שלושת השלבים העיקריים לקבלת תעודת קבלן רשום

You are currently viewing שלושת השלבים העיקריים לקבלת תעודת קבלן רשום

תהליך קבלת תעודת קבלן רשום אורך מספר חודשים. חשוב לבצע אותו בדיוק לפי הנהלים על מנת שלא יתעכב יתר על המידה. בעמוד זה מפורטים שלושת השלבים העיקריים בדרך לרישום בפנקס הקבלנים ולאפשרויות הרבות שהוא פותח בפני כל קבלן.

תעודת הסמכת קבלנים

1. עמידה בתנאי הסף לקבלן רשום בפנקס הקבלנים

לאחר בחירת מסלול הענף הרלוונטי בו אתה מעוניין להירשם בפנקס הקבלנים – שיפוצים, פיתוח חצרות, אינסטלציה וכיבוי אש, עבודות אספלט ויש כמובן עוד מגוון רחב של ענפים – יש ליצור קשר עם עורך דין על-מנת למלא תצהיר ולהגיש את כל המסמכים הדרושים.

חובה למלא באופן מדויק ברור את טופס מספר 5 – תצהיר לגבי הניסיון. בתצהיר זה עליך לפרט את הפרויקטים בהם לקחת חלק כאיש מקצוע בתחום שבו אתה מבקש תעודת קבלן רשום. בין היתר חובה לציין את מועד ההתחלה ומועד הסיום של כל פרויקט, תפקידך, המעמד (שכיר / עצמאי), את ההיקף הכספי הכולל של הפרויקט ואת החלק הספציפי שהופקד בידיך, את פרטי הקבלן הראשי ועוד.

לתצהיר זה יצורפו חשבוניות מ-5 השנים האחרונות, אישורים מהקבלנים בכל הפרויקטים, ואישורים מביטוח לאומי. בנוסף, מסמכים המעידים על כך שאתם בעלי עסק חוקי המשלם מיסים.

מומלץ בחום להיעזר בעו”ד בעל ניסיון רב בהתנהלות מול רשם הקבלנים. התאחדות קבלני השיפוצים גוף ללא מטרות רווח המלווה קבלנים במסלול הירוק מול רשם הקבלנים. גוף זה נותן ערך מוסף רב לקבלנים, כנסים ותכנים מקצועיים, הטבות והנחות וכן מעטפת משפטית וליווי בתהליך הרישום.

2. אישור הועדה המייעצת לרשם הקבלנים

לאחר שתגיש את כלל המסמכים הנ”ל לוועדה מטעם רשם הקבלנים (אשר משויך למשרד הבינוי והשיכון), תיבחן העמידה שלך בתנאי הסף. קבלנים העונים על כל הדרישות הבסיסיות מקבלים על כך הודעה מטעם הרשם ומזומנים למבחן מקצועי בתחום הפעילות שלהם. 

3. מבחני רשם הקבלנים

חשוב להדגיש כי 85% מהקבלנים שניגשים למבחן בלי הכנה נכשלים בו – גם כשמדובר באנשי מקצוע ותיקים ובעלי ידע רב. לעומת זאת, 9 מכל 10 קבלנים שלומדים בקורס מוכר מטעם משרד הבינוי והשיכון מצליחים לעבור את המבחן כבר בניסיון הראשון.

המסקנה המתבקשת: כדאי לפנות זמן לטובת הכנה מסודרת למבחן וללמוד היטב את כלל הנושאים אשר יופיעו במבחן.

המלצה נוספת היא לבחור בקפידה את המקום בו תעבור את ההכנה למבחן של רשם הקבלנים. הפרמטר הראשון אותו כדאי לבחון כאשר מחפשים קורס הוא האם הקורס מוכר ע׳׳י רשם הקבלנים. הסיבה לכך היא שאחרי לימודים מוכרים ע”י רשם הקבלנים תקבל בחינה מצומצמת, עם 50 שאלות בלבד במקום 100. בנוסף, מי שלא מגיע לציון המינימלי הדרוש יכול לגשת לבחינה נוספת כבר כעבור חודש, בזמן שמי שלא עבר קורס במקום מוכר ע”י הרשם מחויב בתקופת צינון של חצי שנה.

קורס אונליין הוא עוד יתרון משמעותי. לימודים במתכונת זו מאפשרים לך ללמוד בזמן המתאים ביותר מבחינתך, לבחור את קצב הלימוד בכל נושא וגם לחסוך זמן יקר על נסיעות יניה וכו׳. בתקופת הקורונה יתרון נוסף הוא היכולת ללמוד את התכנים הרלוונטיים למבחן בלי אינטראקציות לא הכרחיות.

המבחן עצמו מחולק ל-2 חלקים: שאלות בנושא בטיחות (בחלק זה ציון עובר הוא 80%), שאלות בנושאים מקצועיים (נדרשת תשובה נכונה על 65% מהשאלות. בגרסה המצומצמת של הבחינה המיועדת לבוגרי קורס מוכר יש 20 שאלות בנושא בטיחות ובגרסא המלאה – 30). בחלק המקצועי בוגר קורס מוכר ייבחן על 30 שאלות בלבד במקום 70 למי שאינו בוגר קורס מוכר. נכון להיות קיים קורס אחד מוכר ע׳׳י רשם הקבלנים – והוא של מכלל הכשרה מקצועית בע׳׳מ. הקורס במכלל הינו אונליין באמצעות הרצאות מוקלטות ושאלות אמריקאיות המכינות בצורה מיטבית למבחני רשם הקבלנים.

לפרטים נוספים צרו קשר!