בנייה ירוקה – חסרונות ויתרונות

You are currently viewing בנייה ירוקה – חסרונות ויתרונות

משבר האקלים משפיע יותר ויותר על העולם, וגם כאן בארץ כבר אי אפשר עוד להתעלם מהתופעה. בהתאם ניתן לראות את התואר “ירוק” מוצמד למוצרים ופעולות בשלל תחומים, תמיד במשמעות חיובית, וגם הבנייה הירוקה זוכה לביקוש הולך וגדל. לשיטה יתרונות משמעותיים וגם חסרונות שכדאי לקחת בחשבון, ובעמוד זה תוכלו למצוא מידע מפורט על כל המאפיינים החשובים.

מהי בנייה ירוקה?

בנייה ירוקה היא שם כולל להקמת מבנים מכל הסוגים תוך כדי מזעור הפגיעה בסביבה. לשם כך מוקדשת תשומת לב רבה ל-4 מרכיבים בולטים:

* צמצום זיהום האוויר במהלך העבודות – בעיקר דרך ביצוע כלל הפעולות שניתן להשלים במפעל במקום בשטח פתוח, בשיטות המפחיתות את פליטת המזהמים לאוויר הפתוח.

* שימוש בחומרים נכונים – בחירה בחומרי גלם שניתן לייצר עם מינימום פגיעה בסביבה, כאלה שיחזיקו מעמד שנים רבות מאוד וגם כאלה שניתן יהיה למחזר במידת הצורך.

* תהליכי עבודה יעילים אנרגטית – כך שתידרש מינימום אנרגיה כדי להקים את הבניין. דגש נוסף הוא צמצום הצורך במים במסגרת העבודות השונות בדרך ליצירת המבנה.

* מינימום משאבים במהלך השימוש במבנה – תכנון חכם של המבנה כדי להבטיח מינימום שימוש בחשמל לטובת קירור או חימום (למשל בזכות בידוד אפקטיבי ו/או ניצול מיטבי של זרמי אוויר במקום שבו שוכן המבנה). מרכיב נוסף הוא אפשור מקסימום תאורה טבעית.

בנייה ירוקה – יתרונות

היתרון הראשון והמשמעותי מכולם של הבנייה הירוקה הוא כמובן צמצום הנזק לסביבה. אנחנו חיים כאמור בעידן שבו אי אפשר יותר להתכחש לסכנה המוחשית שמציבים שינויי האקלים לכדור הארץ, הבית של כולנו. בהתאם כל אחד ואחת מאיתנו נדרשים להתנהל באחריות, גם כלפי עצמנו וגם כלפי הילדים שלנו והדורות הבאים באופן כללי. חלק בלתי נפרד מכך הוא להתייחס גם לשיקולים האקולוגיים בכל בחירה, ובפרט כאשר בונים מבנים חדשים.

היתרון השני הוא החיסכון הכספי המצטבר – בזכות העובדה שכאמור השימוש בחשמל יהיה נמוך יותר גם בחורף וגם בקיץ. יתרון שלישי הוא האנרגיות החיוביות והתחושה הטובה בזכות הבית הירוק, ועוד כדאי לקחת בחשבון שברוב המקרים זמן ההקמה יהיה קצר יותר – ובפרט אם מפקידים את המלאכה בידיים מיומנות ומנוסות.

קבלנים אשר בונים בבנייה ירוקה מקבלים הטבות מס על פי דירוגים שונים ובכך חוסכים עלויות פיתוח ובנייה.

בנייה ירוקה – חסרונות

כאמור כשבוחנים את המאפיינים של בנייה ירוקה חסרונות ויתרונות משמעותיים הם מידע חיוני. בעבר נהוג היה לייחס עלות גבוהה יותר לבנייה מסוג זה, אבל כיום מחיר המבנה מושפע בעיקר מעלות האדמה ורמת הגימור המבוקשת, ואילו המרכיבים שהופכים את הבנייה להיות ידידותית לסביבה כבר לא מהווים פרמטר בעלי משקל.

למעשה החיסרון היחיד של הבנייה הירוקה הוא שנדרשת הבנה מעמיקה ורצוי גם ניסיון רלוונטי. כתוצאה מכך לא כל קבלן יודע להשתמש בשיטה, ובוודאי שלא להבטיח מקסימום תועלת גם לבעלי הבית וגם לסביבה.

בהתאם מומלץ באופן טבעי לוודא מהו היקף הניסיון ולהתרשם מפרויקטים קודמים. כמו כן כדאי תמיד להעדיף קבלנים רשומים בפנקס הקבלנים של משרד השיכון – שכן הרישום הוא ערובה גם לניסיון (באופן כללי בענף), גם לבקיאות מקצועית וגם להתנהלות אמינה ומקצועית.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.