מה זה קבלן שיפוצים רשום 131 א?

You are currently viewing מה זה קבלן שיפוצים רשום 131 א?

מה מאפיין את ענף 131? מה ההבדל בין קבלנים בקבוצה א׳ לקבוצה ב׳? ומי מחליט על החלוקה? מאז שהחל לפעול בשנת 1969, רשם הקבלנים שאף לעשות סדר בענף הבנייה, אך עם כל רגולציה עולות שאלות רבות. אז בואו נעשה סדר ונבין מה המשמעות של המספרים והאותיות בהגדרה של קבלן שיפוצים רשום 131 א.

פנקס רשם הקבלנים – הכל מתחיל אצלו

הקמת פנקס רשם הקבלנים, המנוהל על ידי משרד השיכון והבינוי, הייתה מהפכה של ממש בעולם הבנייה בישראל. המטרה של הפנקס היא לעשות סדר ואכיפה בתחום הבנייה כך שכל קבלן יעסוק בענף בו הוא מתמחה ובהיקפים שהוא מוסמך לבצע. החוק הראשוני ״חוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות״ משנת 1969 והתקנות המשלימות מ-1988 ו-1993 יצרו מערכת מסודרת המסווגת את עולם הבנייה לענפים, קבוצות ודרגות קבלנים.

ענף 131 – קבלנות שיפוצים

החלוקה הראשונה שנדבר עליה היא החלוקה לענפים ראשיים ולענפי משנה לביצוע עבודות הנדסה בנאיות. בשביל להגביר את המקצועיות של הקבלנים, רשם הקבלנים מחלק את התחומים השונים של בנייה לענפים. מבנה הענפים וענפי המשנה עשוי להשתנות בהתאם לתיקונים בתקנות. השינוי האחרון התבצע ב-2018 וכיום ישנם 4 ענפים ראשיים, ו-28 ענפי משנה. לכל ענף יש את המספר שלו, קבלני שיפוצים (131) רשומים בענף משנה תחת הענף הראשי בנייה (100).

קבלן שיפוצים רשום 131 א – סיווג קבלנים

אז הבנו מה המשמעות של המספר 131, אבל מה המשמעות של האות א׳? רשם הקבלנים מחלק את כל 32 הענפים לשלוש קבוצות: א, ב, ג. החלוקה לקבוצות משפיעה על היקף הפרויקטים המותרים לקבלנים בכל קבוצה. הענף שאתם רשומים בו קובע את הקבוצה שלכם ולא ניתן לשנות אותה. ההיקף המקסימלי של קבוצה א׳ נמוך מזה של קבוצה ב׳ וההיקף של קבוצה ב׳ נמוך מזה של קבוצה ג׳.
קבלני שיפוצים רשומים בענף 131 נמצאים בקבוצה א׳, לכן ״131 א״. ההיקף המקסימלי ההתחלתי של קבלני שיפוצים הוא כ-1.8 מיליון ש״ח, אך זה לא גזירת גורל. סיווג הקבלנים כולל גם דרגות מ-1 עד 5. הדרגות הללו ניתנות לשינוי ככל שהקבלן צובר ניסיון ומגיש בקשה להעלאת דרגת סיווג. כל דרגת סיווג מכפילה את ההיקף המותר לקבלן, עד שבדרגה 5 אין מגבלה כלל.

איך נרשמים בפנקס רשם הקבלנים כקבלני שיפוצים (131)?

הרישום בפנקס בענף שיפוצים כולל כמה תנאי סף מחייבים:

  • ניסיון: ניסיון רלוונטי של 5 שנים מתוך 10 השנים האחרונות.
  • הכשרה מקצועית: תעודה מקצועית בקורס קבלני שיפוצים.
  • עבר נקי: היעדר הרשעות רלוונטיות לענף הבנייה בשלוש השנים האחרונות.
  • מבחן רשם הקבלנים: קבלני שיפוצים חייבים לעבור את מבחן ההסמכה של רשם הקבלנים. המבחן כולל 100 שאלות בנושאי בטיחות, מקצועיות, חוקים, תקנות וניהול.

חשוב לדעת שרק 15% מבין הקבלנים שמבצעים את מבחן רשם הקבלנים ללא הכנה מקצועית עוברים אותו בניסיון הראשון. כדי להגדיל את הסיכויים באופן משמעותי מומלץ לבצע קורס הכנה מקצועי. ״מכלל הכשרה מקצועית״ מציעים קורס אונליין איכותי לקבלני שיפוצים. הקורס כולל הרצאות של מיטב המומחים, שאלות תרגול וסימולציות בחינה, כל אלה מסייעים לקבלנים לעבור בהצלחה את המבחן ולהתחיל את דרכם בענף 131.