קבלן איטום רשוי ענף 134

You are currently viewing קבלן איטום רשוי ענף 134

התחרות העזה בתחום האיטום מחייבת את מי שרוצה להתפרנס ממלאכה זו להשקיע בהכשרה והסמכה. בפרט ישנו יתרון משמעותי לקבלן או חברה שמופיעים בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון בענף 134 הוא ענף האיטום. על-מנת להיכלל בפנקס הנ”ל נדרשים הקבלנים להציג הסמכה מתאימה. ישנם לקוחות רבים שמחפשים את הביטוי אוטם מורשה מכון התקנים, ועוד יותר מכך מחפשים הלקוחות קבלן איטום רשוי. בעמוד זה תמצאו מידע מפורט אודות תהליך ההסמכה והרישום בפנקס הקבלנים, בדרך למיצוי היכולות ושדרוג הקריירה.

הסמכה של מכון התקנים

תהליך ההסמכה של קבלני איטום וחברות בתחום זה ע”י מכון התקנים כולל הטמעה של נהלים רלוונטיים, מבדק איכות קפדני אשר מתבצע ע”י האגף לאיכות והסמכה במכון ולאחר מכן אישור סופי – שניתן ע”י ועדה מקצועית של מכון התקנים וכן ע”י מנהלת תו תקן. כדאי לדעת כי לאחר קבלתה של ההסמכה המבוקשת, תיערך בדיקה תקופתית כדי לוודא שהחברה עומדת בתקן הנדרש.

בהקשר זה חשוב לזכור שאיטום הוא מלאכה בעלת השפעה עצומה על איכות החיים בכל מבנה, בין אם הוא משמש לעבודה, למגורים, לבילויים, ללימודים, למתן שירות ציבורי, לקניות ועוד. ליקויים באופן איטום המבנה עלולים להוביל לפגיעה בתשתיות ואף למחלות (כתוצאה מהיווצרות עובש שפוגע בדרכי הנשימה). בהתאם ההמלצה לציבור הרחב היא לא להתפתות להצעות מחיר זולות של קבלנים לא מוסמכים.

היתרונות של קבלן רשום בענף האיטום

אוטם מורשה מטעם מכון התקנים הוא איש מקצוע שעבר מבדקים שונים ונמצא כמי שעומד בתקן. בהתאם יש לו באופן טבעי יתרון על פני מי שלא עבר את תהליך ההסמכה. יחד עם זאת לא כדאי להסתפק בהסמכה הנ”ל אלא להוסיף גם רישום בפנקס הקבלנים שמנוהל כאמור ע”י משרד הבינוי והשיכון.

קבלן או חברה שנכללים בפנקס זה נהנים ממספר יתרונות משמעותיים על פני קבלנים לא רשומים(כמו אלו אשר עברו הסמכה/קורס אחר או במכון התקנים לשם הדוגמה)**: ראשית, בענף האיטום קבלן לא רשום מוגבל מאוד מבחינת ההיקף הכספי של העבודות שהוא רשאי לבצע. הרף המדויק משתנה משנה לשנה, אך ככלל מדובר על פחות מ-50,000 ש”ח. מי שנרשם לפנקס בענף האיטום מורשה לבצע פרויקטים בהיקף של עד 1,747,000 ש”ח (נכון ליולי 2022), ובהמשך הוא אף יכול להעלות את הסיווג ולקבל עבודות בסכומים גבוהים אפילו יותר.

יתרון שני הוא האפשרות להשתתף במכרזים ציבוריים שמספקים הכנסות גבוהות ולא פחות חשוב, יציבות. מעבר לתועלות הפרקטיות המידיות, עצם הרישום בפנקס הקבלנים תורם למיתוג העסק ומהווה נקודת פתיחה טובה יותר ליצירת הרושם הרצוי על הלקוחות.

תהליך הרישום בפנקס הקבלנים

על-מנת להירשם בפנקס הקבלנים בענף האיטום יש להוכיח ניסיון של 5 שנים לפחות , אי עבר פלילי וקריטריונים נוספים. עמידה בתנאי הסף מקנה זכאות לעבור מבחן שכולל 60 שאלות. הצלחה בבחינה מובילה לרישום המבוקש. על-מנת למקסם את סיכויי המעבר של המבחן – שאינו קל גם עבור אנשי מקצוע ותיקים – פיתחה “מכלל” קורס ייעודי. הקורס מוכר ע”י רשם הקבלנים, ולכן בוגריו נדרשים לעבור בחינה מקוצרת בעלת 30 שאלות במקום 60. עוד יתרון הוא קיצור תקופת ההמתנה במקרה של כישלון: חודש אחד במקום חצי שנה!

הלמידה מתבצעת באופן מקוון, בזמן הנוח לכל קבלן, ועוד כדאי לדעת שהקורס כולל פירוט של תקנים, תקנות וחוקים בנוגע לעבודות איטום ועוד חומר מקצועי רב ועשיר אשר יהפוך אתכם כקבלני איטום למקצועיים הרבה יותר.

אולי יעניין אותך גם: