משרד הבינוי והשיכון רשם הקבלנים

  • שונה לאחרונה:מאי 2, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

רשם הקבלנים הוא הגוף המפקח במשרד הבינוי והשיכון על הקבלנים בתחומים השונים במדינת ישראל. בין מגוון תחומי אחריותו הוא זה שקובע את התנאים לרישום בפנקס הקבלנים, רישום אשר בלעדיו לא ניתן לבצע חלק גדול מהפרויקטים בארץ. מי שעוסק בתחום השיפוצים למשל, מוגבל לפרויקטים בהיקף כספי של עד 43,583 ש”ח. בעמוד זה תמצאו מידע על תפקידיו של רשם הקבלנים, הכללים שהוא קבע לצורך הרישום בפנקס והדרך הטובה ביותר לעבור את התהליך שבסופו תהיו גם אתם רשומים בפנקס זה.

תחומי האחריות של רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון

בהתאם לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות משנת 1969, פועל במשרד הבינוי והשיכון רשם הקבלנים. הנושאים העיקריים שבהם מטפל הרשם הם:

  • רישום בפנקס הקבלנים – במגוון תחומים ובהם אינסטלציה, שיפוצים, איטום מבנים, עבודות אספלט, ביצוע קווי מים וניקוז, גשרים, מעליות ומדרגות נעות ועוד.
  • טיפול בתלונות – כל תלונה על איש מקצוע שמופיע בפנקס הקבלנים נבחנת על-ידי הרשם, שגם מוסמך לנהל הליכים משמעתיים כנגד מי שהפרו את התקנות השונות ונמצאו כלא מהימנים.
  • אכיפת חובת הרישום – רשם הקבלנים מוסמך לאסוף מידע בנוגע לקבלנים לא רשומים שבכל זאת מבצעים פרויקטים שעבורם נדרש רישום בפנקס. הרשם משתף פעולה עם הרשויות המקומיות על-מנת למצות את הדין עם העבריינים. האכיפה הולכת וגוברת, ונכון להיום, ברור לכל קבלן שמוטב שיהיה רשום בהקדם.

מהם התנאים שמציב רשם הקבלנים לרישום בפנקס?

החוק לפיו פועל במשרד הבינוי והשיכון רשם הקבלנים מפרט גם את התנאים לרישום. בהתאם בוחן הרשם את היקף הניסיון של כל איש מקצוע שמבקש להירשם בפנקס, ומוודא כי רמת הידע שלו עומדת בסטנדרטים ראויים.

היקף הניסיון המינימלי הוא בהתאם לענף שבו פועל הקבלן וגם להשכלה שלו. כך למשל מי שמבקש להירשם בענף ראשי והוא מהנדס בניין נדרש בשנתיים ניסיון, בוגר בית ספר להנדסאים או טכנאים נדרש ל-4 שנות עבודה בתחום במהלך 8 השנים האחרונות. בענף השיפוצים הרף שנקבע הוא 5 שנות ניסיון. בנוסף נדרשים הקבלנים שאינם מהנדסים או הנדסאים לעבור בחינות מקצועיות על-מנת להפגין ידע רלוונטי. בענף השיפוצים המבחן כולל 100 שאלות המחולקות ל-2 פרקים: בטיחות ונושאים מקצועיים.

החוק קובע כי מי שמוגדר פושט רגל לא זכאי להיכלל בפנקס. באופן דומה יש לבטל רישום של מי שהורשע בעבירה (מתוך הרשימה המפורטת בחוק התכנון והבנייה), אלא אם כן חלפו יותר מ-3 שנים ממועד ריצוי העונש עליה. בנוסף נדרשים הקבלנים שאינם מהנדסים או הנדסאים לעבור בחינות מקצועיות על-מנת להפגין ידע רלוונטי.

קורס קבלני שיפוצים
קורס קבלני שיפוצים

 

איך אני ניגש למבחני הרשם בצורה הטובה ביותר?

הדרך הטובה ביותר לשלב עבודה והכנה למבחן של רשם היא קורס אינטרנטי. מכלל הכשרה מקצועית מציעה לקבלנים קורסים אונליין באמצעות פלטפורמה נוחה לשימוש, שיעורים הנעים בין 10 – 20 דקות ובכל סוף שיעור עונים על מספר שאלות כדי להתקדם לשיעור הבא. הקורסים מותאמים לסילבוס רשם הקבלנים וכל מרצה נבחר בקפידה. קורס קבלני שיפוצים למשל, בהיקף 80 שעות לימוד ואשר מחולק ל-17 נושאים, על פי הבחינות הרלוונטיות: בטיחות וגהות, קריאת תוכניות, חומרי בניין, מלאכות וחומרי גמר, מערכות מים ביוב וגז בבניין, חשמל, גובה חלקי בניין ופתחים, תורת הבנייה ויציבות מבנים, בניית קירות ומחיצות, עבודות עץ, מערכות קירור וחימום, חישוב כתבי כמויות, לוחות זמנים, עלויות וארגון אתר, חשבונאות, חוקים ותקנות, ליקויים ותביעות ותקשורת בין-אישית.

בנוסף להרצאות מצולמות עומדים לרשות הקבלנים חומרי עזר מועילים ובהם סרטים, מצגות, תרגילים והדמיות, שאלות חזרה וכן מפגשים פרונטליים – כל מה שצריך כדי להגיע למבחנים מוכנים ולעבור את המבחן בצורה יעילה.

הידעם? “מכלל הכשרה מקצועית” מגישים קבלנים לרישום בפנקס הקבלנים ודואגים לכל ההתהליך הבירוקרטי מא’ ועד ת’ כולל איסוף כל המסמכים הנדרשים, טיפול בהגשה עד לקבלת תעודת קבלן רשום של רשם הקבלנים.

קורס מקוון לקבלני שיפוצים
קורס מקוון לקבלני שיפוצים