רישום קבלן מוכר – אתם שואלים ״מכלל״ עונים

You are currently viewing רישום קבלן מוכר – אתם שואלים ״מכלל״ עונים

רישום קבלן מוכר הוא תהליך קריטי בקריירה של כל קבלן. הרישום בפנקס מאפשר לכם ליהנות מגוון זכויות תעסוקתיות וכלכליות. “מכלל הכשרה מקצועית” מתמחים ברישום קבלנים ובהכנה למבחן רשם הקבלנים שנים רבות, עם מאות קבלנים שכבר קיבלו בעזרתם את רישיון הקבלן. לאורך השנים “מכלל” זיהו שאלות נפוצות שמעלים הקבלנים והיום תוכלו לקרוא את התשובות לכל אותן שאלות לגבי רישום קבלן מוכר.

איזה ניסיון צריך בשביל רישום קבלן מוכר?

כל קבלן שרוצה להירשם בפנקס הקבלנים חייב להגיע עם ניסיון מעשי בפרויקטים לאורך השנים שלפני הבקשה. כמות השנים משתנה בין ענפים ראשיים לענפי המשנה:

בענף ראשי

בראשי הניסיון הנדרש משתנה בהתאם להשכלה וההכשרה של הקבלן:

  • אדריכלים ומהנדסים: שנתיים מתוך חמש השנים האחרונות.
  • הנדסאים: ארבע מתוך שמונה השנים האחרונות.
  • מנהלי עבודה: שש מתוך שתים עשרה השנים האחרונות.

בענף משנה

  • ברישום בענף משנה יש להוכיח ניסיון של חמש מתוך עשר השנים האחרונות.

האם צריך לשלם אגרה כדי להירשם כקבלן מוכר?

כן. הרישום בפנקס של רשם הקבלנים כולל שני סוגים של אגרות. הסוג הראשון הוא אגרת פתיחת בקשה לרישום בפנקס הקבלנים על סך 560 ש״ח. זו אגרה התחלתית שבזכותה אפשר להתחיל את תהליך הרישום, להגיש את הטפסים ולהיבחן במבחן המקצועי. במידה וכל הטפסים תקינים ועברתם בהצלחה את מבחן רשם הקבלנים תצטרכו לשלם אגרת רישום בפנקס. אגרה זו משתנה בין סוג הענף: רישום ראשון בענף משנה עולה 1845 ש״ח ורישום ראשון בענף ראשי עולה 3898 ש״ח.

מה המשמעות של האותיות והמספרים בסיווג קבלן מוכר?

כלל הקבלנים המוכרים מחולקים לפי ענפים, קבוצות ודרגות סיווג. הנה הסבר על כל אחד מהמשתנים הללו:

  • חלוקה לענפים: כל עבודות ההנדסה הבנאיות בישראל מחולקות לענפים ראשיים וענפי משנה. כל ענף מקבל קוד מסוים. לדוגמא, ענף המשנה שיפוצים הוא ענף 131, ענף המשנה איטום הוא ענף 134. קבלן שנרשם בענף מסוים יכול לעסוק אך ורק בענף הזה.
  • חלוקה לקבוצות: הענפים מתחלקים לשלוש קבוצות לפי האותיות א׳, ב׳, ג׳. הקבוצות קובעות את היקף הבנייה המותר לכל קבוצה. כלומר, קבלן שיפוצים בענף 131 נמצא בקבוצה א׳. בדרגת סיווג 1 (שתיכף נסביר מה זה אומר) מגבלת הפרויקט שלו היא 1.8 מיליון ש״ח. קבלן איטום בענף 134 נמצא בקבוצה ב׳, לכן באותה דרגת סיווג המגבלה שלו תהיה 3 מיליון ש״ח.
  • חלוקה לדרגות סיווג: דרגות הסיווג מחלקות את הקבלנים מ-1 עד 5. כאשר קבלן מקבל את רישיון הקבלן המוכר הוא אוטומטית נמצא בדרגה 1. ככל שהקבלן צובר ניסיון הוא יכול לבקש העלאה בדירוג וכך לטפס לדרגה 2 וכן הלאה. ככל שהדרגה של הקבלן גבוהה יותר הוא יכול לקחת פרויקטים בהיקפים גדולים יותר. בדרגת סיווג 5 אין מגבלה כלל.

האם ניתן לעשות תהליך רישום קבלן מוכר לבד?

תיאורטית אפשר לעשות את תהליך הרישום בעצמכם, אך זה לא מומלץ. הסיבה היא שתהליך הרישום כולל איסוף טפסים רבים ועבודה בירוקרטית מול רשם הקבלנים. לרוב לקבלנים אין את הזמן אליה ולכן הם דוחים את הרישום. מומלץ להיעזר במקצוענים שילוו את תהליך הרישום. ״מכלל הכשרה מקצועית״ מציעים ליווי צמוד ברישום קבלן מוכר שמאפשר להוציא רישיון קבלן בלי לצאת מהבית. כך תוכלו להיות בראש שקט בידיעה שדואגים לבקשה שלכם ושאתם בדרך הנכונה לתעודת הקבלן המוכר.