כל מה שרציתם לדעת על ותק קבלן שיפוצים

You are currently viewing כל מה שרציתם לדעת על ותק קבלן שיפוצים
וותק קבלן שיפוצים

כולנו יודעים שאחד המרכיבים המשמעותיים ביותר בקריירה מקצועית הוא ותק. חשיבות הותק הופכת למשמעותית עוד יותר כאשר מדובר בתחום הבנייה. התחרות בשוק קבלני השיפוצים גוברת מידי שנה, כל פרויקט נוסף, כל שנת ותק, וכל רמת סיווג מאפשרים לקבלנים יתרון אמיתי בשוק. מהו הוותק הנדרש בשביל להיות מוסמך כקבלן רשום? איך הוותק משפיע על סיווג הקבלנים? כל התשובות במאמר.

איזה ותק קבלן שיפוצים צריך בשביל להיות קבלן רשום?

הותק הראשוני שיש לצבור כקבלן הוא זה שיוביל אתכם להיות קבלנים רשומים. ההסמכה לקבלן רשום קריטית לשגשוג מקצועי וכלכלי שכן היקף הפרויקטים שקבלן רשום יכול לקחת גדול באופן משמעותי מאחד שלא. קבלן רשום יכול להעסיק עובדים זרים ע”פ חוק ולהגיש הצעות למכרזים ציבוריים. בנוסף הרישום בפנקס הקבלנים מוסיף יוקרה וחותמת מקצועיות בשביל הקבלן ולקוחותיו הפוטנציאליים .

על מנת להתחיל את תהליך הרישום בפנקס הקבלנים, קבלן שיפוצים צריך להוכיח שיש לו ניסיון מעשי של 5 שנים לפחות מתוך 10 השנים האחרונות. הותק הזה צריך לכלול פרויקטים רלוונטיים שהקבלן לקח בהם חלק ומוכיחים שהוא מסוגל לקחת על עצמו פרויקטים בהיקפים גדולים יותר.

איך ותק משפיע על דרגות הסיווג?

דרגות סיווג נוגעות להיקף הפרויקטים שמותר לקבלן רשום לבצע. הסיווג מחלק את הקבלנים לענפים ולרמות. קבלני שיפוצים נמצאים בענף 131, ומקבלים את האות א’. קבלן רשום בתחילת דרכו מסווג ברמה הנמוכה ביותר – 1. דרגה 1 מאפשרת לקבלן רשום לבצע פרויקטים בהיקף של עד כ-1.8 מיליון ₪ נכון לאפריל 2023. כאן הותק נכנס לתמונה. כעבור שנה מרמת הסיווג שקיבלתם, אתם יכולים להגיש בקשה להעלאת דרגת סיווג. העלאת דרגת סיווג מאפשרת לכם לקחת פרויקטים בהיקפים גדולים יותר. על מנת לקבל העלאה בסיווג עליכם להוכיח שביצעם את אחת משתי האופציות הבאות:

  1. פרויקט אחד בהיקף של לפחות 70% מההיקף המרבי המותר בסיווג הנוכחי שלכם.
  2. שני פרויקטים שביחד הגיעו ל-100% מהיקף העבודה המרבי המותר בסיווג הנוכחי שלכם, בתנאי שכל אחד מהם היה בהיקף של לפחות 40% ממנו.

בזכות הותק והניסיון של קבלן השיפוצים, העלאת רמת הסיווג לא2 תאפשר לו לבצע עבודות בהיקף של עד כ-3.6 מיליון ₪. קבלן שיפוצים בעל סיווג של א4 יוכל לבצע עבודות בהיקף של עד 14.5 מיליון ₪ וקבלן שיפוצים ברמה 5 יכול לבצע עבודות בענף שיפוצים ללא מגבלה כלל.

אני לא קבלן רשום, האם ותק עוזר לי?

לצערנו לא ממש. כמובן שותק זה מרכיב חשוב בכל עבודה, אך כיום הסינון הראשוני שלקוחות מבצעים הוא בין קבלן רשום לאלו שלא. בנוסף ותק לא מאפשר לכם לבצע עבודות בהיקפים גדולים באופן חוקי. אם טרם נרשמתם בפנקס הקבלנים של משרד השיכון והבינוי עכשיו זה הזמן. “מכלל” הכשרה מקצועית בע”מ מספקת קורסים מקצועיים לקראת מבחן ההסמכה של רשם הקבלנים. על מנת להיות מוסמך כקבלן רשום חייב לעבור את מבחן ההסמכה שמכשיל קבלנים רבים. על ידי הכנה מקצועית ואיכותית תוכלו לגשת למבחן רשם הקבלנים עם כל הידע הדרוש בשביל להצליח כבר בניסיון הראשון. בזכות ההכרה כקבלנים רשומים תוכלו להתחיל לטפס בדרגות הסיווג ולהשיג שגשוג מקצועי וכלכלי כאחד. 


אולי יענין אותך גם: