הכשרה והסמכת קבלני שיפוצים

הכשרה והסמכת קבלני שיפוצים

מרבית קבלני השיפוצים מסתמכים על ניסיון רב – ואכן אין כמו התנסויות מעשיות כדי לצבור ידע רלוונטי ולרכוש מיומנויות חיוניות לתחום זה. מצד שני, על-מנת להירשם בפנקס הקבלנים ולהנות מכלל היתרונות שיש בכך, יש צורך לעבור בחינה מיוחדת של משרד הבינוי והשיכון. האמנם כל איש מקצוע יכול לגשת למבחן גם בלי הכנה מוקדמת – אבל כדאי לדעת שאחוזי המעבר בדרך זו נמוכים מאוד. בנוסף מי שנכשל נאלץ לחכות לא פחות מחצי שנה כדי לקבל הזדמנות נוספת לעבור את הבחינה ולהירשם בפנקס הקבלנים.

לעומת זאת בוגרי קורס מוכר זוכים לסיכוי גבוה בהרבה לצלוח את המבחן כבר בפעם הראשונה מהסיבות המפורטות בפסקה הבאה. בנוסף, ניתן לגשת שוב למבחן כבר אחרי חודש ולא להתעכב יתר על המידה (כל עוד מדובר בקורס שמוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון).

כיצד הכשרת קבלני שיפוצים מגדילה משמעותית את הסיכוי להצלחה?

תהליך הכשרה והסמכת קבלני שיפוצים שבסופו נרשם איש המקצוע בפנקס הקבלנים עלול להיות מסורבל ומתסכל – ויכול להיות גם פשוט יותר, אם לומדים בקורס מוכר.

הסיבה הראשונה לכך היא שהמבחן קצר יותר: בוגרי קורס שמוכר ע”י רשם הקבלנים במשרד השיכון נשאלים רק 50 שאלות במקום 100. עוד כדאי לדעת שהמבחן מחולק לשני פרקים – פרק עם שאלות מקצועיות בנושא שיפוצים (שבו ציון עובר הוא 65), ופרק עם שאלות בתחום הבטיחות והגיהות. החלק השני, שבו חובה לענות נכון על 80% מהשאלות לפחות, הוא זה שגורם לרבים להיכשל, ובפרט אם לא לומדים בקורס הכנה. בוגרי קורס מוכר יתבקשו לענות רק על 20 שאלות במקום 30 בפרק זה.

דוגמאות לשאלות מהחלק המקצועי: לוח גבס רגיל שוקל 9 ק׳׳ג, כמה שוקל לוח גבס כסוף שקט? כמה שכבות נדרשות לפני הנחת הריצוף? מהו השיפוע המינימלי לצנרת אופקית כאשר קוטר הצינור הוא 90 מ”מ לפחות?

דוגמאות לשאלות מהפרק בנושאי בטיחות וגיהות: באיזו פקודה/חוק נמצאות תקנות הבטיחות בבניה? מאיזה שנה תקנות ארגון הפיקוח על העבודה להכנת תכנית ניהול בטיחות? כיצד ניתן לעבוד עם חשמל במרחק הקטן מ-3.25 מ’?

איך אפשר לעבוד וללמוד למבחן במקביל?

הדרך היעילה ביותר לעבור את אותו תהליך הכשרה והסמכת קבלני שיפוצים בדרך לרישום המבוקש בפנקס – המאפשר להשתתף במכרזים ממשלתיים ולבצע פרויקטים בהיקף כספי של מיליוני שקלים – היא קורס אונליין.

כשהלימודים מתבססים על הרצאות מצולמות, כל קבלן יכול לצפות בהן בזמנו הפנוי, מהבית (או בכל מקום אחר בהתאם לשגרת היום העמוסה שלו). בנוסף אפשר לצפות בתכנים העוסקים בסוגיות מורכבות גם יותר מפעם אחת כדי להטמיע טוב יותר את החומר, וכך להבטיח הכנה אופטימלית למבחן. הקורס המקוון כולל גם מבחנים בכל הנושאים שיופיעו בבחינת ההסמכה של רשם הקבלנים – והתרגול תורם כמובן גם הוא למקסום סיכויי ההצלחה.

נכון לעכשיו הקורס המקוון של מכלל הוא היחיד המוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון. מיד בסוף הקורס ניתן להירשם לבחינת ההסמכה ולתאם מועד קרוב – וכך תוך זמן קצר ככל האפשר כבר נכללים בפנקס הקבלנים ומתחילים לקבל הזמנות לפרויקטים בקנה מידה גדול הרבה יותר.

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.