כתב אחריות קבלן איטום

You are currently viewing כתב אחריות קבלן איטום

כתב אחריות הוא חלק בלתי נפרד מהשירות של קבלן איטום אמין ורציני. למעשה אם ישנו איש מקצוע בתחום האיטום שלא מוכן לספק כתב אחריות, כדאי כמובן לוותר על שירותיו – גם אם הצעת המחיר שלו אטרקטיבית. למה האחריות על עבודות האיטום כל כך חשובה? לאיזו תקופה כדאי לדרוש אחריות? אילו סעיפים מופיעים בדרך כלל בכתבי אחריות של קבלני איטום? ואיך אפשר לדעת שגם בעוד מספר שנים האחריות תכובד? בעמוד זה תמצאו תשובות לכל השאלות הנ”ל וכן לשאלות נוספות – וכדאי להיעזר במידע כשבוחרים קבלן איטום.

לכמה שנים אמורה להיות תקפה אחריות של קבלן איטום?

איטום – של גג, של מרפסת, של מרתף או של קיר – הוא פעולה שלא אמורה להתבצע מדי שנה. הציפייה היא ליישום פתרון איטום יעיל שיחזיק מעמד שנים רבות, ויבטיח ראש שקט לדיירים באותם מבנים. בהתאם כשהוא מוסר כתב אחריות קבלן איטום למעשה מצהיר שהשירות שסיפק הינו איכותי, כלומר האיטום יחזיק מעמד במשך תקופה ארוכה.

משך הזמן הספציפי נקבע על סמך שיטת האיטום הספציפית בכל מקום. על זפת – אותו פתרון שבעבר היה כמעט היחיד שהשתמשו בו וגם כיום עדיין נעשה בו שימוש מעת לעת, בעיקר בזכות העלות הנמוכה ופשטות היישום – נהוג לתת אחריות ל-5 שנים. על יריעות ביטומניות קבלני איטום רציניים מוכנים לתת אחריות גם לעשור שלם, ואילו כשהאיטום מבוסס על חומרים פולימריים משך האחריות הוא בטווח שבין 2 פרקי הזמן הנ”ל, כלומר בין 5 ל-10 שנים. 

עוד כדאי לדעת שאחריות על זיפות גג ניתנת רק בתמורה להתחייבות של מזמין העבודה להזמין את קבלן האיטום פעם בשנה להוסיף שכבת הלבנה שתגן על הזפת. התחזוקה השנתית הינה בתשלום, ובלעדיה האחריות לא תהיה תקפה (וממילא האיטום לא יחזיק מעמד).

איך לצמצם את הסיכון להיעלמות קבלן האיטום בעתיד?

כתב אחריות של קבלן איטום מעניק מצד אחד שקט לתקופה ארוכה – כאמור 5 שנים ואפילו עשור שלם. מצד שני, ישנו גם החשש הטבעי שמא לא נצליח לאתר את אותו איש מקצוע בעוד מספר שנים. כדי לצמצם את הסיכון לכך, המפתח העיקרי הוא בחירה נכונה של קבלן. ראשית כדאי לבחון מהו היקף הניסיון של אותו איש מקצוע. ככל שלקבלן ותק רב יותר, כך הוא גם צבר לקוחות רבים יותר ולכן יש סיכוי מרבי שהוא ימשיך לעסוק באיטום גם בעוד 5, 7 ואפילו 10 שנים.

שנית, מומלץ לבדוק האם הקבלן רשום בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. בפנקס זה מופיע גם תאריך הרישום, וממנו ניתן ללמוד אודות היקף הניסיון של הקבלן. בנוסף, קבלן איטום רשוי הוא איש מקצוע שכבר עבר הכשרות והסמכות יסודיות מאוד, ולכן הסיכוי שהוא יבחר להפסיק לעבוד בתחום – נמוך.

מה עוד כולל כתב אחריות של קבלן איטום?

כשהוא מוסר ללקוח כתב אחריות קבלן איטום מתחייב לפתור כל בעיית איטום שתתגלה לאורך תקופת האחריות. במקביל ישנה גם התחייבות של הלקוח – לדאוג לתקינות הגג (או כל מקום אחר שבוצע בו האיטום). כשמדובר על גג, כתב האחריות של קבלן האיטום יציין שורה של מקרים שבהם האחריות לא תקפה – למשל כשלא נוקו המרזבים, כשלא טופלה בעיית יונים, וגם כשאיש מקצוע כזה או אחר עבד על הגג ולא נזהר, כך שתוך כדי העבודה נגרם נזק לפתרון האיטום.