הרגולציה בתחום האיטום גוברת. כיצד תוכלו להיות מוכנים לשינויים בתחום?

You are currently viewing הרגולציה בתחום האיטום גוברת. כיצד תוכלו להיות מוכנים לשינויים בתחום?

תחום האיטום השתנה ללא היכר בשנים האחרונות, הוא הפך לחדשני וטכנולוגי יותר וזאת בזכות חידושים רבים שנכנסו לתחום. עובדה זו מחייבת את אנשי המקצוע בתחום האיטום להעניק ללקוחותיהם פתרונות מקצועות ואיכותיים יותר מאי פעם. שינויים אלה יוצרים לא פעם מחלוקות בין הלקוחות לאנשי המקצוע, מחלוקות המגיעות גם לבתי המשפט. עקב ריבוי הכשלים בתחום זה ועלות התיקון שאינה פרופורציונאלית להשקעה החליטה המדינה להגביר את הפיקוח על קבלני המשנה באתרי הבניה.

במאמר זה נסקור את  הסיבות להגברת הרגולציה, מהי חשיבות הרישוי והרגולציה בתחום, ולמה חשוב שקבלנים מקצועיים, יהיו תמיד צעד אחד קדימה.

רגולציה רגולציה רגולציה

בשנים האחרונות, מדינת ישראל הגבירה את הרגולציה בעולם הבניה בכלל, ואצל קבלני האיטום בפרט. הסיבה העיקרית לכך הינה, שכל אדם עם ידע בסיסי בתחום יכול להכריז על עצמו כקבלן איטום, ולבצע עבודה בביתו של לקוח או בפרויקט בניה מורכב שבמקרה הטוב לא תחזיק מעמד לאורך זמן, ובמקרה הרע, תגרום לנזק רוחבי ומתמשך לנכס.

כיום עובדים בענף האיטום מאות קבלני איטום שמחזיקים בידהם תעודה של “קבלן מורשה”. תעודות אילו של “קבלן מורשה” ניתנות ע”י גופי הכשרה שונים על דעת עצמם ללא כל ביקורת או פיקוח על רמת ההדרכה שניתנת לבוגרי הקורס. כתוצאה מהמצב מרבית פרויקטי הבניה בישראל סובלים מכשלים בתחום האיטום.

על מנת לצמצם את הכשלים והנזקים הרבים החליטה המדינה להגביר את הפיקוח ולדרוש מקבלני האיטום תעודת אוטם רשוי. כיום ניתנת תעודה זו לבוגרי קורס שאושר ע”י רשם הקבלנים שעברו מסלול אישור מקצועי ומבחן שמעיד על רמתם המקצועית וקיבלו רישיון לעסוק בתחום זה.

רק קבלנים רשויים עובדים עפ”י חוק ולכן המדינה מעודדת את הצרכנים לדרוש תעודות קבלן איטום רשוי.

מכיוון שמדינת ישראל והרשויות שבה, מספקות חלק ניכר מהפרויקטים המשמעותיים בתחום קיימת מגמה בשוק שהולכת ומתגברת של קבלני איטום שעובדים שנים רבות עבור מוסדות עירונים וגופים ציבוריים ופתאום מוצאים את עצמם נדרשים להציג תעודת קבלן רשוי על מנת שיוכלו להמשיך ולספק את שירותיהם עבור אותם גופים.

כשלים וטעויות קטנות

אחד הגורמים השכיחים בכשלים בעבודות איטום, הינו טעות בזיהוי הגורם לבעיה, ושימוש בשיטות וחומרים שאינם מתאימים באופן מיטבי לתיקון התקלה.

כל טעות כזו יכולה להוביל לנזקים ממשיים לאורך זמן – הטיפול ישמש כ “פלסטר” בלבד, ועד מהרה הבעיה תחזור בצורה משמעותית הרבה יותר.

קבלנים רשויים מתעדכנים בכלל החידושים בחומרים, גימורים וכלים לעבודה טובה ומדויקת הרבה יותר, ולומדים מסיפורי מקרה, דוגמאות והנחיה מקצועית, איך לזהות טוב יותר את מקור הבעיות הרבות שיכולות להיות באיטום מבנה, שכן חומרי הבניה וצורת הבניה משתנים עם השנים, ומה שנכון במבנה ישן, אינו בהכרח נכון בבניין חדש.

הלקוחות מודעים הרבה יותר

תכניות כמו “יצאת צדיק” ואתרים כמו “מדרג” ודומיהם, העלו את רמת הבדיקה של לקוח טרם הזמנת איש מקצוע. לקוחות הזקוקים לעבודות רציניות בעלות גבוהה, עושים בדק בית משל עצמם היום וחוקרים היטב את ההמלצות והידע של בעלי המקצוע אותם הם מכניסים הביתה.

ההמלצות אינן יכולות להיות פיקטיביות באתרים הרציניים, ולקוחות רבים מתקשרים וחוקרים אודות קבלן האיטום שלהם.

ברגע האמת, בבואו של לקוח לבחור מבין כמה קבלנים באותה רמה – יבחר ללא ספק את הקבלן הרשוי המקנה לו שקט נפשי בכך שטרח ללכת ולקבל הסמכה מהמדינה.

אמנם התעודות של אותו קבלן לא תלויות על הקיר, אבל לא הייתם בוחרים עורך דין רק בגלל שהוא זול ונחמד, נכון?

התקן הוא לצד הלקוח

לא מעט ליקויי איטום נראים לעין ומורגשים רק לאחר תקופה.

ללקוח הלא מנוסה בתחום, קשה מאוד לדעת האם החומרים האיכותיים ביותר היו בשימוש, ומה השפעתם לאורך זמן.

בשל כך נבדקים חומרי האיטום במעבדות שונות ברחבי העולם ובארץ ועליהם לעמוד בתקנים שנקבעו בתחום.

קבלן איטום רשוי לומד במסגרת הכשרתו להבחין בין סוגי החומרים השונים, יתרונות וחסרונות של חומרים שונים, התאמת החומר המתאים לאתר העבודה ויישום החומר בשיטות העבודה הנכונות שמבטיחות את איכות העבודה לשנים רבות. על סמך ידיעותיו יכול הקבלן הרשוי לתת ללקוחותיו תעודת אחריות לשנים רבות ללא כל חשש.

אז איך תוכלו להפוך לקבלני איטום רשויים ע”פ חוק , ובדרך הבטוחה ביותר?

“מכלל” הכשרה מקצועית בע”מ מציעה קורס קבלן איטום רישוי– קורס ענף 134 (היחיד המוכר ע”י רשם הקבלנים ומשרד הבינוי והשיכון) המעניק לכם יתרונות בולטים:

אורך הקורס כ-35 שעות למידה,בסוף כל שיעור מופיע מבחן אמריקאי קצר הבוחן את הבנת החומר הנלמד בשיעור.

הנושאים הנלמדים בקורס על פי סילבוס רשם הקבלים .

בסוף הקורס, לאחר מעבר המבחן המסכם, ייפתח לינק לתיאום מבחן ברשם הקבלנים.

המבחן מתקיים בפתח תקווה ברחוב יגיע כפיים 7.

המבחן מהווה הכנה לבחינת רשם הקבלנים, ואינו מהווה בעצמו אישור להיות קבלן רשום.

לבוגרי מכלל – מבחן רשם הקבלנים מורכב מ- 30 שאלות בלבד במקום 60.

הקורס זמין ונגיש 24/7 מרגע ההרשמה ועד מעבר המבחן.

נייד – 050-930-5535

מייל – [email protected]

אתר – www.michlal.com

כתובת – שנקר 1 הרצליה

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.