רישום קבלן שיפוצים

  • שונה לאחרונה:מאי 23, 2024
  • זמן קריאה:זמן קריאה 1 דקות

מתי רישום קבלן שיפוצים הפך לאחד השלבים החשובים בחייכם המקצועיים כקבלנים? כולנו יודעים שבעבר ענף הבנייה בישראל היה פרוץ למדי. קבלני שיפוצים לא מנוסים יכלו לקחת על עצמם פרויקטים גדולים, מה שהוביל לרשלנות ותאונות עבודה. כיום המצב שונה לחלוטין – ללא תעודת קבלן רשום אי אפשר באמת להצליח בענף השיפוצים.

האם ישנה חובת רישום לקבלני שיפוצים?

לא. אך יש מגבלות משמעותיות לקבלנים לא רשומים.

אמנם משרד השיכון מנהל פנקס קבלנים שבו רשומים אנשי מקצוע שעומדים בקריטריונים מפורטים בשלל תחומים – איטום מבנים, מתקני מיזוג אוויר, ביצוע של קווי מים וביוב וכמובן גם שיפוצים – כיום רוב הלקוחות מחפשים אך ורק קבלנים רשומים, אך המצב לא תמיד היה כך.

למעשה, עד 2018 רק 10-15% מקבלני השיפוצים היו רשומים בפנקס של משרד השיכון – בגלל מדיניות הממשלה, שסירבה לכלול ברישומים גם את הקבלנים הקטנים והבינוניים שמהווים באופן טבעי את רוב הענף. במצב שבו אין כמעט סיכוי למצוא קבלן שיפוצים רשום, וכשרוב הקבלנים הרשומים מתמקדים בפרויקטים גדולים יחסית, אך טבעי הוא שהרישום הפך לחסר משמעות מבחינת הציבור הרחב.

הרפורמה המשמעותית לגבי רישום קבלני שיפוצים מ-2018

המצב הנ”ל, שכמובן היה לא תקין ואפשר לאנשי מקצוע לא מוסמכים ומנוסים להציג את עצמם כקבלני שיפוצים, הוביל את ממשלת ישראל וליתר דיוק את שר השיכון לקבל החלטה משמעותית: להוסיף תקנה לפיה כל עבודה שהתמורה הכספית עבורה היא47,256 ₪ ומעלה תוכל להתבצע אך ורק ע”י קבלנים רשומים.

על-מנת להסדיר את הנושא של רישום קבלן שיפוצים פותחו קורסי הכשרה מתאימים, וכן נקבעו מבחני הסמכה שנערכים אחת לחודש, ללא עלות. החומר שעליו נבחנים כל הקבלנים שרוצים להיות רשומים באופן מסודר כולל בין השאר נושאים כמו חומרי בניין, בטיחות, יציבות של מבנים, ארגון אתר עבודות ועוד.

אחד התמריצים לרישום קבלנים: האחריות של הציבור

רישום קבלן שיפוצים הוא הליך פשוט יחסית, וכאמור המבחנים הם ללא עלות – אבל אחד התמריצים החזקים בשביל קבלנים לבצע את ההליך הוא הדרישה של הציבור.

לפי נתונים של משרד הבינוי מתבצעים בישראל לא פחות מ-300,000 שיפוצים של דירות מדי שנה. עלותו הממוצעת של פרויקט כזה הוא כ-300,000-350,000 ש”ח ובסך הכל מגלגל שוק השיפוצים במגזר הפרטי כ-6 מיליארד ש”ח בשנה (עוד כ-9 מיליארד מושקעים בשיפוצים של מוסדות ציבוריים וממשלתיים).

כיום כמעט כלל שוק השיפוצים מבוצע על ידי קבלנים רשומים בלבד. מעבר לחובה החוקית, הסיבה היא שהציבור רואה בתעודת קבלן רשום כאסמכתא למקצועיות, ניסיון, הכשרה ורצינות של הקבלן. לכן כקבלנים עליכם להבין שרק על ידי רישום בפנקס הקבלנים תוכלו להגיע לרווחים כלכליים משמעותיים מענף השיפוצים.

תהליך הרישום בפנקס עם ״מכלל הכשרה מקצועית״

הרישום בפנקס כולל איסוף מסמכים, בירוקרטיה מול רשם הקבלנים, תשלום אגרות והצלחה במבחן ההסמכה. ״מכלל הכשרה מקצועית״ עוזרים לקבלנים בתהליך הרישום לפנקס והלמידה למבחן. מהשלב הראשון ועד לקבלת תעודת הקבלן הרשום.

השיטה הממוקדת של ״מכלל״ מאפשרת לכם הקבלנים להוציא רישיון קבלן בלי לצאת מהבית. את כל ההליך הבירוקרטי ניתן לבצע מהספה בסלון בתקשורת עם נציגי ״מכלל״. גם ההכנה למבחן ההסמכה מתבצעת באופן מקוון מלא, כך שאפשר ללמוד את כל החומר למבחן בזמן ובמקום שנוח לכם ביותר.

לפרטים נוספים על השלבים לרישום קבלני שיפוצים צרו קשר ותזכו לליווי צמוד ומדויק עד לרישום בפנקס הקבלנים.