חוק אחריות קבלני שיפוצים

ב-19.6.2017 הוגשה לכנסת הצעת חוק חשובה שנועדה להסדיר את אחד התחומים המאופיינים באי ודאות גבוהה: חובות קבלני שיפוצים כלפי לקוחותיהם. כחצי שנה לאחר מכן נערך דיון במליאה, וההצעה – שאותה יזמו מספר חברי כנסת ובהם רועי פולקמן, מיקי לוי, מירב בן ארי ונחמן שי – הועברה לוועדת הכלכלה. ביולי 2018 עבר החוק בקריאה ראשונה, ובדצמבר באותה שנה הוא חזר למליאת הכנסת לקריאה שנייה, שבה הצביעו בעדו 65 חברי כנסת, ולקריאה שלישית. 

בהצבעה הגורלית, ברוב של 44 נגד 37, נפל החוק. למרות זאת כדאי להכיר את חוק אחריות קבלן שיפוצים. הסיבה לכך היא שגם אם נכון לעכשיו קבלני שיפוצים לא מחויבים להעניק אחריות מבחינת החוק, עדיין התחרות המשמעותית בתחום והמודעות הגבוהה של הלקוחות מובילות בלא מעט מקרים לדרישה שכזו.

הסעיפים המרכזיים בחוק

על-פי חוק אחריות קבלן שיפוצים, מחויב כל איש מקצוע שכזה להעניק אחריות למשך שנה על עבודות שהוא גבה עבורן 20,000 ש”ח ומעלה. במקרה שמתגלה תקלה, האחריות מחייבת את הקבלן לבצע את התיקון הנדרש, ללא תמורה כמובן ובתוך פרק זמן סביר. החוק לא קבע חובת תיקון תקלות בעקבות שיפוצים שהושלמו בסכום נמוך מהרף הנ”ל, אם כי אפשר ללקוחות לתבוע את קבלן השיפוצים בבית המשפט בגין הנזק שנגרם להם.

חשוב להדגיש שהחוק פטר את קבלני השיפוצים מאחריות לפגמים וליקויים שנגרמו בגלל מחדל או מעשה של מזמיני העבודה. כך למשל אם בעל נכס מסוים ביקש ליצור פתח עבור חלון גדול והצהיר לקבלן השיפוצים כי בקיר הרלוונטי לא עובר צינור, ובסופו של דבר התגלה שכן קיים קו מים והוא נפגע עקב העבודות, האחריות לא הייתה אמורה להיות תקפה. יחד עם זאת גם עם המגבלות הנ”ל החוק היה אמור לחולל מהפכה של ממש ביחסים שבין קבלן השיפוצים לבין לקוחותיו.

האינטרסים החשובים של קבלני השיפוצים

גם אם חוק אחריות קבלן שיפוצים במתכונת שהוצעה על-ידי חברי הכנסת לא אושר, עדיין בחלק גדול מהמקרים האינטרס של איש המקצוע הוא להעניק אחריות לתקופה של שנה (ואף לתקופה ארוכה יותר אם ירצה בכך, כמובן).

הסיבה לכך היא שאנשים רבים חוששים – ומדובר בחשש מובן לחלוטין – מפני עבודות לא מקצועיות מספיק ואפילו רשלניות. קבלנים מיומנים, שסומכים על עצמם ויודעים כי יבצעו את העבודה ללא דופי, יכולים לספק ללקוח אחריות שתרגיע אותו, וכך תגדיל את הסיכוי שהוא ישכור את שירותיהם. 

מאחר שאותו קבלן שיפוצים מקפיד מן הסתם לעבוד עם חומרים איכותיים ולבצע כל פעולה באופן מקצועי ומסודר, הסיכוי לתקלה מזערי כך שהאחריות היא יותר תעודת ביטוח ללקוח מאשר עול על הקבלן. בנוסף קבלני שיפוצים מנוסים יודעים לזהות מראש תקלות אפשריות, כמו למשל צנרת מים או תשתית חשמל בקיר שאותו רוצים להרוס, כך שהסיכוי שיידרשו לחזור לאתר העבודות ולהשקיע זמן יקר הוא נמוך במיוחד.

השאר פרטים בטופס ונחזור אליך בתוך 24 שעות.

אחריות, אמינות, מקצועיות

חוק אחריות קבלן שיפוצים אמנם נדחה על-ידי הכנסת, אבל תקנות אחרות כן אושרו – ובהתאם להן אנשי מקצוע שרוצים לקבל לידיהם פרויקטים בהיקף כספי של 43,000 ש”ח או יותר חייבים להירשם בפנקס הקבלנים, ולשם כך נדרש מעבר מבחן הסמכה. מעבר לידע המקצועי מומלץ בחום לכל מי שרוצה לעסוק בשיפוצים גם לגלות אחריות ולהתנהל מתוך אמינות מוחלטת – גם כדי לא לפגוע בבני אדם וגם כדי לא להסתכן בתביעות, אובדן מוניטין ולקוחות.

 
 
הקורס האינטרנטי של מכלל מכין אתכם להיות קבלנים רשומים, ולמבחן ההסכמה של קבלן הרשמים