חוק קבלן שיפוצים

בשנת 2018 ניסו מספר חברי כנסת לחולל מהפכה של ממש בתחום השיפוצים. הצעת חוק שיזם רועי פולקמן ביקשה להטיל על קבלני שיפוצים את החובה לספק אחריות על העבודות שביצעו. הצעת החוק עברה בקריאה ראשונה וגם בשנייה, אולם נפלה בקריאה השלישית וכך לא נכנסה לבסוף לספר החוקים של מדינת ישראל – אבל גם כך כדאי להבין מה כלל חוק אחריות קבלן שיפוצים והאם הוא בכל זאת משפיע על קבלני שיפוצים.

construction

מה כללה הצעת חוק לעבודות שיפוצים?

השם הרשמי של הצעת החוק היה “חוק אחריות לעבודות שיפוצים”. יזם אותו כאמור חבר הכנסת רועי פולקמן (חבר כנסת מטעם מפלגת כולנו, שהתפרקה למעשה ב-2020), וחברו אליו חברי כנסת נוספים ממפלגתו וגם ממפלגות אחרות – למשל מיקי לוי (יש עתיד), מוטי יוגב (הבית היהודי) ונחמן שי (מפלגת העבודה).

לפי הצעת החוק, שנוסחה בשיתוף התאחדות הקבלנים בישראל, קבלני השיפוצים אמורים היו להעניק אחריות של לפחות שנה אחת על כל פרויקט בהיקף כספי של 20,000 ש”ח ומעלה. משמעות האחריות הייתה אמורה להיות תיקון כל ליקוי שמתגלה בשנה הראשונה שלאחר השלמת השיפוץ, ללא כל תשלום נוסף, ובפרק זמן שהוגדר כ”סביר” – אלא אם כן הקבלן הוכיח כי לא מדובר ברשלנות שלו. לגבי פרויקטים בקנה מידה כספי מצומצם יותר, יכול הלקוח לתבוע את איש המקצוע בהתאם לדיני הנזיקין, ובמקרים אלה חובת ההוכחה לגבי אחריות קבלן השיפוצים היא של בעל הנכס.

בהקשר זה כדאי לציין כי קבלני בניין נדרשים לספק אחריות על עבודתם – לתקופה של שנתיים עד 5. כך למשל האחריות על ריצוף היא ל-24 חודשים ואילו על איטום מבנה האחריות היא לפרק זמן של לא פחות מ-5 שנים.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.

באילו מקרים ניתן לקבל אחריות מקבלן שיפוצים?

כאמור לאחר אישור בשתי הקריאות הראשונות, בקריאה השלישית תמכו בחוק רק 37 חברי כנסת ואילו 44 ח”כים הצביעו נגד – והחוק נפל.

גם ללא חוק, אחריות קבלן שיפוצים עשויה להיות כמובן חלק מההסכם בין איש המקצוע לבין הלקוח. למעשה, מומלץ לכל מי שמחפש קבלן שיפוצים לקחת בחשבון גם את היקף האחריות ומשך התקופה אשר מתחייב הקבלן לתקן ליקויים שנגרמו עקב העבודה שלו. פרמטרים משמעותיים נוספים הם בראש ובראשונה בדיקה האם הקבלן רשום. 

קבלן רשום משמעותו קבלן שהמדינה הסמיכה לאחר מעבר מבחנים ברשם הקבלנים, וקבלן שעובד כחוק. לקבלן רשום יש אינטרס מובהק לבצע עבודה טובה כי במקרה ומוגשת תביעה או תלונה, ולאחר בדיקה נמצא כי יש הצדקה לכך, רשם הקבלנים עשוי למחוק את הקבלן מפנקס הקבלנים הרשומים. ביטול הקבלן מהיותו קבלן רשום הינה סנקציה חריפה. 

המשמעות היא שהקבלן לא יוכל להגיש מכרזים כחוק, פגיעה כלכלית עצומה, ועל פי החוק יוכל לבצע עבודות של עד כ-45,000 ש״ח בלבד!  מעבר ליתרון של בדיקה האם הקבלן רשום ועובד כחוק, יש ערבות על כך שהוא בעל ניסיון וללא עבר פלילי. מומלץ לוודא גם ביקורות טובות, וכמובן את המחיר שהוא מציע. אחד הנושאים החשובים ביותר לפני סגירת הסכם עם הקבלן על מנת לחסוך הרבה זמן וכסף היא לוודא כי קיים כתב כמויות לפני ביצוע כל עבודה.

למעשה, עצם הדיון סביב חוק אחריות קבלן שיפוצים, העלה מודעות לגביי חשיבות קבלת האחריות על השקעה כספית כל כך משמעותית, וכמובן שאין סיבה להתפשר על כך. 

במכלל ניתן לאתר קבלנים רשומים אשר עברו את מבחני רשם הקבלנים בהצלחה.

Sanitary_facilities