טפסי רשם הקבלנים

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

רשם הקבלנים מנהל את רישום הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון. במאמר זה תקבלו מידע אודות הטפסים שיש למלא בהגשת בקשה להיות קבלן רשום. כדאי לדעת שאת התהליך מומלץ לעבור עם עו׳׳ד מנוסה בתחומי רישום הקבלנים. חשוב שהבקשה תהיה מסודרת ומוגשת עם חתימת עו׳׳ד.

טופס מספר 5 – תצהיר בדבר ניסיון

כל קבלן יחיד או חברה בתחומי עבודות ההנדסה הבנאיות – שיפוצים, אינסטלציה, איטום, פיתוח חצרות, עבודות עפר, מעליות ומדרגות נעות, הנחת קווי מים וביוב ועוד – שמבקשים להיכלל בפנקס הקבלנים של משרד השיכון נדרשים למלא קודם כל את טופס מספר 5.

טופס זה, המוכר גם בשם תצהיר בדבר ניסיון, חייב להיות מודפס. הטופס חייב להיות חתום ע׳׳י עורך דין המוודא ומאמת את פרטי מגיש הבקשה. הקבלנים בתחומים השונים נדרשים גם לצרף לתצהיר מסמכים המוכיחים ניסיון – למשל הסכמי התקשרות וחשבוניות (כשמדובר על קבלן עצמאי), אישורים מביטוח לאומי ומס הכנסה (עבור קבלנים שהועסקו בפרויקטים שונים כשכירים), אישורים מהקבלנים הראשיים בכל פרויקט וכו’.

לגבי כל פרויקט המהווה חלק מהרזומה המקצועי של הקבלן ולפיכך תורם לניסיון שהרשם דורש כתנאי לרישום בפנקס הקבלנים, יפורטו בטופס מספר 5 המיקום, מועד תחילת העסקה, מועד הסיום, התפקיד הספציפי של הקבלן, הסטטוס התעסוקתי שלו (שכיר או עצמאי), היקף הפרויקט והיקף החלק של הקבלן (בכסף או במטרים רבועים) ופרטי מנהל העבודה והקבלן הראשי.

בקשה להעלאת סיווג

כל טפסי רשם הקבלנים ניתנים להורדה באתר של משרד הבינוי והשיכון. אחד הטפסים הנפוצים לאחר רישום בפנקס הקבלנים הוא בקשה להעלאת סיווג.

העלאת הסיווג מאפשרת לקבלנים לקבל פרויקטים בהיקפים כספיים גבוהים יותר ויותר, וכך למצות את הפוטנציאל העסקי שלהם. לטופס בקשה זה יש לצרף מסמכים המעידים על הזכאות להעלאת הסיווג.

בענף השיפוצים הרישום הראשוני הוא עם סיווג ק’. על-מנת להפוך לקבלן סוג 1 נדרשת השלמת 3 עבודות, ב-3 אתרים נפרדים, וכשכל אחת מהן היא בהיקף של 70% או יותר מהמקסימום המותר בסיווג ק’ (360,000 ש”ח נכון ל-2021). תנאי נוסף הוא שכל 3 העבודות בוצעו במהלך 3 השנים האחרונות.

העלאת סיווג מ-1 ל-2, וגם בהמשך (מ-2 ל-3 וכו’), בכל הענפים, אפשרית בשני מצבים: השלמת פרויקט אחד בהיקף של 70% מהמקסימום או יותר, או ביצוע 2 פרויקטים במקביל כשכל אחד מהם הוא בהיקף של 40% מהמקסימום או יותר וביחד ההיקף שלהם הוא לפחות 100% מהמקסימום.

טפסי רשם הקבלנים עבור חברות

טפסי רשם הקבלנים עבור החברות המופיעות בפנקס כוללים תצהיר דיווח על עובדים המועסקים בחברה (טופס שאותו יש למלא אחת ל-12 חודשים, ולצרף אליו את טופס מס’ 27 – תצהיר מעקב לקבלן, ואת טופס מס’ 28 – תצהיר מהנדס / הנדסאי / מנהל עבודה); בקשה להעתקת סיווג קבלן מחברה לחברה (כשמדובר על שתי חברות בבעלות אותו אדם, בהתאם לקריטריונים של רשם הקבלנים); וכן הודעות על תשלום האגרה הנדרשת מכל מי שרשום בפנקס הקבלנים (אגרת רישום ורישיון עבור כל ענף שבו נכללים בפנקס משולמת אחת לשנתיים).

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.