איך לבחור את הקבלן שלכם?

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

בחירת קבלן לכל עבודה שהיא – שיפוץ מקיף בדירה, התקנת מעלית, פיתוח חצרות, עבודות אספלט, שדרוג מערכת האינסטלציה בעסק וכו’ – מחייבת אחריות רבה. כמעט בכל תחום ישנם קבלנים רבים שמציעים את שירותיהם, ולמרבה הצער לא כולם מקפידים על אמינות, על מקצועיות ועל מילוי כלל ההתחייבויות שהם לוקחים על עצמם. הנזק עקב עבודה רשלנית עלול להיות עצום, וכך גם במקרים שבהם הקבלן נעלם באמצע הפרויקט (מקרים שכידוע אינם נדירים). בעמוד זה תמצאו טיפים לבחירה מושכלת של קבלן כדי שתוכלו לצאת לדרך בראש שקט באמת.

רישום בפנקס הקבלנים

משרד השיכון מנהל רישום של קבלנים בכמה עשרות ענפי פעילות – במסגרת פנקס הקבלנים. אנשי מקצוע שמבקשים להיכלל בפנקס נדרשים להוכיח הכשרה מתאימה, בקיאות וגם ניסיון רלוונטי משמעותי. כך למשל קבלני שיפוצים יכולים להירשם רק לאחר 5 שנות עבודה בתחום.

בהתאם רישום בפנקס הוא אינדיקציה טובה מאוד לגבי מידת המקצועיות של כל קבלן. בנוסף, רשאי רשם הקבלנים להשעות את הרישום בפנקס לפרק זמן מסוים אם מוגשת תלונה נגד קבלן רשום והיא מתגלה כמוצדקת – כך שאם איש המקצוע שאתם רוצים לשכור את שירותיו מופיע בפנקס, זו גם הוכחה להתנהלות אמינה ורצינית, ולמעשה סוג של ביטוח להתנהלות כזו גם בפרויקט שלכם.

ניסיון מגוון – וגם היכרות עם שיטות עבודה מתקדמות בתחום

ניסיון הוא מפתח לתפקוד מיטבי של כל איש מקצוע בכל תחום, ובפרט קבלני שיפוצים, קבלני בניין, מתקיני מערכות מיזוג אוויר, מתקיני מערכות חשמל ותקשורת במבנים וכו’. בהתאם כדאי לשאול כל איש מקצוע שעומד על הפרק מהו היקף הניסיון שצבר, אילו פרויקטים השלים ומה היה תפקידו בכל אחד מהם. מומלץ לא להתבייש ולוודא את אמיתות המידע.

במקביל לניסיון כדאי לנסות להתרשם גם ממידת ההיכרות של הקבלן עם שיטות מתקדמות וטכנולוגיות משוכללות. אמנם לא קל לבחון זאת, שכן נדרשת בקיאות מקצועית עמוקה ומן הסתם למי שמחפש קבלן אין אותה, אבל בעזרת האינטרנט אפשר למצוא מידע רלוונטי – ולנצל אותו לטובת הבנה טובה יותר של עקומת הלמידה של הקבלן.

אינטואיציה ואיכות האינטראקציה עם כל איש מקצוע

אמנם קבלן נשכר לצורך ביצוע עבודה ספציפית, ומן הסתם לא מתפתחת איתו מערכת יחסים מעבר לכך, אבל גם במצב כזה ישנה חשיבות לטיב האינטראקציה עם איש המקצוע. תקשורת טובה תורמת רבות לשקט הנפשי של הלקוחות, מה גם שהיא מייצרת ודאות לגבי המוכנות של הקבלן למלא בקשות שונות ומידת ההיענות שלו באופן כללי. המלצה נוספת היא לייחס משקל גם לאינטואיציה – כמובן לא על חשבון מרכיבים קריטיים כמו רישום בפנקס הקבלנים או ניסיון, אבל אי אפשר להתעלם מכך שלפעמים תחושות הבטן שלנו מזהות נכון את האופי של האדם שעומד מולנו.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.