רישוי בנייה – כל מה שחשוב לדעת

You are currently viewing רישוי בנייה – כל מה שחשוב לדעת

קבלת רישוי בנייה הוא שלב חשוב בכל פרויקט בנייה. זהו המסמך המשפטי הרשמי אשר מעניק אישור לבנות, לשנות או להרוס מבנה מסוים. על מנת לקבל רישוי בנייה יש לבצע מספר צעדים חשובים, בלעדיהם לא תוכלו לקבלו. אלה כוללים הגשת בקשה למשרד המקומי האחראי על הוצאת ההיתרים, מתן תוכניות מפורטות ושרטוטים של הפרויקט המוצע, קבלת אישור מהרשויות כאן בארץ ותשלום כל האגרות הרלוונטיות. לאחר השלמת השלבים הללו, תוכלו לקבל את רישוי הבנייה שלכם ותוכלו להתחיל בבניית הפרויקט.

מהו רישוי בנייה וכיצד זה עובד?

קבלה של היתרים לכל סוג של פרויקט בנייה, בין אם מדובר בבנייה חדשה ובין אם מדובר בבנייה קיימת, היא חשובה וקריטית לביצוע הפרויקט. לא ניתן לבצע פעולות בניה ללא רישוי בנייה תקף ולכן יש להגיש בקשה על מנת לקבל אותו. חוק זה חל על כל הסוגים השונים של הבנייה, לא משנה באיזה סוג פרויקט מדובר. בין אם מדובר בבנייה חדשה, הריסה, שינויים במבנה קיים, התאמות המשפיעות על בנייה או צנרת, בנייה קצרת טווח ועבודות נלוות אחרות – רישוי בנייה הינו חובה.

איזה סוג של רישיונות צריכות חברות בנייה?

הפעלת חברת בנייה דורשת מגוון רישיונות, אישורים ומסמכים רלוונטיים. בהתאם לסוג העבודה שהחברה עושה, אלו לרוב כוללים היתרי בנייה, רישיונות קבלן, היתרי סביבה ועוד. חברות חייבות גם לציית לחוקים המקומיים ולתקנות אחרות כאן בארץ אשר עשויות לחול על פעילותן. חשוב לוודא שכל המסמכים הדרושים אצלכם לפני תחילת כל פרויקט בנייה, ולהגיש אותם באופן נכון ומדויק. זה יעזור להגן הן על העובדים והן על הציבור מכל סיכונים פוטנציאליים הקשורים לפרויקט. הצורך בהיתר בנייה איננו מתעורר רק במידה ואין שינויים במבנה ובמראה החיצוני של דירה או בית קיים, אלא מתבצעים רק שיפוצים פנימיים בחדר, מבלי לשנות את מנח הקירות. רק לאחר קבלת האישורים הדרושים מהרשויות המוסמכות ניתן להתחיל בבניית הפרויקט.

מי יכול להגיש בקשה לקבלת רישוי בנייה?

יש צורך בהיתר בניה לכל עבודת בניה שמתוכננת להתבצע באזור מסוים. זהו מסמך חשוב המבטיח את בטיחות ואיכות הפרויקט. כדי להגיש בקשה להיתר בנייה, אנשים פרטיים או חברות חייבים לעמוד בקריטריונים מסוימים כגון בעלי הכישורים והניסיון הדרושים, כמו גם יכולת לספק הוכחה לכך שהפרויקט עומד בתקנות הייעוד המקומיות. בנוסף, על המועמדים להגיש תכנית מפורטת של הפרויקט המוצע שלהם, כולל שרטוטים, דיאגרמות ומסמכים רלוונטיים אחרים. לאחר אישור הרשויות המקומיות, ניתן להתחיל לעבוד על הפרויקטים שלכם בביטחון בידיעה שאתם עומדים הדרישות. מהנדסים, אדריכלים או הנדסאים אשר רשומים בפנקס ההנדסה בישראל רשאים להגיש ולערוך בקשה להיתר בנייה, כאמור לפי תקנות ההנדסה. 

מהו תיקון 101 לחוק ואיך הוא משפיע על רישוי בנייה?

בשנת 2016 נכנס לתוקף רשמית תיקון 101 לחוק התכנון והבניה, מה שמכונה לרוב הרפורמה במערכת התכנון והבניה או “חוק המרפסות”. תיקון זה לחוק שינה באופן מהותי את הליכי הרישוי על פי מנהל התכנון. התיקון נועד במטרה לייעל ולקצר את תהליך רישוי הבנייה ולספק בהירות, שקיפות ואמינות. התיקון נועד לקדם קיימות ועיצוב בשטח הבנוי של ישראל תוך שיפור איכות הבנייה. הוא מסייע לעודד מקצוענות, חדשנות ואחריות בקרב השותפים לפרויקט הבנייה.

אולי יעניין אותך גם: