איך מתחילים לעבוד בתור קבלן שיפוצים?

You are currently viewing איך מתחילים לעבוד בתור קבלן שיפוצים?

העלייה ברמת החיים והמודעות הגדלה להשפעת מרחב המגורים על איכות החיים מובילות להתרחבות הביקוש לשיפוצים. המגמה הזו צפויה להישמר ואף להתחזק, ובמציאות שכזו פוטנציאל ההכנסות של קבלני שיפוצים מיומנים ואמינים גבוה מאוד. במקביל לגידול בביקוש לאנשי מקצוע בתחום זה הלקוחות הופכים גם לבררנים יותר, ולא ממהרים לשכור קבלן שיפוצים בלי לבחון אותו היטב. בהתאם , ההמלצה לכל מי שרוצה להתחיל לעבוד בתור קבלן בתחום זה היא לעבור תהליך הכשרה והסמכה מסודר – ובעמוד זה תמצאו את כל הפרטים.

קורס קבלני שיפוצים

קבלן שיפוצים זקוק לידע רחב היקף. בין השאר הוא חייב לשלוט בנושאים כמו חומרי בניין, מלאכות בנייה, חשמל, קריאת תכניות , בטיחות, יציבות מבנים,  טיח, עבודות גבס, עבודות אלומיניום ועוד ועוד.

על-מנת לרכוש את הידע הנחוץ, נדרשת למידה מסודרת. עוד חשוב לזכור שבכל תחום בפני עצמו היקף הידע הקיים התרחב במידה ניכרת בשני העשורים האחרונים, וגם התקנות הרלוונטיות הולכות ומחמירות עם השנים. בהתאם כדאי מאוד לעבור קורס קבלני שיפוצים במוסד לימודים מוכר ורציני. הכשרה שכזו מעידה גם על המוכנות להשקיע, ופותחת דלתות רבות כשמתחרים מול קבלני שיפוצים אחרים על פרויקטים ועבודות.

ניסיון מעשי

מרכיב חשוב נוסף בהכשרת קבלן שיפוצים הוא ניסיון מעשי. כפי שאין תחליף ללימודים מסודרים, אין גם תחליף ללמידה מתוך התנסות ועל בסיס התמודדות עם מגוון רחב של מצבים שמתפתחים תוך כדי עבודה. באופן טבעי בתחילת הדרך העבודה היא תחת קבלן שיפוצים ותיק, וכשבוחרים נכון איש מקצוע מיומן, עתיר ניסיון וגם כזה שיודע להעביר את הידע שצבר אל מי שעובד איתו, התועלת רבה במיוחד.

לימודי קבלן רשום

עוד שלב משמעותי בקריירה הוא הפיכה לקבלן רשום. למעשה מדובר בעליית מדרגה של ממש, שכן החוק מאפשר לקבלני שיפוצים לא רשומים לבצע עבודות בהיקף כספי של 47,255 ש”ח בלבד (הסכום מעודכן ל-2021). קבלן שיפוצים רשום לעומת זאת יכול כבר בשלב ראשון לקחת על עצמו פרויקטים של עד 360,000 ש”ח, ובהמשך הדרך, כשהסיווג שלו עולה, לבצע עבודות במיליוני שקלים. בנוסף קבלנים רשומים יכולים להשתתף במכרזים ממשלתיים – אפשרות שלא פתוחה בפני קבלנים לא רשומים.

על-מנת להפוך לקבלן רשום בענף השיפוצים(131) וכך לעבוד בתור קבלן שיפוצים ללא מגבלות , נדרשות 5 שנות ניסיון וכן הצלחה במבחן הסמכה מיוחד. המבחן נערך ע”י רשם הקבלנים , והוא כולל 100 שאלות: 40 שאלות בנושאי בטיחות וגהות, 60 שאלות מקצועיות . בחלק המקצועי חובה לענות נכון על 65% מהשאלות, גם בפרק החוקים והתקנות ציון עובר הוא 65% ואילו בפרק הבטיחות והגהות הציון המינימלי הוא 80%.

קבלן שיפוצים שעובר קורס הכנה למבחן אשר מוכר ע”י הרשם זכאי להקלה משמעותית: מבחן שכולל רק 50 שאלות – 30 בנושאים מקצועיים ועוד 20 שאלות בנושאי בטיחות וגהות. בוגרי קורס מוכר יכולים גם לגשת לעוד בחינה אם לא עברו את הראשונה כבר אחרי חודש, במקום המתנה של 6 חודשים לכל השאר.

לנוכח העלייה המתמשכת ברף הציפיות של הלקוחות מקבלני שיפוצים, ההמלצה לכל איש מקצוע בתחום היא לתכנן את הקריירה כך שהיא תכלול גם קורס קבלן רשום, כלומר קורס שמאפשר לעבור את הבחינה של רשם הקבלנים תוך זמן קצר ככל האפשר.