פנסיה חובה לעצמאי – גזרה או הזדמנות?

You are currently viewing פנסיה חובה לעצמאי – גזרה או הזדמנות?

מאת: יניב שיק סוכן ביטוח פנסיוני ואלמנטרי

אִם אֵין אֲנִי לִי, מִי לִי? וּכְשֶׁאֲנִי לְעַצְמִי, מָה אֲנִי? וְאִם לֹא עַכְשָׁיו, אֵימָתַי?

מהי משמעותו של הפתגם העיברי העתיק מתקופת התנאים? המשמעות שעל כל אחד מאיתנו מוטלת האחריות אישית למעשיו וכי לעולם לא יוצא אדם לידי חובה. כיצד קשור הפתגם לתחום החסכון הפנסיוני? מהות החסכון היינה וויתור על צריכה בהווה בעבור הגדלת כושר הצריכה שלנו בעתיד מתוך תחושת אחריות אישית.

בשנת 2017 נכנס לתוקפו “חוק פנסיה חובה לעצמאי” המחייב עצמאי בהפקדה באופן מדורג ובהתאם להכנסה. באופן זה, עצמאי המרוויח מעל השכר הממוצע במשק, יחויב בהפקדה של כ-900 ₪ בחודש. אי עמידה בדרישת החוק תגרור קנס כספי של כ- 500 ₪ בשנה.

בטור זה אשמח להתבונן על “הגזרה” ממבט אחר ולהסביר על היתרונות הרבים של עמידה בדרישת החוק ובעצם לקיחת האחריות האישית של כל אחת ואחד מאיתנו “העצמאים”:

 

פרישה בכבוד

עצמאי בן 30 שיפקיד 1,000 ₪ צפוי להנות קצבת זקנה של כ- 4,300 ₪ בחודש. מי שינצל את תקרת ההפקדה החודשית המוכרת לעצמאי לצורכי מס (כ- 2,900 ₪ בחודש), כבר ייהנה מקצבה העולה על 12,000 ₪ בחודש.

ביטוח הכנסה- פנסיית נכות

עצמאי המפקיד לקרן הפנסיה באופן חודשי יזכה בביטוח הכנסה בגובה 75% משכרו המבוטח.

גובה השכר המבוטח נגזר מגובה ההפקדה המחולק ב- 16%, לדוגמא עצמי המפקיד 1,000 ₪ בחודש יזכה במקרה על נכות מלאה כתוצאה מתאונה או מחלה בקצבה חודשית בגובה כ-4,700 ₪ בחודש. בנוסף קרן הפנסיה תמשיך את ההפקדות החודשיות בגובה 1,000 ₪ בחודש לצורך החסכון המבוטח כך שקצבת הזקנה העתידית שלא לא תפגע.

ביטוח למקרה פטירה – פנסיית שארים

מעבר לכיסוי להבטחת הכנסה, עצמאי אשר יפקיד בהוראת קבע לקרן פנסיה, יבטיח לבני משפחתו הגנה כלכלית בעת פטירתו חו”ח. שאריו של עצמאי אשר הפקיד 1,000 ₪ בחודש לקרן פנסיה יזכו לקצבת שארים חודשים בגובה 6,250 ₪ בחודש.

ibrahim-rifath-OApHds2yEGQ-unsplash

הטבות והחזרי מס

הטבות המס בעת הפקדה לקרן פנסיה נחלקות ל-2, זיכוי על גובה ההפקדה ובנוסף ניכוי ההכנסה החייבת לצורכי מס. עם הגשת הדו”ח השנתי לרשויות המס, תזכה ההפקדה לקרן הפנסיה את המפקיד בהחזרי מס של עד כשליש מגובה ההפקדה.

מומלץ להתייעץ עם רו”ח לגבי גובה ההפקדה המומלץ לצורך מקסום הטבות המס.

הצטרפות מהירה וקלה

אם בעבר הצטרפות לקרן פנסיה הייתה כאב ראש לא קטן הכולל מילוי מסמכים, הצהרות בריאות ומידע אודות עיסוקו ותחביביו של המבוטח, כיום, לאחר מהפכה אותה הוביל משרד האוצר, התהליך הפך פשוט ומאפשר לחוסך (גם אם אינו משתייך לארגון עובדים גדול) להנות מדמי ניהול נמוכים והליך הצטרפות קצר קל וללא הצהרת בריאות.

לסיכום, קחו אחריות על עתידכם ועתיד בני משפחותיכם, נצלו את הטבות המס המגיעות לכם כעצמאים במדינת ישראל, ועל הדרך עמדו בדרישת חוק פנסיה חובה לעצמאי.

לפרטים נוספים כתבו לנו בווטסאפ – https://wa.me/message/MNHAGLB25G3YJ1