיף חשוב זה תוכלו לסמן V, ועוד כדאי לדעת שרשם הקבלנים רשאי למחוק מהפנקס אנשי מקצוע וחברות שמתנהלים בחוסר מקצועיות או חוסר אמינות – ובהתאם מי שכן רשום הוא בהכרח קבלן איטום שאפשר לסמוך עליו.