קבלני מערכות כיבוי אש

You are currently viewing קבלני מערכות כיבוי אש

אש היא כידוע אחד מגורמי הסיכון החמורים ביותר בכל מבנה, בין אם הוא משמש למגורים ובין אם למטרות מסחריות. על-מנת להבטיח את שלומם של בני האדם הנמצאים במקום, נדרשת התקנת מערכות גילוי וכיבוי אש – בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל מבנה. מי שמבצעים את ההתקנה, ועוד קודם לכן מספקים ייעוץ מקצועי מקיף, הם קבלני מערכות כיבוי אש. אנשי המקצוע בתחום זה מבצעים גם בדיקות מדוקדקות של מערכות קיימות בהתאם לתקנים העדכניים ולדרישות של הרשות הארצית לכבאות והצלה.

התקנת אמצעים לגילוי אש

המרכיב הראשון בתפקידם של קבלני מערכות כיבוי אש הוא התקנת אמצעים שונים שיזהו שריפה מיד כשהיא פורצת, ובכך יבטיחו תגובה מהירה. האמצעים הנפוצים ביותר הם גלאי עשן מסוגים שונים. קבלן אמין ומקצועי יקפיד להשתמש אך ורק בגלאי עשן העומדים בתקן הרלוונטי כמו כן יפרוס אותם באופן אופטימלי ברחבי המבנה, כך שאף שריפה לא תפרוץ מבלי שתתגלה באופן מידי.

התקנת מערכות כיבוי אש

חוק רישוי עסקים מסמיך את הרשות הארצית לכבאות והצלה לקבוע דרישות סף בנוגע לציוד כיבוי האש החיוני לכל עסק, בהתאם לאופי הפעילות שלו. גם במבנים המשמשים למגורים נדרשת התקנת אמצעים שונים לעיכוב התפשטות האש עד להגעת כוחות ההצלה ואפילו לכיבויה.

מערכות כיבוי אש כוללות ספרינקלרים (מתזים), מטפים, צינורות, גלגלונים שמאפשרים לפרוס את הצינורות ולהגיע איתם לכל מקום וכן ארון כיבוי אש שבו מרוכז הציוד הרלוונטי. לכל אחד מהפריטים ישנו תקן ישראלי מדויק, למשל עבור הספרינקלרים התקן הרלוונטי הוא ת”י 1596 וכן ת”י 1928. גם את האמצעים האלה, כמו את מערכות גילוי האש, חשוב למקם נכון כדי שברגע האמת אפשר יהיה לספק מענה אפקטיבי ולהציל חיי אדם.

בדיקות תקופתיות יסודיות ומקיפות

מרכיב חשוב אחר בתפקידם של קבלני מערכות כיבוי אש הוא ביצוע בדיקות תקופתיות של הציוד הנ”ל. התדירות הנדרשת נקבעת ע”י הרשות הארצית לכבאות והצלה בהתאם לרמת הסיכון בכל מקום. שירות זה כולל בין השאר בדיקה של זרם המים אל הספרינקלרים השונים, בחינה של הסוללות של גלאי העשן וכן תפקודם באופן כללי ועוד פעולה הכרחית היא לוודא שכל מטף עדיין שמיש.

באופן טבעי רק אנשי מקצוע מיומנים ואחראים יכולים להבטיח, וגם לקיים, בדיקות תקופתיות מקיפות ואמינות, ולכן חשוב לבחור נכון קבלן בתחום לא “רק” כשמתקינים את המערכות לזיהוי וכיבוי אש אלא גם כשבוחנים את תפקודן.

איך לוודא שבחרתם נכון קבלן מערכות כיבוי אש?

המפתחות העיקריים לבחירת קבלן מערכות כיבוי אש הם ניסיון נרחב, בקיאות מקצועית ואמינות ללא פשרות. הסינון הראשוני וההכרחי הוא בדיקה האם איש המקצוע שמציע את שירותיו הוא קבלן רשום בפנקס הקבלנים. בפנקס זה, שמנוהל ע”י משרד השיכון, מופיעים אך ורק אנשי מקצוע שהוכיחו גם ניסיון רלוונטי לתחום הפעילות וגם ידע מקיף. בנוסף, כנגד קבלנים שמתנהלים באופן לא אמין ניתן להגיש תלונה, ואם היא נמצאת נכונה רשם הקבלנים רשאי להשעות את הרישום שלהם בפנקס. בהתאם קבלני מערכות כיבוי אש הרשומים בפנקס בענף 190 הם גם אנשי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם.

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.