כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי קבלן איטום רשוי

You are currently viewing כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי קבלן איטום רשוי

איטום הוא תחום שמתאפיין בביקוש נרחב לאנשי מקצוע איכותיים. משרד הבינוי והשיכון, שמופקד על הרגולציה גם בענף האיטום, פועל במרץ על-מנת לשדרג את רמת קבלני האיטום. כמו כן מקדיש המשרד משאבים רבים יותר לאכיפת החוק לפיו רק קבלני איטום רשויים, כלומר אנשי המקצוע שהסדירו את הרישום בפנקס הקבלנים שמנהל המשרד, יכולים לעבוד באתרי הבנייה השונים.

קבלן איטום רשוי נהנה ממספר יתרונות נוספים (פירוט בהמשך העמוד), כך שהמסקנה המתבקשת היא שכדאי מאוד לבצע את הליך הרישום. הדרך האפקטיבית ביותר להשלים הליך זה בזמן הקצר ביותר האפשרי היא לימודי קבלן איטום רשוי.

איך למקסם את סיכויי ההצלחה במבחן ההסמכה של משרד הבינוי והשיכון?

על-מנת להפוך לקבלן איטום רשוי ישנם שני תנאי סף: ניסיון של לפחות 5 שנים והצלחה במבחן הסמכה ייעודי. המבחן הינו באחריות משרד הבינוי והשיכון, והוא כולל 60 שאלות בשלל נושאים. ביניהם: חוקים הנוגעים לעבודות איטום, התקנות השונות שמסדירות את העבודות בתחום, איתור נקודות תורפה באיטום מבנים ומרתפים, כשלים אפשריים, כל חומרי האיטום הקיימים ותכונותיהם, אופן היישום של חומרי איטום שונים, איטום תת קרקעי, איטום חדרים רטובים ועוד.

חשוב להדגיש שגם אנשי מקצוע ותיקים בתחום לא בהכרח מכירים את כל החוקים והתקנות. מאחר שנדרש ציון של לפחות 70 בבחינה, שכאמור כוללת 60 שאלות, לימודי קבלן איטום רשוי הם בסיס מומלץ להגעה למבחן ברמת מוכנות מרבית – כך שגם סיכויי ההצלחה יהיו מקסימליים. 

קורס מוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון

קורס קבלן איטום רשוי מקנה לאנשי המקצוע את כל הידע הנחוץ לצורך הצלחה במבחן. בנוסף, קורס שמוכר ע”י משרד הבינוי והשיכון מעניק עוד הטבה משמעותית מאוד: מבחן מקוצר שכולל רק 30 שאלות במקום 60. בדרך זו סיכויי ההצלחה גבוהים הרבה יותר, והתועלת מהלימודים כפולה ומכופלת.

בנוסף, מי שנכשל במבחן יכול לגשת למועד ב’ כבר לאחר חודש, במקום המתנה של חצי שנה למי שלא עבר קורס קבלן איטום רשוי שאושר ע”י משרד הבינוי והשיכון – כך שבכל מקרה הדרך לרישום בפנקס הקבלנים ולכל היתרונות שמקנה הרישום מתקצרת.

היתרונות של קבלן איטום רשוי

היתרון הראשון הוא כאמור האפשרות לעבוד באופן חוקי בכל אתרי הבנייה ובפרט לבצע עבודות שההיקף הכספי שלהם הוא למעלה מ-47,255 ש”ח.

יתרון שני ממנו נהנה כל קבלן איטום רשוי הוא האפשרות להשתתף במכרזים ציבוריים וממשלתיים וכך לזכות בגישה לפרויקטים רווחיים עם הכנסות יציבות לטווח ארוך. יתרון שלישי הוא האישור להעסקת עובדים זרים באופן ישיר וללא תשלום עמלות, וגם מבחינת הכיסויים הביטוחיים מצבם של קבלני איטום רשויים טוב יותר בהשוואה לזה של אנשי מקצוע שלא רשומים בפנקס הקבלנים.

הדרך הנוחה ביותר ללמוד למבחן בענף האיטום של רשם הקבלנים

כשקבלן איטום מבקש להפוך לקבלן רשוי, ולעשות זאת בדרך הקצרה והנוחה שכוללת קורס מתאים, עולה באופן טבעי השאלה כיצד לשלב את הלימודים עם העבודה (שבדרך כלל מתאפיינת באינטנסיביות וממלאת חלק ניכר משעות היום). הפתרון הוא קורס אינטרנטי. לימודים באמצעות הרצאות מצולמות בכל אחד מהנושאים המופיעים במבחן מאפשרים לקבלן לבחור את הזמנים הנוחים ביותר מבחינתו וללמוד מהבית (או בכל מקום אחר שנוח לו). בנוסף כל קבלן איטום יכול לבחור כמה זמן ותשומת לב להקדיש לכל נושא, בהתאם לרמת השליטה שלו בו, כך שהלמידה תהיה אפקטיבית במיוחד – ותוך זמן קצר ניתן יהיה לגשת למבחן, לעבור אותו וליהנות מכל היתרונות של קבלן איטום רשוי.