הסמכת קבלני איטום – כל מה שצריך להכיר

You are currently viewing הסמכת קבלני איטום – כל מה שצריך להכיר

איטום הוא אחד המרכיבים הקריטיים בכל עבודת בנייה. איטום לא מקצועי עלול להוביל לנזקים חמורים לרכוש, לפגיעה מסוכנת בתשתיות מבנים עד כדי צורך בשיפוץ מקיף וגם למפגעים תברואתיים עקב היווצרות עובש שגורם למחלות שונות. בהתאם , בכל מקרה שיש בו צורך לבחור קבלן איטום, לכל סוג של פרויקט, מומלץ מאוד להיעזר בפנקס הקבלנים – רשימת קבלנים (בענפים שונים הקשורים לתחום הבנייה) שעומדים בקריטריונים שקובע משרד הבינוי והשיכון. למה תהליך הסמכת קבלני איטום הופך את אנשי המקצוע שנכללים ברשימה הנ”ל לכאלה שאפשר לסמוך עליהם בעיניים עצומות? בעמוד זה תמצאו תשובה מפורטת.

כיצד נקבעים הקריטריונים לרישום בפנקס הקבלנים?

חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות משנת 1969, ושורה ארוכה של תקנות שנקבעו על סמך חוק זה, מעניקים למשרד הבינוי והשיכון את הסמכות להחליט מהם הקריטריונים לרישום בפנקס הקבלנים. ליתר דיוק מדובר ביחידה בתוך המשרד שנקראת רשם הקבלנים, והיא זו שמתאימה את המבחנים השונים בכל ענף – שיפוצים, דריכת בטון, בניית שלדים, פיתוח חצרות, מתקני תברואה (אינסטלציה ומערכות כיבוי אש), עבודות אספלט וכאמור גם איטום.

המטרה של רשם הקבלנים היא להתאים את מרכיבי תהליך ההסמכה בכל ענף למאפיינים הספציפיים שלו, וכך להבטיח רשימה של אנשי מקצוע איכותיים באמת.

מה נדרש מקבלן איטום כדי להיכלל בפנקס הקבלנים?

ישנם 3 קריטריונים לרישום בפנקס הקבלנים בענף האיטום: ניסיון, הכשרה והתנהלות בעבר.

הניסיון המינימלי הוא 5 שנים. מבחינת ההכשרה, כל איש מקצוע בתחום האיטום נדרש להציג בפני רשם הקבלנים את כל הקורסים וההכשרות המקצועיות שעבר, ועל בסיס זה מחליט הרשם האם אכן מדובר בקבלן שאפשר לסמוך עליו ולהפקיד בידיו גם פרויקטים בקנה מידה גדול (קבלן איטום לא רשום רשאי לבצע עבודות בהיקף כספי של כ-47,000 ש”ח בלבד, ולעומת זאת קבלן רשום יכול לקחת על עצמו פרויקטים גם בסכומים של מיליוני שקלים).

מבחינת התנהלות הקבלן עד לנקודת הזמן שבה הוא מבקש להירשם בפנקס של משרד הבינוי והשיכון, אירועים שעלולים למנוע את קבלת הבקשה הם פשיטת רגל (למעט פירוק מרצון) או הרשעה בעבירה הקשורה לתחום המקצועי (במקרה כזה נדרשת המתנה של 3 שנים ממועד ריצוי העונש ועד שאפשר להיכלל בפנקס).

האם קבלני איטום צריכים לעבור מבחן במסגרת ההסמכה?

בענף השיפוצים ובענף אינסטלציה ומערכות כיבוי אש רשם הקבלנים כבר בנה מבחני הסמכה ייעודיים. בענף האיטום, נכון לקיץ 2021, לראשונה ישנו מבחן אשר באמת מסמיך את קבלנים אלו ומספק להם את התואר “קבלן איטום רשוי”.

החלטה זו הינה החלטה חשובה ביותר עקב העובדה כי עד היום תחום ההסמכה של קבלני איטום הינו תחום פרוץ למדי כאשר כל מכללה רנדומלית יכולה לתת לאותו קבלן את התואר “קבלן איטום מורשה” אשר בעצם מלבד תעודה יפה אינו נותן ערך חוקי ומאוגד מטעם המדינה.

עבור הקבלנים שיבצעו את ההכשרה לטובת הפיכתם לקבלן איטום רשוי משמעויות יוצאות דופן קרי:

  1. קבלני איטום רשויים עובדים עפ”י החוק.
  2. רק קבלני איטום רשויים רשאים להגיש הצעות למכרזים של פרויקטים גדולים, לרבות פרויקטים ממשלתיים או ציבוריים.
  3. רק קבלני איטום רשויים יאושרו לקבל כיסוי ביטוחי שיתפוס בשעת צרה וכולל תאונות אישיות ותאונות עבודה לעובדים שלהם.
  4. רק קבלני איטום רשויים רשאים להגיש בקשות להעסקה ישירה של עובדים זרים ובכך לצמצם את התשלומים לגורמי תיווך שונים.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.