היתר בניה – כל מה שצריך לדעת

You are currently viewing היתר בניה – כל מה שצריך לדעת

קבלת היתר בניה היא שלב מרכזי בכל פרויקט הקמת מבנה חדש. גם תוספות משמעותיות לבניין קיים או שינוי של ממש בשימוש בו מחייבים פנייה לוועדה המקומית לתכנון ובניה לצורך קבלת היתר זה, וכך גם הריסת בניין. המדינה מנסה להקל על הליכי הרישוי ולפשט אותם, אבל לנוכח החשיבות הרבה של תכנון נדל”ני נכון עדיין מדובר בהליך מסובך למדי וחשוב להכיר אותו לעומק. המידע בעמוד זה יסייע לכם להבין מהו היתר הבניה ומה נדרש כדי לקבלו.

מה כולל היתר בניה?

היתר הבניה מורכב מתיאור כללי של הבקשה ותשריט. לכל היתר יש מספר ייחודי. התשריט הוא רצועה ארוכה אשר מקופלת למקטעים ברוחב של כ-20 ס”מ. צורת הקיפול, כמו אקורדיון, הקנתה לתשריט את הכינוי ‘גרמושקה’.

כיום את ״הגרמושקה״ המודפסת מחליפה תכנית הגשה ממוחשבת אשר מחולקת ללשוניות בהתאם למהות הבקשה ולנספחים הנדרשים.

במקטע הראשון ניתן למצוא את שמותיהם של מגיש הבקשה, האדריכל, המהנדס ובעלי הזכויות בנכס. כמו כן יופיעו בו תב”עות החלות על הנכס (ללא סקירה מלאה שלהן), פירוט הקלות אם ההיתר כולל כאלה ועוד. במקטע השני ישנה טבלת שטחים. החלוקה היא לפי קומות ושימושים, וכן שטחים קיימים מול שטחים שבנייתם מותרת.

המקטע השלישי הוא מפה טופוגרפית של המגרש או החלקה שעבורם ניתן ההיתר, תרשים הסביבה ותשריט של נושא ההיתר: תוספת / שינוי / הריסה – בחתך קומתי. המקטעים הבאים הם חישובי שטחים, תשריטי עזר, תשריטי קומות (לרוב בקנה מידה 1:100), חתכי אורך, חתכי רוחב ותשריטי החזיתות של המבנה.

השלבים העיקריים בדרך להיתר

רק איש מקצוע מוסמך רשאי להגיש את הבקשה להיתר הבניה, ועל כן השלב הראשון בדרך לאישור הוא פנייה להנדסאי בניין או אדריכלות, מהנדס או אדריכל שיערוך את הבקשה (וכמובן ילווה את התהליך ויתכנן את הבניה עצמה). השלב הבא הוא קבלת תיק מידע – ללא תיק מידע עדכני לא ניתן להגיש בקשה להיתר בניה. הבקשה מוגשת ע”י איש המקצוע הנ”ל באמצעות מערכת “רישוי זמין”, ונענית תוך 30 ימי עבודה ממועד קליטתה.

גם הבקשה להיתר בניה מוגשת דרך “רישוי זמין”. לאחר מכן תתבצע בדיקה של תנאי הסף, והתשובה תינתן תוך 10 ימי עבודה. השלב הבא הוא המתנה להחלטת הוועדה. עבור בקשה שלא כוללת הקלות, זמן הטיפול המרבי הוא 45 ימי עבודה (מהמועד שבו הבקשה נקלטה). כשתכנון הבניין כולל שינויים ביחס לתוכנית המתאר המאושרת, נדרשות הקלות, ובמקרה כזה יעברו עד 90 ימי עבודה עד שתתקבל החלטת הוועדה.

בחלק מהמקרים נדרשת גם בדיקה של מכון בקרה. אם אין צורך כזה, עורך הבקשה יגיש לוועדה מסמכים בנוגע לבטיחות השימוש במבנה. בדיקת המסמכים האלה אורכת עד 30 ימי עבודה. השלב האחרון הוא תשלום אגרות.

קורס ייעודי לכל מי שעוסק בתחום

היתר בניה הוא מן הסתם נושא סבוך ומורכב יותר מהמידע שניתן להציג כאן בעמוד. האדריכלים, ההנדסאים והמהנדסים שמוסמכים לחתום על הבקשה להיתר עשויים להיתקל בשאלות רבות, וכן בדחיות של בקשות. סטודנטים שלומדים הנדסה או אדריכלות זקוקים לכלים פרקטיים בנוגע להיתר על-מנת שיוכלו להשתלב היטב בשוק התעסוקה. גם עורכי דין לתכנון ובניה ועובדי אגפי הנדסה בוועדות המקומיות נדרשים להבנה מעמיקה של התהליך, בין השאר לטובת עררים. “מכלל” מציעה קורס ייעודי לכל אחת מהקבוצות הנ”ל – תוכנית לימוד בשם “סודות הרישוי” שמקנה את הידע הרלוונטי ומשדרגת במידה ניכרת את המעמד המקצועי.