הנפקת תעודת קבלן רשום

  • שונה לאחרונה:יוני 26, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

כידוע לכולנו – קבלן בניין עוסק בעולם הבניה כולו. קבלן זה אמור להתמחות בין היתר גם בעבודות הקמה של מבנים מסחריים ופרטיים כאחד. מעבר לכך, קבלן אמור להתמחות גם בכל הנוגע לביצוע עבודות תשתית של מבנים, ובעצם בכל עבודת בניה הדורשת ידע וניסיון מעמיק בתחום. כיום יש לא מעט קבלני בניין העוסקים בתחומים אלו – והסיכון הכרוך משמעותי בהתאם. זו הסיבה לכך שקבלנים המעוניינים לעסוק בתחום הנדסת בניין כיום – אמורים להיות רשומים בצורה רשמית. אולם, לא כולם מבינים כיצד הרישום עובד. ובכן, בדיוק בשביל זה אנחנו כאן. בכתבה הבאה, החלטנו להסביר לכם כל מה שצריך לדעת על הנפקת תעודת קבלן רשום וכל היוצא בכך. 

קבלן רשום – מיהו?

קבלן רשום הוא בעצם קבלן שקיבל רישיון ייעודי. רישיון זה מתיר לקבלן לעסוק בתחום הבנייה מבחינה חוקית. למעשה, קבלן רשום הוא קבלן אשר שמו רשום בפנקס הקבלנים, המהנדסים והאדריכלים מטעם רשם הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. לפיכך, חשוב להדגיש כי רישום שמו של קבלן בפנקס זה מהווה חלק בלתי נפרד מסוגיית הנפקת תעודת קבלן רשום. רישיון קבלן רשום מאפשר לכל קבלן לעסוק בלא מעט עבודות בתחום הבניה בצורה התואמת את החוק. אין זה משנה אם קבלן מבצע את עבודתו באופן עצמאי לגמרי או לחילופין, פועל כחלק מחברת בניה גדולה – בכל מקרה עליו להיות קודם כל קבלן רשום. 

קצת על רשם הקבלנים

רשם הקבלנים הוא בעצם גוף רשמי, הפועל תחת הפיקוח הבלעדי של משרד הבינוי והשיכון. ניתן להגיד כי זהו הגוף הבלעדי האחראי על הענקת רישיונות קבלנים ורשימתם בפנקס הקבלנים. 

מה צריך לעשות בשביל להיות קבלן רשום?

התנאים של הנפקת תעודת קבלן רשום ברורים לגמרי היום. למעשה, כל קבלן המעוניין ברישום המדובר אמור להיות בעל ניסיון מוכח בבנייה. חשוב להדגיש כי זה לא בהכרח אומר שניתן להשיג את הרישום הנחשק רק לאחר מספר שנים בדרך עצמאית. למעשה, גם ניסיון אותו קבלן צובר בהיותו שכיר – בהחלט נחשב עבור הנפקת תעודת קבלן רשום. 

היתרונות של תעודת קבלן רשום 

קבלנים אשר במסגרת עבודתם מוצאים את עצמם מבצעים עבודות בעלות חשיבות אדירה – כמובן אמורים להוציא רישיון קבלן מוסמך. חשוב להדגיש כי רק אנשי מקצוע אשר עומדים בכל התנאים הנדרשים מטעם רשם הקבלנים יוכלו להוציא רישיון כזה. לפיכך, רק אנשי המקצוע הטובים ביותר, שעומדים בכל התנאים הדרושים למעשה יוכלו להמשיך לבצע עבודות בשטח לאורך תקופת זמן ממושכת. אמנם, חשוב לקחת בחשבון כי יש לא מעט קבלנים שאינם מחויבים מבחינת החוק להחזיק רישיון. גם במקרים אלו יש לא מעט יתרונות מאחורי הנפקת תעודת קבלן רשום. רישיון אינו רק מהווה צורך חוקי עבור המשכיות העבודה, אלא גם מביא איתו הכרה רשמית. היות ושמו ועיסוקו של קבלן רשום מופיע בפנקס הארצי – ניתן להגיד כי הוצאת קבלן רשום למעשה פותחת לנו לא מעט דלתות. בין אם מדובר בקבלן מתחיל או בקבלן מנוסה שכבר ביצע מגוון עבודות – אין ספק כי הנפקת תעודת קבלן רשום זו דרך מצוינת למנף את הצלחתו העסקית של כל קבלן באשר הוא.