איטום גגות – מהו המחיר למטר?

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

איטום הוא מרכיב קריטי בכל דירה. איטום לקוי פוגם באיכות החיים ועלול להוביל למחלות שונות עקב היווצרות עובש. כשנוצר צורך באיטום הגג, המחיר למטר רבוע הוא באופן טבעי אחד השיקולים לבחירת קבלן – ובעמוד זה תמצאו מידע מקיף אודות הגורמים שלפיהם נקבעת העלות. כמו כן תמצאו המלצות להתנהלות מושכלת שתביא ליחס עלות תועלת משתלם במיוחד.

השיטות השונות של איטום גגות

כשבוחנים אפשרויות שונות של איטום גגות מחיר למטר רבוע הוא בעיקר תוצאה של השיטה הנבחרת. השיטה הזולה ביותר היא הזיפות, אותה אופציה שבעבר הייתה היחידה או כמעט היחידה ולכן מזוהה מאוד עם איטום הגג.

יחד עם זאת חשוב לדעת שכיום יש שיטות מתקדמות יותר ואפקטיביות יותר למנוע חדירת מים מהגג אל הדירות שמתחתיו. אופציה אחת היא יריעות ביטומניות שאותן פורסים לאורכו ולרוחבו של הגג, וכמו כן ניתן להשתמש בחומרים פולימריים, חומרים פוליאוריטנים וחומרים אקריליים.

לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות מעבר למחיר למטר, ובעיקר התאמה אופטימלית לסוגי גגות שונים. ברור לחלוטין שבמסגרת בחירת איטום גגות מחיר למטר רבוע הוא פרמטר רלוונטי, אבל אי אפשר כמובן לוותר על התאמה לגג הספציפי ומאפייניו.

עלות איטום גג, כיצד ניתן לחשב ?

איטום בעזרת יריעות ביטומניות יעלה בדרך כלל 60-120 ש”ח למטר רבוע. זיפות גגות מתומחר ב-25-75 ש”ח למטר רבוע, אבל חשוב לקחת בחשבון שהאיטום מחזיק מעמד רק עד 5 שנים, לעומת 7 עד 10 שנים במקרה של היריעות הביטומניות.

איטום עם חומרים פולימריים עולה 45-90 ש”ח למ”ר, וזהו גם טווח המחירים של איטום גגות בעזרת חומרים אקריליים. עוד כדאי לדעת שעבור גגות גדולים מאוד המחיר למ”ר יהיה בדרך כלל מעט נמוך יותר בהשוואה לגגות קטנים, ובכל מקרה ישנם עוד שיקולים בקביעת הצעת מחיר (למשל המצב הקיים) – ולכן קבלן איטום מיומן יבחן קודם כל את המצב ורק לאחר מכן יספק הצעת מחיר.

באופן טבעי הצעת המחיר המשתלמת ביותר היא לאו דווקא זו הנמוכה ביותר – משום שיש חשיבות גם לטווח הזמן שבו האיטום יישמר.

מהו המשקל הנכון של מחיר האיטום בהחלטה איזה קבלן לבחור?

“גשמי ברכה” הוא ביטוי מקובל מאוד, וגם מי שמעדיפים קיץ יסכימו שיש יופי במחזה של מים שיורדים מהשמיים. לעומת זאת, כשהאיטום של הגג לקוי, והגשם לא נשאר מחוץ לדירה אלא מחלחל לתוכה, כבר קשה עד בלתי אפשרי ליהנות ממנו. בהתאם חשוב מאוד להקפיד על איטום איכותי מאוד ולא לבחור איש מקצוע רק על סמך מחיר.

בפרט מומלץ להעדיף קבלני איטום רשומים, כלומר אנשי מקצוע שמופיעים בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון בענף 134, איטום מבנים. עצם הרישום מעיד על ניסיון רלוונטי משמעותי וכן על בקיאות מקצועית והתנהלות אמינה. לקבלנים שטרם נרשמו בפנקס הנ”ל מומלץ לעשות זאת בהקדם כדי לא להפסיד לקוחות, והדרך הטובה ביותר להשלים את התהליך בזמן קצר ככל האפשר היא לעבור קורס הכנה ייעודי שמוכר ע”י רשם הקבלנים. קורס כזה מקנה את הזכות להיבחן בבחינה מקוצרת, וכך מוביל לסיכויי הצלחה מרביים.