מגמות עיצוביות ותקנות חדשות בעולם השיפוצים (שכל איש מקצוע חייב להכיר)

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

ענף השיפוצים מגלגל כ -15 מיליארד ש”ח בשנה, מתוכם 6 מיליארד ש”ח בשוק הפרטי, והיתר בסקטור הציבורי והעסקי. בתקופת הקורונה והסגרים, הענף ספג ירידה של 65% בהיקף העבודה המוזמנת, ושינויים רבים בסוג השיפוצים שהוזמנות ע”י לקוחות פרטיים ועסקיים. למרות עצירה משמעותית זו, תקופת הקורונה הביאה לא מעט הזדמנויות וחידושים לתחום, כמו כן מודעות גבוהה מאד לבית ולסביבה שלנו.

בספטמבר 2021, סקר שנעשה בקרב הקבלנים הראה כי ישנה עליה של 17% בכמות ההזמנות לעומת תקופה זו אשתקד, מה שמסמל שיפור הולך ועולה של התחום. אז הנה כמה מגמות שימשיכו ללוות אותנו גם בעתיד:

שינוי יעוד בתוך הבית

משפרי דיור רבים ניצלו את תקופת הקורונה כדי להתחדש, אך קהל רב נותר בביתו ודאג למקצה שיפורים משמעותי, שכלל בין היתר הנגשת דירות לבני גיל הזהב החוששים לעבור לבתי אבות, ובניית יחידות דיור למשפחות צעירות ורווקים שחזרו לבתי ההורים.

אחת המגמות הבולטות הינה שיפוץ חדרי עבודה והוספת חללי עבודה למי שעברו לעבוד מהבית או במשרה היברידית. פינת האוכל ששימשה רבים טרם הקורונה, הפכה להיות מרכז הבית וחדר העבודה הפך להיות פריט של חובה ממש.

בניה ירוקה

השהות הארוכה בבית וחוסר הודאות לגבי העתיד הוביל לצמיחה משמעותית בשדרוג חדרי העבודה והבניה הירוקה לטובת שיפור תנאי השהייה בבית.

קבלני שיפוצים כיום צריכים לתת מענה למגמה הירוקה, הכוללת מכשירי חיטוי, שיפור האוויר וטיהורו, מערכות מיזוג עם מערכות חיטוי מזהמים, צבעים וציפויים אנטי בקטריאליים, בידוד קירות וחלונות, אמצעים למניעת לחות, עובש וטחב, וכן יכולת ליצור במשרדים מתחמי עבודה זמניים בשטחים ציבוריים, והתאמת המרחבים הנותרים לעבודה היברידית.

בהתאחדות קבלני השיפוצים מדווחים כי נרקם קשר יציב עם המשרד לאיכות הסביבה, והבניה הירוקה צוברת תאוצה מיום ליום, גם בתחומים נוספים כמו זיפות, דבקים וחומרים עם תו תקן ירוק, פינוי פסולת בנין וקידום אג’נדה סביבתית עניפה.

שיפוץ חוץ

טרנד שהפך להיות להיט, הוא יצירת מרחב מגורים חיצוני ונוח, לבתי קרקע ובעלי מרפסות. חללי חוץ הינם הרחבה של הבית שלכם ואפשר לשדרג אותם, על ידי פתיחת חלונות גדולים והכנסת הטבע אל תוך הבית, צביעה מחדש, התאמת רהיטים נוחים וצמחיה פורחת, בעיקר לימים שבהם אנחנו נדרשים לבלות יותר בפנים מאשר בחוץ.

התפתחויות נוספות בתחום ששווה לעקוב אחריהן:

איטום צמנטי לקירות ורצפות בטון, איטום תת קרקעי, בריכות, מרפסות ועוד

אקוסטיקה ומבודדי מחיצות גבס מחומרים קלים וגמישים

חיפויים ואביזרי סניטציה דקים למראה מושלם ומתמזג עם כלל החדר

אריחים דקים במיוחד וארוכים (עד 3 מ’) להדבקה על ריצוף קיים

תאורה יוצרת אווירה שגם מעודדת צמיחת עציצים ופרחים בתוך הבית

רגולציה ותקנות חדשות

בשנת 2002 עתרה לבג”ץ התאחדות קבלני השיפוצים על מנת להסדיר את התחום, ומאז חלו תמורות רבות בתחום, לרבות הקמתו של ענף המשנה 131 אשר נוסף לפנקס הקבלנים.

סיווג זה מאפשר לעוסקים בתחום לקבל רישיון קבלן שיפוצים ולעבוד בהיקפים עסקיים גדולים, להעסיק פועלים ולהשתתף במכרזים.

מאז ועד היום, ההתאחדות פועלת ליצור קהילה ברורה של בעלי מקצוע רשויים ומסווגת אותם על מנת להזהיר את הלקוחות מפני קבלנים לא רשויים.

קבלנים לא רשומים יכולים לבצע עבודות עד היקף של 43,865 ש”ח בטרם ירשמו בפנקס הקבלנים, הדורש מהם להתעדכן בכל הנעשה בתחום ולהיות חלק מקהילה מקצועית רשמית. בתקופת הקורונה חלה התייקרות משמעותית בחומרי הבנייה, מה שהפך את הרווח של קבלן השיפוצים קטן יותר, אך קבלן לא רשום אינו יכול להגדיל את היקף העסקה, מה שמוביל לנתח רווחים קטן יותר שאינו משתלם.

בשנים האחרונות מודעות הלקוחות המשפצים עלתה משמעותית, והיכולת שלהם לחפש המלצות על בעלי מקצוע, ולדרוש תעודות, עלתה משמעותית. אין ספק שלאור הסטנדרט הגבוה הנדרש מקבלן רשוי, בהחלט שווה להיות חלק מפנקס הקבלנים ולהמנע מעבירה על החוק וסכנות פליליות לאור אכיפה מוגברת.

איך תוכלו להיות מוכנים לשינויים

 להפוך לקבלנים רשומים בדרך הבטוחה ביותר?

“מכלל” מציעה קורס ייחודי (היחיד המוכר ע”י רשם הקבלנים ומשרד הבינוי והשיכון) המעניק לכם יתרונות בולטים:

מבחנים מקוצרים

קבלני שיפוצים ענף 131 – 50 שאלות במקום 100.

ללמוד במקום ובשעה שנוחה לכם

הקורס הינו קורס אונליין שניתן ללמוד אותו מהמחשב, מהטאבלט או מהנייד.

הכנה למבחני הרשם

הקורס כולל בנק שאלות חזרה לתרגול מלא והכנה מיטבית למבחני הרשם.

תרגול למבחנים

לאחר כל פרק בקורס יופיע מבחן לחזרה, ורק לאחר שעוברים את המבחן בהצלחה ניתן יהיה להמשיך לפרק הבא.

קיצור הזמנים בין מבחן למבחן

נכשלתם במבחן? רק לקוחות “מכלל ” יוכלו לגשת להיבחן שוב לאחר חודש וחצי (במקום להמתין חצי שנה).

טובי המרצים

הקורס מועבר ע”י מיטב המרצים בתחומם בארץ

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.