לימודי קבלן רשום

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

קבלן רשום נהנה ממספר יתרונות משמעותיים על פני מי המתחרים שעדין לא מופיעים בפנקס הקבלנים. בהתאם מומלץ לכל מי שעומד בקריטריונים הבסיסיים להגיש בקשה להירשם – ובמידת הצורך גם לעבור קורס מתאים כדי לקצר את הדרך לרישום ולכל האפשרויות שהוא פותח. בעמוד זה תמצאו מידע על הלימודים הרלוונטיים ובפרט תשובה לשאלה מתי הם כדאיים.

מתי כדאי לאנשי מקצוע ללמוד על-מנת להפוך לקבלנים רשומים?

אחד התנאים הבסיסיים לרישום בפנקס הקבלנים שמנהל משרד השיכון הוא באופן טבעי בקיאות מקצועית. הסמכות הרלוונטית במשרד זה היא רשם הקבלנים, אשר בוחן בחלק מענפי הרישום מבחנים שבודקים את רמת הידע – גם בתחום הפעילות הספציפי וגם בנושאים הקשורים לחוקים, תקנות, בטיחות וגיהות.

כך למשל המבחן בענף השיפוצים כולל שאלות כגון באיזה אותיות מסומן לוח גבס לבן רגיל, מהו עובי הפח של פרופיל CD60, מי מוסמך להתקין מז”ח ומה נדרש לעשות כאשר דיפון החפירה עולה על 4 מטרים.

בענף 190, אינסטלציה ומערכות כיבוי אש, נדרשים הקבלנים לענות על שאלות דוגמת למי חובה לדווח על תאונת עבודה, מהו הרוחב המינימלי למדרכת מעבר, אילו נתוני עבר משמשים בסיס לתכנית ניהול הבטיחות ומתי מומלץ לבצע ניהול סיכונים לפני תחילת עבודה בביוב.

עוד כדאי לדעת שיש הבדל משמעותי בין הבחינה שעוברים בוגרי קורס מוכר ע”י הרשם לבין קבלנים שאינם בוגרי קורס כזה. בענף השיפוצים לאחר לימודי קבלן רשום תתבקשו לענות רק על 50 שאלות במקום 100, כאשר מתוכן רק 20 שאלות בנושאי בטיחות וגהות (במקום 30), כשציון עובר מוגדר כ-80% הצלחה בחלק זה (וכן 65% הצלחה בשאלות המקצועיות).

בענף האינסטלציה ומערכות כיבוי האש בוגרי לימודים מוכרים ע”י הרשם ניגשים למבחן של 40 שאלות במקום 70, ונדרשים לענות נכון על 65% מכלל השאלות (גם המקצועיות וגם אלה העוסקות בבטיחות ובגיהות). התוצאה: מבין הקבלנים שניגשים למבחן בלי קורס קודם, אחוזי ההצלחה קרובים מאוד ל-0. לעומת זאת כל בוגרי הקורס של מכלל, שנכון לעכשיו הוא היחיד אשר מוכר ע”י משרד השיכון, עברו את הבחינה כבר בפעם הראשונה.

בנוסף אחרי לימודי קבלן רשום ניתן לגשת מיד למבחן, וגם במקרה של כישלון ניתנת הזדמנות שנייה כבר אחרי חודש – לעומת המתנה של 6 חודשים למי שאינם בוגרי קורס מוכר. המסקנה המתבקשת היא שהלימודים מקצרים באופן משמעותי את הדרך לרישום המבוקש בענפים בהם יש בחינה של הרשם.

איך מתנהלים לימודי קבלן רשום?

לימודי קבלן רשום – וליתר דיוק לימודים לקבלנים שמבקשים להפוך לרשומים – מתקיימים במתכונת דיגיטלית. היתרונות לאנשי המקצוע בענפים כמו שיפוצים או אינסטלציה, שבהם יום העבודה נמשך על פני שעות רבות מאוד, ברורים: ראשית לא צריך להפסיד ימי עבודה או חלקים מהם כדי להגיע לכיתה. שנית, כל קבלן יכול ללמוד במועדים הנוחים ביותר מבחינתו ובכל מקום שירצה (דרך מחשב נייח, טאבלט, לפטופ או סמארטפון). יתרון שלישי הוא החופש להחליט כמה זמן להקדיש לכל נושא, בהתאם לרמת הידע ההתחלתית.

ההרצאות המצולמות המרכיבות את הקורס נבנו על בסיס הבחינות של הרשם, ובמטרה להבטיח סיכוי מרבי להצלחה בהן – ולעליית מדרגה של ממש מבחינת אפשרויות העבודה בתחום.

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.