רשימת קבלני שיפוצים רשומים

  • שונה לאחרונה:פברואר 25, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

עולם השיפוצים הוא עולם מורכב מאוד. מצד אחד, שיפוץ מקצועי עשוי לשדרג באופן דרמטי את החיים ואת ערך הנכס, ומצד שני כולנו מכירים מקרים שבהם קבלן שנראה מבטיח נעלם באמצע העבודה או ביצע את הפרויקט באופן רשלני. רשימת קבלני שיפוצים רשומים היא דרך אפקטיבית מאוד להבחין בין אנשי המקצוע הרציניים לבין אלה שפחות כדאי לסמוך עליהם – ובעמוד זה תמצאו הסברים לגבי הרשימה הזו ואופן השימוש בה.

מהי רשימת קבלני שיפוצים רשומים?

המונח “קבלן שיפוצים רשום” מתייחס לאיש מקצוע בענף השיפוצים שנכלל בפנקס הקבלנים – פנקס שמנוהל ע”י יחידה בשם רשם הקבלנים שהיא חלק ממשרד הבינוי והשיכון. למעשה מדובר גם באנשי מקצוע שפועלים באופן עצמאי בתחום וגם בחברות שהשלימו את תהליך הרישום לפנקס.

למה אפשר לסמוך על קבלן שיפוצים רשום?

קבלני שיפוצים רשומים, מעצם הופעתם בפנקס של משרד הבינוי והשיכון, הם אנשי מקצוע שאפשר לסמוך עליהם. אם תרצו, הם מגיעים עם ערבות של רשם הקבלנים, גוף רציני שבוחן בקפידה כל בקשה להרשמה בפנקס.

קריטריון אחד לפיו נבחן כל קבלן הוא הניסיון – רק מי שמציג הוכחות לביצוע פרויקטים מעשיים בתחום השיפוצים במשך 5 שנים לפחות יכול להגיש בקשה להיכלל בפנקס הקבלנים. כדאי לדעת שההצהרה על הניסיון מוגשת כתצהיר חתום בפני עורך דין, וכי תצהיר שאינו אמת מהווה עבירה פלילית.

הקריטריון המשמעותי השני הוא בקיאות מקצועית. כדי לבחון את הרמה של כל קבלן שיפוצים עורך רשם הקבלנים מבחן ייעודי.

מה כולל המבחן שאותו עוברים קבלני שיפוצים רשומים?

רשימת קבלני שיפוצים רשומים כוללת כאמור אך ורק אנשי מקצוע שעברו את המבחן של הרשם. למעשה ישנם 2 סוגים של מבחנים – האחד למי שהשתתפו בקורס שמוכר ע”י הרשם, והשני למי שלא עברו קורס כזה. המכנה המשותף הוא שבכל מקרה ישנן גם שאלות מעולם השיפוצים וגם שאלות בנושאים הקשורים לבטיחות וגהות.

במבחן שמיועד למי שלא למד דרך קורס הכנה למבחן ישנן 100 שאלות. 60 שאלות הן בנושאים מקצועיים ובחלק זה נדרשים הקבלנים לענות נכון על 65% מהשאלות. 10 שאלות עוסקות בחוקים ותקנות, וגם בהן ציון עבור הוא 65% ומעלה. עוד 30 שאלות הן לגבי בטיחות וגהות, ומתוכן חובה לענות על 24 שאלות. זהו גם הפרק שבו נכשלים מועמדים רבים, כולל אנשי שיפוצים ותיקים.

במבחן לבוגרי קורס שמוכר ע”י הרשם ישנן רק 50 שאלות – 20 בנושאי בטיחות וגהות ועוד 30 בנושאים מקצועיים. כדאי לדעת שאחוזי ההצלחה בו גבוהים בהרבה בהשוואה למבחן הארוך יותר.

מה עוד חשוב לדעת לגבי רשימת קבלנים רשומים בענף השיפוצים?

חשוב להדגיש שאותה רשימת קבלני שיפוצים רשומים מתעדכנת באופן קבוע. מצד אחד מצטרפים אליה אנשי מקצוע שעוברים את המבחן ועומדים בשאר הקריטריונים, ומצד שני מי שמתנהלים באופן שלא הולם קבלן מקצועי עשויים להימחק מהרשימה או שהרישום יושעה לפרק זמן – לרשם הקבלנים ישנה הסמכות לעשות זאת אם מוגשות תלונות כנגד קבלן מסוים ולאחר בירור הן מתגלות כמוצדקות. 

בהתאם ניתן לסמוך על הרשימה הזו בכל פרויקט של שיפוץ. עוד כדאי לדעת שקבלן שיפוצים רשום מוסמך לבצע עבודות בהיקף של לפחות 360,000 ש”ח (ולפעמים גם יותר – בהתאם לסיווג שלו). קבלן לא רשום רשאי על-פי חוק לקחת על עצמו עבודות בסכום של עד 47,255 ש”ח בלבד.