קבלן רשום בצפון: מה שחשוב לדעת

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

כל תחומי הבנייה וההנדסה – משיפוצים דרך אינסטלציה, מעליות, סלילת כבישים, עפר וחציבה ועד ביצוע קווי מים וביוב – הם כאלה שכל עבודה בהם חייבת להתבצע באופן מושלם. כדי לוודא שאת הפרויקטים השונים בצפון מוביל קבלן מיומן, מנוסה ואמין, חשוב לבחור קבלן רשום, כלומר קבלן שנכלל בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון. איך מאתרים קבלן רשום בצפון הארץ? מה אפשר לדעת בוודאות לגבי הקבלנים הרשומים? ולמה כדאי לקבלנים להירשם בפנקס הנ”ל? תשובות לכל השאלות האלה תוכלו למצוא כאן בעמוד.

איך מוצאים קבלן רשום בצפון?

קבלנים רשומים הם כאמור אנשי מקצוע שמופיעים בפנקס הקבלנים אשר מנוהל ע”י משרד הבינוי והשיכון. בהתאם, כדי לאתר קבלן רשום בצפון, הפעולה המתבקשת היא כניסה לאתר של משרד ממשלתי חשוב זה. באתר ישנו חלק שמוקדש לפנקס הקבלנים, וכדי להשתמש בו תוכלו לבחור באחת מ-2 הדרכים הבאות:

א. חיפוש קבלן ספציפי – אם יש קבלן צפוני ספציפי שאתם שוקלים להפקיד בידיו עבודה כזו או אחרת, ואתם רוצים לוודא שהוא אכן נכלל בפנקס הנ”ל, תוכלו להקליד את שמו בתיבת החיפוש הרלוונטית. אם הוא קבלן רשום, תקבלו מיד את כל הפרטים אודותיו, כולל התאריך שבו נכנס לראשונה לפנקס הקבלנים, הסיווג שלו, הענפים שבהם הוא מוסמך לפעול ועוד. אם ישנו ספק כלשהו לגבי הדרך הנכונה לאיית את שמו של הקבלן, ניתן לחפש גם לפי מספר קבלן (קבלן רשום יסכים כמובן למסור לכם את המספר כדי להוכיח שהוא אכן איש מקצוע רציני).

ב. חיפוש לפי ענף פעילות – דרך נוספת להשתמש בפנקס הקבלנים היא לבחור את ענף הפעילות שבו אתם מחפשים קבלן, וכך לקבל את רשימת כל הקבלנים שמשרד הבינוי והשיכון אישר באותו ענף. ניתן למקד את החיפוש לפי ישוב ספציפי, כשההמלצה היא לבחור ערים מרכזיות בצפון (חיפה, נצרת, עכו, טבריה וכו’).

מה מאפיין קבלנים רשומים?

על-מנת להיכלל בפנקס של משרד הבינוי והשיכון, קבלנים נדרשים להציג שילוב מתאים של הכשרות והשכלה עם ניסיון. כך למשל בענף הבנייה מהנדסים ואדריכלים יכולים להפוך לקבלנים רשומים אחרי שתי שנות עבודה בפועל, ואילו מנהלי עבודה מתבקשים לצבור ניסיון של 6 שנים לפני הגשת הבקשה לרישום. בענף השיפוצים התנאי הבסיסי הוא 5 שנות ניסיון בפועל וכמו כן נדרשת הצלחה במבחן הסמכה ייעודי (שכדאי מאוד להתכונן אליו בעזרת קורס מתאים, שמקנה גם הקלות משמעותיות במבחן).

תנאי נוסף הוא שלקבלן אין הרשעות בעבירות שקשורות לעיסוק המקצועי. אם הייתה הרשעה כזו, על איש המקצוע לחכות 3 שנים ממועד ריצוי העונש עד שיוכל להגיש בקשה לרישום.

כמו כן כששוכרים את שירותיהם של קבלנים בצפון הארץ שרשומים בפנקס הקבלנים אפשר לדעת שהם יתנהלו באופן מקצועי ויקפידו על יושרה – וזאת משום שכל תלונה (מוצדקת) אודות קבלן רשום עשויה להוביל להשעיית הרישום שלו בפנקס, דבר שעלול לגרום לו נזק כבד.

למה כדאי לקבלנים להירשם בפנקס?

קבלן רשום בצפון הארץ נהנה משורת הטבות משמעותיות, ולכן הוא יתאמץ לספק שירות מעולה כך שלא יוגשו נגדו תלונות למשרד הבינוי והשיכון. התועלת החשובה ביותר היא האפשרות להשתתף במכרזים ממשלתיים, ובנוסף קבלנים לא רשומים מוגבלים מאוד מבחינת היקף הפרויקטים שהם מורשים לבצע – כמה עשרות אלפי שקלים בלבד לעומת מיליוני שקלים אצל הקבלנים הרשומים. בנוסף הרישום תורם למיתוג הקבלן, ובאופן טבעי המיתוג מחייב אותו להעניק לכל לקוח תמורה מלאה לכספו.