מבחני קבלנים אינסטלציה וכיבוי אש ענף 190 – המדריך המלא

You are currently viewing מבחני קבלנים אינסטלציה וכיבוי אש ענף 190 – המדריך המלא

מבחני רשם הקבלנים בענף 190 (מתקני תברואה, אינסטלציה, ומערכות כיבוי אש) נחשב לאחד המבחנים המאתגרים של רשם הקבלנים. ענף 190 מכיל תחומי מקצועיות ואחריות רבים וכך גם מבחני רשם הקבלנים בתחום זה. במאמר זה תקבלו סקירה מקיפה של הנושאים שאתם ככל הנראה תפגשו במבחני ענף 190.

בטיחות במבחני קבלנים אינסטלציה וכיבוי אש ענף 190

הפרק הראשון במבחני ענף 190 הוא בטיחות כללית. פרק זה מכיל 10 שאלות והדרישה בו היא ציון 80 ומעלה. המשמעות היא שאם טעיתם ב-3 שאלות בפרק זה, נכשלתם. הפרק הזה מבוסס בעיקרו על תקנות הבטיחות בעבודה (עבודות בניה), המסמך מכיל 198 סעיפים ראשיים בנוסף לתתי-סעיפים רבים. הנושאים העיקריים בפרק זה:

  • מושגי יסוד בבטיחות וגהות בארגון –  ניהול סיכונים, שמירה על בריאות העובד, אחריות עובדים, מעגלי הבטיחות והבריאות באתר, אנשי המקצוע בבטיחות וגיהות בתעסוקה, חוקים עיקריים, חובת דיווח על תאונות ועוד.
  • אחריות מנהלים ומהנדסים בבנייה – דרישות החוק, גורמים הנושאים באחריות, חלוקת אחריות (מזמין, מתכנן, מבצע, מנהל עבודה, ממונה על הבטיחות, ועובד), הגדרות ועוד.
  • תקנות בטיחות בעבודה – הוראות בטיחות שונות וגהות, משטחי עבודה, פיגומים, סולמות, עבודות גג, הוראות כלליות, מכונות, חשמל ועוד.

בטיחות בתחום האינסטלציה וכיבוי אש

חשבתם שסיימתם עם נושא הבטיחות? עדיין לא. הפרק הבא בבחינה מכיל 10 שאלות בנושאי בטיחות בתחום האינסטלציה וכיבוי אש כאשר ציון המעבר בפרק זה הוא 65. כלומר, אתם צריכים לענות נכון על 7 שאלות מתוך 10. פרק זה עוסק בכללי בטיחות בעבודה , ציוד המגן הנדרש וכלי עבודה חשמליים הנוגעים ספציפית לתחום האינסטלציה וכיבוי האש.

מקצועיות, חוקים ותקנות, וניהול תקין במבחני ענף 190

פרק זה הוא המסה העיקרית של הבחינה – 50 שאלות. ציון המעבר בחלק זה גם כן 65, המשמעות היא שאתם צריכים לענות נכון על 33 שאלות לפחות. פרק זה מחולק לשלושה נושאים עיקריים:

  • מקצועיות: תוכלו להיתקל בשאלות על הידראוליקה, הגדרות לחץ, סוגי צנרת, הוראות התקנה לצנרות שונות, כלים סניטריים, קריאה והבנת תוכניות אינסטלציה ועוד.
  • חוקים ותקנות: שאלות המבוססות על חוק התכנון והבנייה (280 סעיפים ראשיים). שאלות על הל”ת (הוראות למתקני תברואה, מסמך בהיקף 105 עמודים). תקנות בריאות העם (מסמך בהיקף 37 עמודים) ועוד.
  • ניהול תקין: הכרה מעמיקה של דיני חוזים, עבודה, רישום קבלנים ועוד, הכרת חקיקה ותנאי העסקה של עובדים זרים, חשבונאות מקיפה ועוד.

איך אפשר להגיע מוכנים למבחני ענף 190?

כפי שקראתם במאמר, מבחני ענף 190 מבוססים על מאות סעיפי תקנות וחוקים. זאת בנוסף לירידה לפרטים מקצועיים ובחינה מקיפה של מאפייני העבודה באתר בנייה. לשנן את כל המידע הזה באופן עצמאי זו משימה כמעט בלתי אפשרית. ללא הכנה מתאימה, רק כ-15% מבין הקבלנים שמבצעים את מבחני ענף 190 עוברים את המבחן בניסיון הראשון. חברת “מכלל” הכשרה מקצועית בע”מ מציעים לקבלנים קורס מקצועי ומקוון לקראת מבחני ענף 190. הקורס מכיל את כל החומר הדרוש למבחן ועוד הרבה מעבר. בנוסף, הקורס מכיל שאלות תרגול ומבחני תרגול המאפשרים לבחון את רמת המוכנות שלכם. משום שהקורס מקוון, ניתן לעשות אותו בכל מקום וזמן שתבחרו. הצטרפו לכ-90% מבוגרי הקורס של מכלל שעוברים את מבחני ענף 190 כבר בניסיון הראשון!


אולי יענין אותך גם: