איך נראה תחום איתור הנזילות בעולם האינסטלציה בשנת 2022?

You are currently viewing איך נראה תחום איתור הנזילות בעולם האינסטלציה בשנת 2022?

תחום הבנייה מתפתח ומתקדם כל הזמן ועם השנים נכנסו לא מעט שיטות חדשות וטכנולוגיות לתחומי הבנייה השונים, לרבות תחום האינסטלציה. קבלני אינסטלציה רשומים הדואגים להמשיך ולהתעדכן בחידושים האחרונים בנושא שיטות העבודה בתחום יכולים להעניק שירות טוב יותר, מהיר יותר, ונקי יותר עבור לקוחותיהם ולזכות בקהל לקוחות נאמן ומרוצה יותר. אז קדימה, מה מחכה לנו בשנת 2022?

חבל על כל טיפה – איתור נזילות

אם בעבר איתור נזילות היה תוצר של ניסיון האינסטלטור, תחושות בטן ושבירת מרצפות, היום ישנם פתרונות מהירים, נקיים ומדויקים הרבה יותר אשר נותנים תוצאות טובות יותר ובזמן קצר יותר.

ישנן מספר שיטות חדשניות לאיתור נזילות, בואו ונעבור על חלקן:

תנו חיוך – צילום תרמי

מצלמות תרמיות עובדות באמצעות קרני אינפרה אדום ומזהות הפרשי טמפרטורה. זיהוי הנזילה נעשה על ידי חימום המים והזרמתם בצינורות. כאשר המים זורמים, עוברים עם המצלמות לאורך הצינורות – קירות ורצפה, ומחפשים אזור בו חום המים מתפשט מעבר לצנרת עצמה.

באזור זה קיימת נזילה כיוון שהמים החמים פורצים מהצינור, מחממים אזורים אליהם הם מגיעים שאינם בצינור ונקלטים במצלמה התרמית. זיהוי נזילות באמצעות צילום תרמי יעיל רק במקרים בהם ניתן לחמם את המים ומדובר בתהליך לא קצר שיכול לקחת כחצי יום בדירה ממוצעת.

שימוש שכזה יעיל לבדוק נזילה ממקור לא ידוע או כחלק מהליך בדק בית לפני רכישה.


חשוב לזכור כי המצלמה התרמית יכולה לאתר נזילות בעומק של ס”מ בודדים מהשטח המצולם ולכן יעילה רק בחלק הפנימי של הבית ואינה יעילה במקרים בהם הנזילה היא מצינורות ביוב (לא ניתן לחמם את מי הביוב) או כאשר הנזילה מכוסה על ידי משטח מבודד חום כגון עץ או שיש.

ידידותי לסביבה – איתור באמצעות גז

בשיטה זו יש לבדוק מה תוואי הצנרת, לרוקן את הצנרת ממים ולמלא בה תערובת גז ידידותי לסביבה שאינו רעיל (95% חנקן ו-5% מימן). איתור הנזילה מתבצע באמצעות חיישן גז לאחר מעבר על תוואי הצנרת בבית ומציאת המיקום בו הגז מופיע ובוקע מהצנרת.

משך הבדיקה יכול להיות בין חצי שעה לחצי יום, תלוי בתוואי הצנרת. שימוש בחיישן גז נפוץ לאיתור נזילות בחצרות ובגינות כיוון שניתן באמצעים אלו לגלות נזילה גם בעומק של עד 12 מ’ מתחת לפני הקרקע.

במקרים בהם הצנרת מחופה על ידי משטח בטון או ריצוף, הפעלת חיישן הגז עלולה להיות בעייתית יותר.

צילום בסיב אופטי או רובוט

כאשר הנזילה היא מצנרת הביוב, קשה ולמעשה אפילו בלתי אפשרי לאתר את הנזילה באמצעות צילום תרמי או על ידי חיישן גז.

במקרים אלו נהוג להשתמש בסיבים אופטיים ורובוטיים המחוברים לציוד מתקדם. מצלמה ותאורה מוחדרים באמצעות סיב אופטי גמיש לקו הביוב.

בשיטה זו ניתן לצלם גם צינורות ביוב בקוטר קטן יחסית. עבור צינורות ביוב בקוטר גדול ניתן להשתמש גם ברובוט בהפעלה עצמית או על ידי מפעיל מיומן שיודע לכוון את הרובוט.

בשתי השיטות מתקבל תצלום של פנים הצנרת, באיכות גבוהה ובאמצעותו ניתן לזהות תקלות ונזקים לצנרת הביוב. לרב, שימוש ברובוטים שמור לצינורות בקוטר העולה על 6 צול, ואילו לצינורות בקוטר 2-4-6 צול השימוש הנפוץ הוא באמצעות מצלמות המחוברות לסיבים אופטיים.

ומה עם שאר עולם האינסטלציה?

שיטות חדשות באינסטלציה מיושמות לא רק לאיתור נזילות.

ישנן שיטות חדשניות המסוגלות לזהות מפגעים בצינורות חיצוניים בבניין משותף, לדוגמה, באמצעות שימוש באמצעים מתקדמים כגון סנפלינג או שימוש ברחפנים.

גם פתרונות אינסטלציה אינם דורשים תמיד הרמה והחלפת הריצוף, לדוגמה במקרים של תקלה בצינורות הביוב. כיום ישנם כלים חדשניים עם ראשים מתחלפים לפתיחת סתימה במערכת הביוב.

ראשים אלו מותאמים לסוג הצנרת והסתימה. תיקון צנרת ביוב ניתן לבצע היום באמצעות “שרוולים” פנימיים אשר יוצרים שכבה פנימית חדשה לצנרת העשויה מחומרים משוריינים חדישים אשר יכולים להגיע בצורת שרוולים מתנפחים הנדבקים לצנרת הקיימת או חומרי התזה.

גם יבוש קירות ותת רצפות ניתן היום לעשות באמצעים מזורזים של ייבשן קירות או באמצעות ואקום. על כל אלו ועוד נפרט בהמשך השנה…