להפוך לקבלן רשום בשנת 2021 – המדריך המלא

You are currently viewing להפוך לקבלן רשום בשנת 2021 – המדריך המלא

קבלן רשום נהנה ממספר יתרונות משמעותיים המאפשרים לו להגדיל את ההכנסות ולמצות את פוטנציאל העסק. תהליך הרישום מורכב ממספר שלבים וחובה לבצע אותם באופן מוקפד, על-מנת לא לקבל תשובה שלילית ממשרד השיכון האחראי על פנקס הקבלנים. בעמוד זה תמצאו הנחיות מפורטות שיעזרו לכם לפעול בחוכמה ולהשלים את התהליך בהצלחה ובזמן קצר ככל האפשר.

בחירת ענף רישום

עוד לפני הגשת הבקשה לרשם הקבלנים, יש לבחור את הענף הספציפי שבו תופיעו בפנקס. ישנם 4 ענפים שמוגדרים ראשיים והם בנייה, כבישים תשתית ופיתוח, גשרים וכן נמלים ועבודות ימיות. בנוסף ישנם כ-30 ענפי משנה ובהם שיפוצים, אינסטלציה, איטום, התקנת רמזורים, עבודות אספלט, חשמלאות ותקשורת במבנים, דריכת בטון באתר, פיתוח חצרות ועוד. ניתן להירשם למספר ענפים אבל במקרה כזה נדרשת בקשה ספציפית לכל ענף.

הטפסים שיש למלא כדי להפוך לקבלן רשום

כדי להיות קבלן רשום יש להגיש שורה ארוכה של מסמכים לרשם הקבלנים – בדואר או במסירה ידנית. על הגשת הבקשה עצמה תתבקשו לשלם גם אגרה בגובה 543 ש”ח (נכון לתחילת 2021).

שימו לב: כל המסמכים המצורפים לבקשה, ובפרט אלה המעידים על הניסיון וההכשרות המקצועיות הרלוונטיות, חייבים להיות מקוריים או נאמנים למקור וחתומים ע”י עורך דין. גם התצהירים מחויבים באימות של עורך דין. מומלץ לשכור את שירותיו של עו”ד בעל ניסיון בהגשת בקשות לרשם הקבלנים על-מנת למנוע טעויות וכשלים שיעכבו את התהליך.

טופס חשוב במיוחד שיש למלא הוא תצהיר אודות הניסיון שלכם בענף שאליו אתם מבקשים להשתייך בפנקס הקבלנים. החלק המרכזי בתצהיר, המוכר גם בשם טופס 5, הוא פרטים מלאים לגבי הפרויקטים בהם לקחתם חלק: מיקום כל פרויקט, התפקיד שלכם בו, המעמד (שכיר או עצמאי), היקף כספי (של הפרויקט בכללותו ושל החלק שלכם), שמות הקבלן הראשי ומנהל העבודה וכן מספרי הטלפון שלהם, ועוד. עו”ד בעל ניסיון בהגשת בקשות לרשם הקבלנים יסייע לכם למלא את הטופס בדיוק לפי הדרישות ולצרף את האישורים המעידים על נכונות הפרטים (הסכמי התקשרות, חשבוניות, אישורים מטעם הביטוח הלאומי וכו’).

התנאים הבסיסיים לרישום בפנקס הקבלנים

כדי להיות קבלן רשום נדרשת עמידה ב-4 תנאים בסיסיים: כל איש מקצוע צריך להציג ניסיון, ידע, היעדר עבר פלילי רלוונטי לעיסוק (אלא אם כן חלפו למעלה מ-3 שנים מאז נשיאת העונש) ולא להיות פושט רגל (פרט למצב של פירוק מרצון).

היקף הניסיון ההכרחי נקבע בהתאם לסוג הענף אליו תרצו להירשם (ראשי או משני) וההכשרה. לדוגמה, מי שמופיע בפנקס המהנדסים והאדריכלים יכול להירשם לענף ראשי גם על בסיס שתי שנות עבודה בפועל (במהלך 5 השנים האחרונות), ואילו הנדסאים וטכנאים כבר נדרשים להציג 4 שנות עבודה בפועל (במהלך 8 השנים האחרונות). בענפי המשנה ישנם תנאים ספציפיים לכל תחום, ובענפי השיפוצים והאינסטלציה למשל הבסיס הוא 5 שנות ניסיון ובנוסף קבלן שרוצה להירשם לאחד מענפים אלה חייב לעבור מבחן מקצועי.

המבחן כולל שאלות מקצועיות ושאלות לגבי כללי בטיחות וגהות. בענף השיפוצים ישנם שני סוגים של בחינות – סוג אחד מיועד למי שעבר קורס מוכר מבחינת רשם הקבלנים ויש בו 50 שאלות (30 בנושאי בטיחות ועוד 20 בסוגיות מקצועיות). הסוג השני מיועד למי שלא השתתף בקורס כזה, והוא כולל 100 שאלות (כולל כאלה העוסקות בחוקים ובתקנות).

גם לאנשי מקצוע ותיקים ובקיאים מומלץ לעבור את הקורס המוכר של מכלל, וכך גם לקבל את הגרסה הקצרה יותר של הבחינה וגם להגיע אליה מוכנים במלוא מאת האחוזים.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.