האם קבלן איטום הוא גם יועץ איטום?

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

יועץ איטום הוא איש מקצוע שמספק שירות בעל ערך רב במגוון מצבים. כשנדרש שירות כזה חשוב להקפיד על בחירה של מומחה אמיתי בתחום, ובין השאר עולה השאלה שבכותרת – האם כל קבלן איטום הוא גם יועץ איטום.

התשובה הקצרה היא שלא בהכרח. לתשובה מפורטת יותר שתעזור לכם להבין מה בדיוק אתם צריכים ואיך למצוא את איש המקצוע המתאים מוזמנים להמשיך לקרוא את המידע בעמוד זה.

מהו יועץ איטום?

חשוב להבהיר מיד: על-פי החוקים והתקנות הקיימים, אין הגדרה חד-משמעית ברורה לגבי יועצי איטום, ולמעשה כל אדם יכול להכריז על עצמו כיועץ בתחום זה. לגבי קבלני איטום, המצב מורכב יותר: מצד אחד גם “קבלן איטום” הוא תואר שכל אחד יכול להצמיד לעצמו, אבל מצד שני על-מנת לבצע עבודות שהתמורה עבורן היא יותר מ-47,255 ש”ח (נכון ל-2021) כבר נדרש רישום בפנקס הקבלנים.

לצורך הרישום כקבלן איטום על איש המקצוע להציג הוכחות מוחשיות לניסיון של לפחות 5 שנים וכמו כן לעמוד במבחן מקיף. המבחן של רשם הקבלנים בענף האיטום כולל 60 שאלות (או 30 למי שהשתתף בקורס הכנה למבחן אשר מוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון) והציון המינימלי הוא 70 – כך שנדרשת בקיאות מקצועית משמעותית.

קבלן איטום שהוא גם יועץ איטום

ברוב המקרים יועץ איטום הוא אכן קבלן איטום, אם כי ישנם גם מהנדסים עם מומחיות ספציפית שיכולים לספק שירותי ייעוץ. לקבלנים בתחום – כלומר מי שכבר ביצעו בפועל עבודות שונות של איטום מבנים, מרתפים, מרפסות, גגות ועוד – יש יתרון מובנה והוא הניסיון המעשי שאין לו תחליף אמיתי.

יחד עם זאת חשוב לזכור שלא כל קבלן איטום מספק שירותי ייעוץ וגם לא כדאי לפנות לקבלן לא מיומן ולא מנוסה מספיק כשנדרש שירות כזה.

איך לבחור יועצי איטום?

שירותי ייעוץ איטום נדרשים במספר מצבים: לקראת תכנון בית חדש (בין אם בניין משותף ובין אם בניית בית פרטי באופן עצמאי), כשבעיות איטום ממשיכות לשבש את שגרת החיים גם אחרי שמספר קבלני איטום ניסו לספק פתרון, כשיש צורך בחוות דעת אובייקטיבית, אמינה וכמובן מקצועית לגבי ליקויים, ועוד.

בחירת יועץ איטום אידיאלי היא בהתאם למטרת קבלת השירות. אם הייעוץ הוא עבור תכנון פרויקט בנייה, כדאי לוודא שהיועץ הוא בעל ניסיון מעשי במתן שירות זה. אם הסיבה היא בעיה מתמשכת – ובהקשר זה כדאי לזכור שרטיבות עלולה להזיק לתשתיות וחמור מכך, להפוך למפגע תברואתי עקב עובש – רק יועצים מנוסים במיוחד יצליחו במקום שבו קבלני איטום אחרים נכשלו. 

כשמחפשים יועץ איטום לצורך חוות דעת נדרש ניסיון ספציפי כך שהמסמך ינוסח היטב באופן ברור וחד וניתן יהיה להשתמש בו לכל מטרה, כולל במסגרת הליכים משפטיים.

בכל מקרה פנקס הקבלנים שמנוהל ע”י משרד הבינוי והשיכון הוא מקום מומלץ להתחיל בו את החיפושים. בפנקס, שמפורסם באתר של המשרד, ניתן לבצע חיפושים מפולחים לפי אזור וכמו כן לקבל מידע אודות מועד הרישום של כל קבלן איטום שיכול לשמש גם כיועץ איטום, הדרגה שלו ועוד. מידע זה מספק אינדיקציה לגבי היקף הניסיון והבקיאות של כל איש מקצוע.