איך לבחור קבלן לעבודות בנייה?

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

עבודות בנייה מכל הסוגים מחייבות אחריות רבה. בהתאם , כשבוחרים קבלן לפרויקט שכזה חובה לקחת בחשבון פרמטרים רבים ולהעדיף אנשי מקצוע עם ניסיון נרחב ככל האפשר וידע רלוונטי מוכח. גם לאישיות של הקבלן ולאופן ההתנהלות שלו מול הלקוחות יש משקל בהחלטה – ולכן מומלץ להיעזר בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. בעמוד זה תמצאו תשובות לשאלות כמו : מהו פנקס הקבלנים ? למה קבלן שנכלל בפנקס הוא איש מקצוע שאפשר לסמוך עליו ולמה לכל קבלן בענף הבנייה כדאי לעבור את תהליך הרישום לפנקס?

מהו פנקס הקבלנים?

פנקס הקבלנים הוא רשימה של קבלנים בכל ענפי הבנייה – שיפוצים, עבודות אספלט, פיתוח חצרות, גשרים, מעליות ומדרגות נעות, אינסטלציה ומערכות כיבוי אש, איטום, דריכת בטון וגם בנייה באופן כללי. כמובן שלא כל קבלן שמבקש להיכלל ברשימה הנ”ל נענה בחיוב. במשרד הבינוי והשיכון פועלת יחידה ייעודית בשם רשם הקבלנים והיא בוחנת כל בקשה על סמך הקריטריונים שנקבעו בתקנות (תקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות – סיווג קבלנים רשומים).

למה כדאי להעדיף קבלנים רשומים בפנקס הקבלנים?

הפרמטרים העיקריים שלפיהם נבחנות הבקשות לרישום קבלני בנייה בפנקס של משרד הבינוי והשיכון הם הניסיון וההכשרות המקצועיות. ליתר דיוק מדובר בשקלול של שני המרכיבים החשובים הנ”ל. כך למשל מי שהשלימו לימודי הנדסה או אדריכלות, ורשומים בפנקס המהנדסים והאדריכלים נדרשים להציג הוכחות לשתי שנות עבודה בפועל (במהלך 5 השנים האחרונות).

בוגרי בתי ספר להנדסאים וטכנאים כבר מתבקשים להציג 4 שנות עבודה בביצוע עבודות הנדסה בנאיות, כשתנאי נוסף הוא שאותן 4 שנים נצברו במהלך 8 השנים האחרונות. מנהלי עבודה בפרויקטים רלוונטיים במהלך 6 שנים מתוך 12 השנים האחרונות רשאים גם הם להגיש בקשה לרשם הקבלנים.

קריטריון נוסף הוא רישום פלילי. מי שהורשע בעבירה הקשורה לעבודות בנייה יידרש להמתין 3 שנים ממועד ריצוי העונש בגין אותה עבירה עד שיוכל להיכלל בפנקס הקבלנים. גם מנהלים בתאגיד שהורשע בביצוע עבירה מנועים מלהגיש בקשה להפוך לקבלנים רשומים.

המסקנה המתבקשת : מי שכן נמצאו מתאימים להופיע בפנקס הקבלנים הם קבלנים בעלי ידע וניסיון וכמו כן , ניתן לסמוך על אופן ההתנהלות שלהם.

למה כדאי לקבלנים רשומים להיכלל בפנקס?

סיבה נוספת לכדאיות הבחירה בקבלן רשום בפנקס לצורך ביצוע עבודות בנייה היא שלאנשי מקצוע איכותיים יש אינטרס מובהק להופיע בפנקס הקבלנים. בהתאם ישנו חופש בחירה נרחב למדי גם כשמצמצמים את החיפושים לקבלנים רשומים. האינטרס הנ”ל נובע מכך שרק קבלנים רשומים יכולים להשתתף במכרזים ממשלתיים, ומכך שמי שלא נכלל בפנקס מוגבל לביצוע פרויקטים של כ-90,000 ש”ח בלבד (בהשוואה לרף של מיליוני שקלים לקבלנים הרשומים).

המלצות ואינטראקציה מוצלחת

כאמור גם כשהחיפוש אחרי קבלן לעבודות בנייה “מוגבל” לאלה שמופיעים בפנקס של משרד הבינוי, יש אפשרויות רבות. לצורך הבחירה המיטבית כדאי לבקש מכל איש מקצוע המלצות של לקוחות קודמים, ואפילו לנסות לדבר איתם כדי להתרשם בצורה המדויקת ביותר מהיכולות המקצועיות וגם מאופן ההתנהלות של הקבלנים הרלוונטיים השונים. דגש נוסף הוא קבלת הצעת מחיר כתובה ומפורטת – כך שתדעו בדיוק מהי העלות וגם מהי התועלת. כמו כן כדאי לייחס משקל לאיכות האינטראקציה ביניכם לבין הקבלן, כדי שתוכלו להפקיד את הפרויקט בידי אדם שאתם מרגישים בנוח לעבוד איתו.