מנהל עבודה רשום

You are currently viewing מנהל עבודה רשום

מנהל עבודה הוא אחד התפקידים החשובים ביותר בכל אתר בנייה ובכל פרויקט שיפוצים. האחריות המוטלת על כתפי מנהלי העבודה גדולה, ועל-מנת לעמוד בה ולהבטיח התנהלות מיטבית מכל הבחינות, נדרשים גם ידע רחב היקף וגם ניסיון. לפני מספר שנים החליטה מדינת ישראל להסדיר את כל נושא העבודות בענפי הבנייה השונים, ולחייב כל איש מקצוע שרוצה לבצע עבודות בקנה מידה כספי משמעותי להיכלל בפנקס הקבלנים. מי שמנהל את הרישום לפנקס הוא גוף בשם רשם הקבלנים המשויך למשרד הבינוי והשיכון, ובהתאם זוהי הכתובת המקצועית של כל מנהל עבודה שרוצה להתקדם ולהופיע בפנקס הנ”ל.

בעמוד זה תמצאו מידע אודות התנאים לרישום מנהלי עבודה, וכן לגבי האפשרויות הנפתחות בפני אנשי המקצוע הנכללים בפנקס הקבלנים.

התנאים לרישום מנהל עבודה בפנקס הקבלנים

פנקס הקבלנים כולל למעלה מ-30 ענפים, מתוכם 4 המוגדרים ראשיים (ענף הבנייה, כבישים תשתיות ופיתוח, גשרים ועבודות ימיות). שאר הענפים מוגדרים ענפי משנה ובהם: שיפוצים, פיתוח חצרים, איטום, אינסטלציה וכיבוי אש, דריכת בטון באתר, חשמלאות ותקשורת, מעליות ומדרגות נעות, ועוד.

בענף ראשי מנהלי עבודה נדרשים להציג ניסיון של לפחות 6 שנות עבודה בפועל במהלך 12 השנים החולפות. בוגרי בתי ספר להנדסאים וטכנאים (כמובן בתחום רלוונטי לענף שאליו רוצים להירשם) נדרשים להציג 4 שנות ניסיון שנצברו במהלך 8 השנים האחרונות. בענפי המשנה הדרישות עשויות להשתנות מענף לענף, למשל בענף השיפוצים התנאי הראשוני לרישום הוא 5 שנות ניסיון.

בכל מקרה מנהל עבודה רשום חייב להיות אדם ללא הרשעות בעבירות פליליות הקשורות לעבודתו, אלא אם כן חלפו לפחות 3 שנים ממועד ריצוי העונש. בחלק מהמקרים רשאי רשם הקבלנים להתנות את הרישום בפנקס במעבר מבחן ייעודי.

לדוגמה, בענף השיפוצים ישנו מבחן הכולל 100 שאלות, מתוכן 30 עוסקות בנושאי בטיחות וגיהות. כדאי לדעת שגם עובדים ותיקים ומיומנים מאוד מתקשים לצלוח את המבחן, ובפרט את החלק של הבטיחות שבו חובה לענות נכון על לפחות 80% מהשאלות. בוגרי קורס שיפוצים שמוכר ע”י רשם הקבלנים זוכים להקלה – מבחן של 50 שאלות בלבד, מתוכן רק 20 שאלות בבטיחות ובגיהות – ובהתאם לסיכוי גבוה בהרבה לעבור ולהיכלל בפנקס.

למה כדאי להיות מנהל עבודה רשום?

כל איש מקצוע הנכלל בפנקס הקבלנים, ובפרט מנהל עבודה רשום, רשאי לבצע פרויקטים בהיקף כספי גדול. ללא הרישום התקרה היא 47,255 ש”ח בענפי המשנה וכ-90,000 ש”ח בענפים ראשיים – מגבלה משמעותית ללא ספק. בהקשר זה כדאי לדעת שיותר ויותר לקוחות מעדיפים לעבוד עם אנשי מקצוע רשומים, וזאת בשל המודעות המתפתחת לחשיבות הנושא, ולכך שרשם הקבלנים מסנן למעשה את אנשי המקצוע המנוסים, המיומנים והאמינים ביותר.

בנוסף, כיום לא ניתן להשתתף במכרזים ממשלתיים ללא רישום בפנקס של משרד השיכון. למעשה גם מי שביצע עבודות שונות עבור גופים ממשלתיים, לשביעות רצונם המלאה, כבר לא יכול לקחת חלק במכרזים – עוד סיבה טובה להגיש לרשם הקבלנים בקשה להיכלל בפנקס.

לבקשה יש לצרף אישורים המעידים על הניסיון המצטבר כמנהלי עבודה, כולל פרטים מלאים לגבי כל פרויקט שתרם לאותו ניסיון ומן הסתם גם ליכולות המקצועיות.

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.