בדיקת קבלנים רשומים

You are currently viewing בדיקת קבלנים רשומים

ברוב המקרים אדם הרוצה לשפץ את ביתו, בוחן כמה וכמה אפשרויות. ההמלצה היא תמיד לכלול אנשי מקצוע רבים, ולבחון אותם גם על סמך הצעת המחיר וגם על סמך היכולות. אחד הפרמטרים לגבי איכות הקבלן הוא רישום בפנקס של משרד השיכון – פעולה קלה ופשוטה שמספקת מידע משמעותי אודות איש המקצוע. בעמוד זה תוכלו למצוא תשובות לשאלות כמו כיצד מתבצעת בדיקת קבלנים רשומים, למה מדובר בפעולה כדאית ומהם התנאים הבסיסיים לרישום בפנקס.

כיצד מתבצעת בדיקת קבלנים רשומים?

בדיקת האם הקבלן רשום היא כאמור פעולה קלה ופשוטה ליישום. כל מה שצריך לעשות מי שרוצה לוודא כי איש מקצוע מסוים אכן רשום ברשם הקבלנים הוא להקליד בגוגל “פנקס הקבלנים” ולהיכנס לחלק הזה באתר של המשרד.

מנוע החיפוש ידידותי מאוד למשתמשים. אופציה אחת היא להקליד את השם של הקבלן שלגביו רוצים לדעת האם הוא רשום – ואם הוא אכן נכלל בפנקס, תקבלו מיד תשובה חיובית עם כל פרטיו של אותו איש מקצוע (כתובת, מספר טלפון, התאריך שבו התבצע רישום ועוד). ניתן לחפש קבלנים ספציפיים גם לפי מספר החברה או מספר הקבלן.

עוד אופציה היא לקבל את רשימת כל הקבלנים הרלוונטיים – לפי ישוב וענף פעילות. ישנם כ-30 ענפים וענפי משנה, משיפוצים דרך איטום מבנים ועבודות אספלט ועד מעליות ומדרגות נעות וקונסטרוקציות פלדה לגשרים. חיפוש בדרך הזו מאפשר למי שמחפש קבלן לפנות מלכתחילה רק לאנשי המקצוע שהקפידו להירשם במשרד הבינוי והשיכון.

מה מעיד הרישום בפנקס הקבלנים?

קבלנים רשומים בפנקס של משרד השיכון הם אנשי מקצוע שסוננו ע”י רשם הקבלנים על סמך מספר קריטריונים חשובים. הקריטריון המרכזי הוא שילוב של השכלה וניסיון. כך למשל בוגרי בתי ספר להנדסאים או טכנאים יכולים להירשם בפנקס הקבלנים לאחר השלמת 4 שנות עבודה רלוונטית בתחום (במהלך 8 השנים האחרונות).

מי שהועסקו כמנהלי עבודה בתחום שבו הם רוצים להירשם במשך 6 שנים או יותר (במהלך 12 השנים האחרונות) יכולים גם כן להגיש בקשה – ובאופן כללי נבחן היקף העבודה בפועל לאחר השלמת לימודים רלוונטיים.

בחלק מהמקרים נדרשים הקבלנים שמבקשים להירשם בפנקס גם לעבור בחינות הסמכה ספציפיות. כך למשל קבלני שיפוצים יעברו מבחן שבודק את רמת הידע שלהם לגבי תחומים כמו קריאת תוכניות, חומרי בניין, מערכות אינסטלציה, גז וחשמל, קירור וחימום, ארגון אתר עבודות ועוד. קבלנים בענף האינסטלציה ייבחנו בנושאים הרלוונטיים לגביהם – צנרת, סוגי ברזים, סוגי צינורות, סניטציה, דודי חשמל ושמש, מתקני תברואה ביתיים ותעשייתיים, איתור נזילות, כיבוי אש ועוד. בכל מקרה המבחן כולל גם שאלות בנושאי בטיחות וגיהות.

בהתאם בדיקת קבלן רשום עוזרת למי שמחפש איש מקצוע לדעת בוודאות שהוא שוכר אדם בעל ניסיון וידע חיוניים.

למה לקבלנים כדאי להירשם בפנקס של משרד השיכון?

בעידן שבו יותר ויותר לקוחות מבצעים את הפעולה הפשוטה והמידית של בדיקת קבלן רשום, אנשי מקצוע שלא יירשמו בפנקס יישארו מאחור ויגלו שהם מתקשים לקבל עבודות. עוד כדאי לדעת שלפי התקנות העדכניות, קבלנים לא רשומים מורשים לבצע עבודות בהיקף של עד כ-45,000 ש”ח כשמדובר בענף משנה (למשל שיפוצים) או עד כ-100,000 ש”ח כשמדובר בענף ראשי (למשל בנייה). למי שכבר צבר את הניסיון הדרוש בהתאם לתחום שבו הוא פועל, מומלץ להתכונן למבחן של רשם הקבלנים באמצעות קורס ייעודי.

construction