להיות קבלן רשום בענף 131 שיפוצים-מבנה המבחן ורמות הסיווג השונות

You are currently viewing להיות קבלן רשום בענף 131 שיפוצים-מבנה המבחן ורמות הסיווג השונות

ענף 131 העוסק בתחום השיפוצים הוא בין הענפים הפופולריים ביותר בקרב קבלנים. ענף 131 שופע בפרויקטים, מגוון אפשרויות עבודה ומצריך מידה רבה של מקצועיות ויצירתיות. הדרך אל פסגת הקריירה המקצועית עוברת בתהליך הרישום בפנקס של רשם הקבלנים ובטיפוס בדרגות הסיווג אשר נקבעות ע”י  משרד השיכון והבינוי. אז מה מכיל המבחן בדרך להפיכה לקבלן רשום בענף 131 שיפוצים? ומה המשמעות של רמות הסיווג?

מבחן רשם הקבלנים בענף 131 עבור קבלני שיפוצים

קבלני שיפוצים בענף 131 מבינים שעל מנת להגדיל את הרווחים הכלכליים שלהם ולפתוח שער להזדמנויות מקצועיות חדשות חייב להירשם בפנקס של רשם הקבלנים. ענף 131 כולל בתוכו את כל העבודות המבוצעות בתוך מבנים קיימים, שאינם גורעים או מוסיפים למבנה בכללותו או לחזיתותיו ואינם משפיעים על השלד הקיים. עבודות אלו כוללות מגוון רחב של פעולות בנאיות וחומרי עבודה.

מבחן רשם הקבלנים בענף 131 שיפוצים מחולק לשלושה פרקים עיקריים:

  1. בטיחות – בפרק זה 30 שאלות בנושאי מושגי יסוד בבטיחות וגהות בארגון, תוכנית לניהול בטיחות, אחריות מנהלים ומהנדסים בבנייה, תקנות הבטיחות בעבודה, וחקירת תאונות עבודה. ציון המעבר המחייב הוא 80, זהו הפרק בעל דרישת הדיוק הגבוהה ביותר.
  2. נושאים מקצועיים – בפרק זה 60 שאלות, הפרק המאסיבי במבחן. הוא בוחן נושאים כמו קריאת תוכניות, תורת הבנייה ויציבות מבנים, חומרי בניין, מלאכות בניין, חישוב כמויות ועוד. ציון המעבר בפרק זה הוא 65.  
  3. חוקים, תקנות וניהול – פרק זה מכיל 10 שאלות בנושאי לו”ז, עלויות בנייה, ארגון אתר, דיני תכנון ובנייה, דיני רישום קבלנים, דיני בטיחות ועוד. ציון המעבר בפרק זה הוא 65.

רמות סיווג בענף 131 שיפוצים

קבלנים שביצעו הכנה מקצועית איכותית והצליחו לעבור את מבחן רשם הקבלנים, יכולים להמשיך בתהליך ההכרה כקבלן רשום. קבלן רשום בענף 131 שיפוצים בתחילה יסווג ברמה א1. האות א’ מסמלת את הענף, בעוד הספרה 1 מסמלת את רמתו. קבלן רשום בענף 131 ברמת סיווג א1 יכול לבצע עבודות בהיקף של עד כ-1.8 מיליון ש”ח.  לאחר שנה מקבלת רמת סיווג ניתן לבקש העלאה בסיווג. על מנת לעלות ברמת הסיווג יש להוכיח שביצעת פרויקט אחד בהיקף של לפחות 70% מההיקף המירבי המותר או לחילופין פרויקטים בשני אתרים שיחדיו עוברים 100% מהיקף המרבי המותר בתנאי שכל אחד מהם לא פחת מ40% מההיקף ושתקופת העבודה ביניהם חפפה לפחות ב50% מהזמן.

היקפי עבודה מותרים לפי רמת סיווג:

  •  א1: כ-1.8 מיליון ₪
  • א2: כ-3.6 מיליון ₪
  • א3: כ-7.3 מיליון ₪
  • א4: כ-14.7 מיליון ₪
  • א5: בלתי מוגבל

השלב הראשון בדרך

רמות הסיווג הגבוהות מציעות היקפי עבודה אדירים שיכולים להסב לקבלן רווחים כלכליים עצומים וניסיון מקצועי יקר מפז. על מנת להתחיל את הטיפוס בדרגות הסיווג יש לעבור את מבחן רשם הקבלנים. רק כ-15% מהקבלנים עוברים את מבחן רשם הקבלנים בניסיון הראשון. על מנת לבצע הכנה ראויה מומלץ לעבור קורס מקצועי ואיכותי לקראת המבחן. “מכלל” מציעים קורסים מקצועיים איכותיים ומקוונים המספקים לקבלנים את כל הידע החיוני למבחן רשם הקבלנים. בוגרי הקורסים המקוונים של מכלל מצליחים במבחן רשם הקבלנים באחוזים גבוהים של כ-90% כבר בניסיון הראשון. על ידי הכנה איכותית, ניתן לעבור בהצלחה את מבחן רשם הקבלנים לענף 131 וליהנות מיתרון אמיתי בשוק העבודה. 

אולי יעניין אותך גם: