קבלן אינסטלציה וכיבוי אש: תהליך הרישום מ-א’ עד ת’

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

קבלני אינסטלציה ומערכות כיבוי אש (ענף 190) הם בעלי מקצוע הכרחיים לכל פרויקט בנייה. בניגוד לעבודות קבלנות אחרות, מרבית עבודתו של קבלן האינסטלציה תהיה מוסתרת בסוף העבודה. לכן זה קריטי שהמערכות המותקנות בתוך הקירות, מתחת לריצוף או לאספלט, יהיו ברמה הגבוהה ביותר.
כיום, לקוחות סומכים אך ורק על קבלן אינסטלציה וכיבוי אש הרשום בפנקס של רשם הקבלנים. הרישום הוא אסמכתא למקצועיות, ניסיון וניהול תקין. אם אינכם רשומים עדיין בפנקס של רשם הקבלנים, הכנו לכם מדריך מקוצר לתהליך הרישום.

רישום קבלני אינסטלציה וכיבוי אש מחייב ניסיון מקדים

ענף 190, של קבלני אינסטלציה ומערכות כיבוי אש, הוא ענף משנה. בענף משנה עליכם להוכיח שצברתם 5 שנות ניסיון מתוך 10 השנים האחרונות. ניסיון נחשב עבודה יחד עם קבלן רשום, כשכירים או עצמאים במספיק פרויקטים ביצועיים (פיקוח, בקרה ותכנון לא נחשבים).

הכשרה מקצועית באינסטלציה וכיבוי אש

קבלן המעוניין להיכנס אל פנקס הקבלנים חייב להגיע אל תהליך הרישום עם תעודות רלוונטיות המוכיחות את ההשכלה המקצועית שלו. קבלן אינסטלציה ומערכות כיבוי אש חייב להראות מסמכים של הסמכה מקצועית שעבר בתחום.

היעדר הרשעות רלוונטיות לקבלנות

לא סתם הרישום בפנקס הקבלנים הוא סמל סטטוס של ניהול תקין ואמינות. רשם הקבלנים דורש לראות שיש לכם עבר נקי, ללא הרשעות או תלונות רלוונטיות לענף הבנייה בשלוש השנים האחרונות. בנוסף עליכם להוכיח שאינכם פושטי רגל או חברים בתאגיד שנמצא בהליכי פירוק.

תשלום אגרות לרישום בפנקס הקבלנים

לאחר שווידאתם שאתם עומדים בכל הקריטריונים המקצועיים והאישיים, אתם יכולים להגיש בקשה לרישום בפנקס של רשם הקבלנים. ישנן שתי סוגי אגרות במהלך תהליך הרישום:
1. אגרת הגשת בקשה לרישום בפנקס הקבלנים: אגרה זו תיגבה בסך של 560 ₪. יש לשלם את אגרה זו על כל רישום ראשון בענף ראשי או ענף משנה, ועל כל רישום נוסף בענף ראשי או ענף משנה. האגרה הזו למעשה מתחילה את התהליך הרשמי של הרישום בפנקס הקבלנים. קבלן שבקשתו אושרה, תקוזז אגרה זו מאגרת הרישום.
2. אגרת רישום בפנקס הקבלנים: קיבלתם אישור מרשם הקבלנים על כך שהמסמכים אשר הוגשו תקינים, והצלחתם במבחן רשם הקבלנים (עליו יפורט בהמשך). עכשיו יש לשלם את אגרת הרישום ולהיכנס באופן רשמי לפנקס הקבלנים. מחיר האגרה משתנה בהתאם לסוג הרישום:

  • רישום ראשון בענף ראשי: 3898 ₪
  • רישום נוסף בענף ראשי: 1949 ₪
  • רישום ראשון בענף משנה: 1845 ₪
  • רישום נוסף בענף משנה: 923 ₪

מבחן רשם הקבלנים לקבלני אינסטלציה וכיבוי אש

לאחר הגשת כל המסמכים הרלוונטיים ואישור הוועדה הציבורית שהם תקינים, עליכם להוכיח את בקיאותכם. המבחן עליו אמון רשם הקבלנים נוצר על מנת לבצע יישור קו מקצועי בין קבלנים שרוצים להירשם בפנקס.
המבחן לקבלני אינסטלציה וכיבוי אש מורכב מ-70 שאלות. 10 שאלות בנושא בטיחות כללית עם ציון מחייב של 80%. 10 שאלות בנושאי בטיחות בתחום האינסטלציה וכיבוי אש בציון מחייב של 65%. 50 שאלות בתחום המקצועי, בתחום החוקים והתקנות ובתחום הניהול התקין בציון מחייב של 65%.

איך מתכוננים למבחן רשם הקבלנים?

מבחן רשם הקבלנים הוא שלב מאתגר בהליך הרישום. המבחן בוחן נושאים מקיפים שלעתים קבלנים לא נתקלים בהם בעבודת היומיום. מומלץ להיעזר בקורסים מקצועיים על מנת להגדיל את סיכויי ההצלחה במבחן.
‘מכלל הכשרה מקצועית’ מציעים קורס מקצועי עשיר ומקיף לקבלני אינסטלציה וכיבוי אש. קורס בענף 190 של “מכלל” מספק הכנה מקיפה ואיכותית של כל החומר הדרוש לבחינה. הקורס מועבר באופן מקוון ונוח. כ-90% מהקבלנים שניגשים למבחן רשם הקבלנים לאחר הקורס המקצועי של מכלל עוברים אותו בניסיון הראשון. זאת בניגוד לאחוזי הצלחה של כ-15% בקרב קבלנים אחרים.