קבלן אינסטלציה רשום

בענף האינסטלציה, כמו בתחומים אחרים, קבלנים רשומים נהנים מיתרון משמעותי על פני המתחרים שלהם שעדיין לא הסדירו את הרישום בפנקס הקבלנים שמנהל משרד השיכון. בהתאם מומלץ לקבלני אינסטלציה שרוצים להביא לידי ביטוי את היכולות שלהם בלי מגבלות, ולהתפרנס היטב, לעבור את תהליך הרישום. בעמוד זה תמצאו הסברים מפורטים לגבי תהליך זה, הסיבות לכדאיות שלו והתנאים שמציב רשם הקבלנים בפני אנשי מקצוע בתחום האינסטלציה.

WhatsApp Image 2020-05-24 at 12.26.53

למה כדאי לקבלני אינסטלציה להירשם בפנקס של משרד השיכון?

על-פי התקנות העדכניות, יש הבחנה ברורה בין אינסטלטורים לבין קבלנים רשומים. מי שלא רשום בפנקס שמנהל משרד השיכון, תחת ענף 190 (שההגדרה הרשמית שלו היא “מתקני תברואה – אינסטלציה וכיבוי אש”), יכול לבצע עבודות בהיקף כספי של עד 90,471 ש”ח בלבד. הסכום מעודכן לתחילת 2020, ועשוי להשתנות לאורך הזמן – אבל לא באופן משמעותי, כך שמדובר במגבלה של ממש ליכולת ההשתכרות של איש המקצוע.

קבלן אינסטלציה רשום לעומת זאת יכול לקחת על עצמו גם פרויקטים שהתמורה עבורם גבוהה במידה ניכרת. עבור קבלן סוג 1 הרף העליון הוא 1,606,000 ש”ח, קבלנים סוג 2 יכולים לבצע גם עבודות בסכומים של עד 3,214,000 ש”ח בסיווגים גבוהים יותר התמורה המרבית עוד יותר גבוהה (הסיווג המרבי הוא 5, וקבלני אינסטלציה שהגיעו אליו לא מוגבלים בכלל).

עוד חשוב להדגיש שגם לקוחות רבים, הן במגזר הציבורי והן במגזר הפרטי, כבר מודעים לכך שרישום בפנקס הקבלנים הוא מעין תו תקן – ובהתאם מעדיפים באופן מובהק קבלנים רשומים על פני מי שלא הסדיר את הנושא.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.

התנאים לרישום בפנקס הקבלנים

קבלן אינסטלציה המבקש להירשם בפנקס של משרד השיכון נדרש להציג ניסיון רלוונטי של 5 שנים לפחות. חשוב להדגיש שאנשי רשם הקבלנים מבקשים לראות הוכחות חותכות – חשבוניות, תיקים במס הכנסה וביטוח לאומי, וגם שאין עבר פלילי. בנוסף, לפי סעיף 4(ב) של חוק רישום קבלנים, השר ביחד עם ועדת הכלכלה בכנסת מוסמכים לדרוש מכל קבלן גם עמידה במבחני ידע מקצועיים רלוונטיים.

עוד תנאי חשוב רלוונטי למי שבעברו הרשעה בגין עבירה שקשורה לעיסוק בתחום האינסטלציה. במקרים אלה, יש להמתין 3 שנים ממועד נשיאת העונש עד שניתן להגיש בקשה ולהיות קבלן אינסטלציה רשום. פושטי רגל שעדיין לא שוחררו גם כן לא רשאים להירשם בפנקס.

Sanitary_facilities

תהליך הרישום – דגשים חשובים

* הגשת בקשה כרוכה בתשלום אגרה – הסכום (נכון לתחילת 2020) עבור הבקשה עצמה הוא 542 ש”ח. אם הבקשה מאושרת, יש להשלים את הסכום ל-2,138 ש”ח – עלות הרישום. אם הבקשה נדחית ניתן להגיש ערעור ללא תשלום נוסף.

* תצהיר בדבר ניסיון – יש למלא טופס שכולל תיאור מפורט של הניסיון המצטבר של הקבלן. לגבי כל פרויקט יש לציין היכן הוא התקיים, מה היה תפקידו של הקבלן, באיזה מעמד עבד (שכיר/עצמאי), היקף העבודות (מבחינה כספית או במ”ר) ועוד. התצהיר חייב להיות חתום כחוק ע”י עו”ד.

* טפסים נוספים – טפסי 106, אישורים מביטוח לאומי, אישורים מקבלנים שאצלם הועסק איש המקצוע שמבקש להירשם בפנקס, וכל מסמך אחר שמעיד על ניסיון מקצועי ו/או הכשרה.

* כל המסמכים המוגשים חייבים להיות מקוריים, או לחילופין עותק עם חותמת “נאמן למקור” של עורך דין.

* הכנה למבחן – במקרים שבהם ישנה חובת בחינה, מומלץ ללמוד לקראתה בקורס ייעודי. בדרך זו תוכלו לזכות במעמד הנחשק של קבלן אינסטלציה רשום במינימום זמן. כיום הקורסים המוכרים היחידים הינם של מכלל הכשרה מקצועית. בוגרי קורס מוכר זכאים לבחינות מקוצרות ותעדוף במועדי הבחינה.