רשם הקבלנים טפסים

הרישום בפנקס הקבלנים הוא תהליך שיש בו מעט בירוקרטיה וטפסים שצריך למלא. אנשי מקצוע המשלימים את כל השלבים ועומדים בכל הדרישות של רשם הקבלנים, זוכים לבסיס טוב להצלחה – ולכן כדאי להשקיע בתהליך את המשאבים הנחוצים. כדי לעזור לכם להבין מה כוללת הדרך לרישום הכנו לכם סקירה של הטפסים הרלוונטיים, והמלצות להבטחת תשובה חיובית לבקשה להיכלל בפנקס של משרד הבינוי והשיכון.

הטפסים המרכזיים לרישום בפנקס הקבלנים

על-מנת לקבל החלטה נכונה דורש רשם הקבלנים טפסים שונים מכל איש מקצוע המגיש בקשה להיכלל בפנקס. הטופס החשוב ביותר נקרא טופס מספר 5, או בשמו האחר: תצהיר בדבר ניסיון.

בטופס זה ממלא הקבלן את הסטטוס שלו – מהנדס/אדריכל, הנדסאי/טכנאי, מנהל עבודה מוסמך או פשוט איש מקצוע שיש לו את הניסיון הדרוש. הסעיף הבא הוא פרטים לגבי הפרויקטים בהם הקבלן לקח חלק – תאריך התחלה, תאריך סיום, מיקום הפרויקט, תיאורו, המעמד של הקבלן (שכיר או עצמאי), התפקיד בפרויקט, היקף העבודות (בכסף או במטרים רבועים – הן של כלל הפרויקט והן של החלק הספציפי שהיה תחת אחריותו של הקבלן), שם + מספר טלפון + מספר קבלן של הקבלן הראשי של הפרויקט ופרטים דומים לגבי מנהל העבודה.

לאחר השלמת הפרטים בטופס 5, יש להחתים עו׳׳ד המאמת את זהות מגיש הבקשה. 

לתצהיר בדבר ניסיון, חובה לצרף מסמכים המעידים על העבודות שפורטו: הסכמי התקשרות, חשבוניות, דיווחי מעסיקים ועוד. מסמכים אחרים שהרשם מעוניין לראות הם אלה שמעידים על ההכשרות שעבר כל איש מקצוע, וכן תעודת עוסק מורשה, אישור לפנות למשטרה לצורך בדיקת הרישום הפלילי ועוד.

טופס נוסף שיש למלא הוא טופס הרישום עצמו. שימו לב שישנו טופס אחד המיועד לקבלן יחיד וטופס אחר לחברות ושותפויות. בכל מקרה מומלץ את החלק הזה בתהליך למלא בעזרת עו׳׳ד או גורם מנוסה אחר.

המבחנים של רשם הקבלנים

חשוב לזכור שבכל פנייה אל רשם הקבלנים טפסים שמולאו בקפדנות הם רק מרכיב אחד. הרשם בוחן את הבקיאות המקצועית של כל איש מקצוע ואת הידע שלו בכל הנוגע לבטיחות, גיהות, חוקים ותקנות בתחום.

לשם כך נבנו עבור חלק מענפי הרישום – ובהם למשל ענף השיפוצים – מבחנים ייעודיים. לאחר שמציגים בפני רשם הקבלנים טפסים עם הבקשה והניסיון, יש לעבור גם את הבחינה הנ"ל.

כדאי לדעת שבענף השיפוצים המבחן כולל לא פחות מ-100 שאלות, כשמתוכן 30 עוסקות בנושאים הקשורים לבטיחות. ציון עובר בחלק זה של המבחן הוא 80%, ומדובר ברף גבוה שמעטים מצליחים לעבור אותו בניסיון הראשון. 

קורס קבלני שיפוצים של מכלל הוא קרש קפיצה אפקטיבי להצלחה במבחן. ראשית הוא מקנה לקבלנים המבקשים להירשם בפנקס את כל החומר הרלוונטי. שנית, הוא מעניק זכאות להיבחן בבחינה מקוצרת – 50 שאלות במקום 100, ורק 20 מתוכן העוסקות בבטיחות. גם במקרה של כישלון במבחן הראשון, נהנים בוגרי הקורס של מכלל – שנכון לעכשיו הוא היחיד בישראל שמוכר ע"י רשם הקבלנים – מיתרון של ממש: אפשרות לעבור בחינה חוזרת לאחר המתנה של חודש. לשם השוואה קבלנים שלא עברו את הקורס נדרשים לחכות לא פחות מחצי שנה.

עוד כדאי לדעת שמדובר בקורס דיגיטלי, כך שכל אחד יכול ללמוד בזמנו הפנוי ובשיא הנוחות. הקורס כולל תרגולים של שאלות דומות לאלה המופיעות בבחינה, ומיד עם השלמתו ייקבע לכם מועד למבחן של הרשם.

 

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.