מה מתחדש ב-2022 בתחום האיטום שאסור לכם לפספס?

You are currently viewing מה מתחדש ב-2022 בתחום האיטום שאסור לכם לפספס?

בניגוד למה שאולי תחשבו, מדי שנה נולדות אפשרויות וטכנולוגיות חדשות בכל אחד מתחומי השיפוצים, לרבות בתחום האיטום. כל טכנולוגיה חדשה או חומר חדש שיוצא אל העולם (כמובן, רק לאחר שאמינותו ותקינותו נבדקו היטב) יכול לשנות לטובה את חייהם של בעלי המקצוע, לפתוח פתח לאפשרויות ויצירה חדשה, וכמובן, לספק ללקוח תוצאה טובה יותר שמחזיקה מעמד זמן רב, לעיתים גם תחת תנאים שבעבר היו קשים או אפילו בלתי אפשריים לביצוע. קבלני איטום מורשים ורשומים דואגים להתעדכן בחומרים החדשים ובשיטות החדשות הזמינות בתחום האיטום, ובשל כך, יודעים לתת מענה גמיש לבעיות שונות שצצות, בהתאם למגוון החומרים והשיטות הקיימים. בואו ונעשה סקירה מהירה של חומרים ושיטות אלו ונגלה מה מצפה לנו בשנת 2022.

ממברנות פוליאורתן – קצף בדרך לאיטום המושלם

פוליאורתן הוא פולימר המורכב מהתרכבות שני חומרים שונים – הידרוציאנט והידרוקסיל.

ראשיתו של הפוליאורתן בגרמניה בתחילת המאה הקודמת, שם הוא פותח על ידי הכימאי אוטו באייר – Otto von Bayer. תרכובות פוליאורתן משמשות למגוון רחב של יישומים כיוון שניתן לשלוט על מידת ההקצפה של התוצר הסופי, מידת קשיחותו ועוד.

ניתן ליישם את החומר On Site ולהקל בכך על תהליך האיטום. החומר יכול להגיע במגוון צורות – התזה, ספרי דחוס או רצועות גומי. ניתן ליישם את החומר במספר שכבות ולשלב שריון פוליאסטר.

ממברנות מותזות של פוליאורתן גמיש וקשיח, מתאימות לאיטום תעשייתי. תרכובות פוליאורתן שונות מתאימות לא רק לבידוד מפני נוזלים אלא גם לבידוד תרמי, הגנה מפני אש ועוד.

איטום באמצעות ממברנות פוליאורתן משוריינות ברשת פוליאסטר ומותזות מעניק פתרון עמיד לשנים רבות בתחום האיטום.

צמנט – מה שהודבק לא יזוז!

צמנט הוא חומר ותיק המשמש לאיטום אך בשנים האחרונות הוא קיבל מתיחת פנים משמעותית.

בתוספת סיבי שריון, פילרים ופולימרים ניתן ליצור חומר קל ליישום שאינו נוזל בעת המריחה. תוצר שכזה מאפשר יצירת מרחבים אטומים ומשוריינים. דבק צמנטי מהיר ייבוש לאריחים גם הוא מסוג החומרים החזקים אשר מצאו את עצמם בשווקים.

דבק צמנטי שכזה יכול ליצור איטום של משטחים רחבים בפרק זמן קצר משמעותית ממה שהיה מוכר בעבר.

סרטי איטום – לא מעגלים פינות

סרטי איטום גמישים מגומי מקנים פתרון איטום בחלק ממערכת איטום בחדרים רטובים, במפגשי קירות ורצפה, במפגשים בין לוחות, בבריכות שחייה ועוד.

שימוש בסרטי גומי לאיטום יכול למנוע בעיות שונות בשימוש בחומרים מסוימים, בסדקים או במפגשים בין לוחות בנייה.

איטום והלבנת גגות – תשומת לב לפרטים

ישנן שיטות שונות לאיטום גגות – יריעות בטומניות , זפת, חומרים אקריליים, חומרים פוליאורטים, MS פולימר ועוד. כאשר באים לבחור איטום נכון לגג חשוב לבחור בשיטה המתאימה ביותר עבור הגג שלכם.

כאשר גגות עברו איטום בעבר, כדאי לבחור חומרים מאותה משפחה על מנת לקבל אחיזה טובה יותר. גגות מרוצפים ניתן לאטום גם, אפילו ללא הסרת הריצוף בחומרים מתקדמים.

כאשר באים לבצע איטום גגות חשוב לשים לב לפרטים הבאים:

  • התאמת החומר למצבו של הגג, עבודות איטום שבוצעו בעבר וקיומם של מים עומדים
  • הכנת הגג לפני האיטום – סתימה ותיקון של מרצפות שבורות, סדקים וכדומה, ניקיון יסודי
  • ביצוע האיטום תוך הקפדה על שיפוע תקין לניקוז, הגנה על מערכת הניקוז מפני חדירת חומרי איטום לתוכה
  • מתן תשומת לב מיוחדת לנקודות החיבור

במידה ששיטת האיטום בה משתמשים יוצרת משטח שחור, למשל כאשר יש שימוש בזפת לאיטום – חשוב להקפיד על שלב נוסף – הלבנת הגג באמצעות חומרים מתאימים, כמו סיד או צבעים אקריליים אשר יכולים לספק שכבת איטום נוספת.

הלבנת הגג חשובה מאד לצורך הגנה ובידוד תרמיים כיוון שקרני השמש מחממות משטחים כהים יותר מאשר בהירים. ההגנה היא גם על החדרים הנמצאים מתחת לגג וגם למערכת האיטום עצמה שיכולה להינזק מחום רב מדי.

לסיכום

ישנן שיטות איטום חדישות רבות נוספות שאוטם טוב שדואג להתעדכן בחידושי התחום ידאג לעקוב אחריהן – איטום בהזרקה, איטום מרפסות ללא פירוק המרצפות על בסיס חומרים סילוקסנים שקופים לאיטום, איטום קריסטלי לאיטום בטון עמוק, חומרים חדשניים לאיטום בעלי תו ירוק (לא, לא כזה של קורונה), או שיטות איטום מתקדמות באמצעות סנפלינג, לדוגמה, המאפשרות גישה קלה גם למקומות צרים ללא הקמת פיגומים.

בקיצור, שנת 2022 הולכת להיות מוצלחת ומקצועית!