הסמכת קבלן רשום – מה תצטרכו לדעת למבחן?

You are currently viewing הסמכת קבלן רשום – מה תצטרכו לדעת למבחן?

קבלן רשום – כלומר קבלן שנרשם בפנקס הקבלנים של משרד הבינוי והשיכון – יכול להשתתף במכרזים ממשלתיים, לבצע עבודות בהיקפים כספיים משמעותיים (עד מיליוני שקלים, לעומת עשרות אלפי שקלים בלבד אצל קבלן לא רשום), וגם להעסיק עובדים זרים באופן ישיר. אלה הם כמובן יתרונות כבדי משקל, ולכן קבלנים רבים מבקשים לעבור את תהליך ההסמכה. בענפים כמו : איטום , שיפוצים ובענף האינסטלציה ומערכות כיבוי האש התהליך כולל גם מבחן – ובעמוד זה תמצאו מידע רלוונטי אודות המבחן והדרכים הטובות ביותר לעבור אותו בזמן קצר ככל האפשר.

הנושאים שעליהם נבחנים קבלני שיפוצים שרוצים להיכלל בפנקס הקבלנים

מבחן ההסמכה של אנשי המקצוע בתחום השיפוצים כולל שאלות לגבי סוגיות מקצועיות וגם שאלות בנושאים של בטיחות וגהות , חוקים ותקנות, לרבות דיני בטיחות, דיני עבודה ודיני חוזים.

הנושאים המקצועיים הם:

  • תורת הבנייה – כולל יציבות, עומסים, קירות תומכים, הכוחות הפועלים על המבנים השונים
  • קריאת תכניות
  • מלאכות הבניין – חיפוי, ריצוף, חשמל, גז, קירור, חימום, איטום, טיח, צבע, גבס
  • חומרי בנייה וכמויות
  • ארגון אתר
  • ועוד…

מבנה מבחן ההסמכה לקבלני שיפוצים

מבחן הסמכת קבלן רשום בענף השיפוצים כולל 100 שאלות, מתוכן 60 בנושאים מקצועיים וכל השאר בנושאים הקשורים לבטיחות וגהות, חוקים ותקנות. הציון המינימלי הוא 80 בחלק של בטיחות וגהות ו-65 בחלקים האחרים.

בוגרי קורס אשר מוכר ע”י רשם הקבלנים זוכים להיבחן במבחן מקוצר, שכולל רק 50 שאלות – 30 בסוגיות מקצועיות ועוד 20 בנושאי בטיחות וגהות. הציון המינימלי זהה לזה הנדרש בבחינה ה”רגילה”, אבל המספר המצומצם יותר של שאלות מקל מאוד על הנבחנים.

הקלה נוספת היא האפשרות להיבחן שוב כבר לאחר חודש במקרה שלא עוברים את המבחן הראשון, וזאת לעומת חצי שנת המתנה למי שאינם בוגרי קורס מוכר.

הנושאים במבחן הסמכת קבלני אינסטלציה ומערכות כיבוי אש

גם בענף האינסטלציה ומערכות כיבוי האש קבלנים נדרשים לעבור מבחן שהכין רשם הקבלנים על-מנת להפוך לקבלנים רשומים. כמו כן גם מבחן זה כולל שאלות מקצועיות לצד שאלות בנושאי בטיחות וגהות. בין הנושאים המקצועיים שנדרשת בהם בקיאות רבה : סוגי צינורות למים נקיים ולשפכים, ניקוז מרפסות וגגות, קולטנים למי גשם, סוגי מכסים לביוב , כללים להתקנתה של צנרת ביוב, השבת מים אפורים, מאגרי מים, מחסומים וקופסאות ביקורת, הידראוליקה ועוד.

מבנה הבחינה לקבלני אינסטלציה ומערכות כיבוי אש

המבחן כולל 70 שאלות, גם בנושאי בטיחות וגם בנושאים מקצועיים. הציון הדרוש בחלק של הבטיחות הוא 80, ובחלק הכללי – 65. בוגרי קורס מוכר ע”י רשם הקבלנים נבחנים במבחן ייעודי עבורם עם 40 שאלות בלבד. ציון עובר בבחינה המצומצמת הוא 65 (באופן כללי, לגבי כל השאלות – וזו כמובן הקלה משמעותית).

כמו כן ניתן לחזור על המבחן כבר לאחר חודש ולא לחכות חצי שנה, כפי שנדרשים לעשות קבלנים שלא עברו קורס שמוכר ע”י רשם הקבלנים.


אולי יענין אותך גם: