תנאים לקבלן רשום – כל מה שרציתם לדעת

You are currently viewing תנאים לקבלן רשום – כל מה שרציתם לדעת

כמובן שכל קבלן רוצה להגיע לשלב בו הוא יכול לעשות את התהליך של קבלן רשום. הסיבה היא בעיקר כלכלית, קבלנים לא רשומים יכולים לבצע עבודות בהיקף מינימלי של עד כ-47 אלף ש״ח בלבד. לעומת קבלנים רשומים שהמגבלה המינימלית ביותר שלהם היא כמעט 2 מיליון ש״ח ומסכום זה רק עולה. אז מהם התנאים כדי להיות קבלן רשום?

1. תנאים לקבלן רשום – הוכחת הניסיון שלכם כקבלנים

רישום בענף משנה כמו קבלני שיפוצים, איטום ואינסטלציה ומערכות כיבוי אש, צריכים להוכיח ניסיון של חמש שנים מתוך עשר השנים האחרונות. הניסיון שאתם מוכיחים חייב כמובן להיות בענף הרלוונטי בו אתם מבקשים להירשם. כלומר, אם אתם רוצים להירשם בענף שיפוצים (131), עליכם להוכיח חמש שנים של ניסיון כקבלני שיפוצים.

את הניסיון אתם מוכיחים על ידי ״תצהיר על ניסיון״ שמכיל רשימה של הפרויקטים שעבדתם בהם בשנות הניסיון הנדרשות. התצהיר צריך להיות חתום על ידי עורך דין. בנוסף, עליכם יהיה להגיש חוזים וחשבוניות עם מנהלי הפרויקטים שעבדתם איתם, אישורים של הקבלנים המבצעים בפרויקטים שעבדתם בהם ועוד.

2. תנאי לקבלן רשום – הכשרה מקצועית

אחת המטרות של רשם הקבלנים היא לוודא את המקצועיות של הקבלנים. לכן כאשר אתם נרשמים כקבלנים בענפי משנה עליכם להציג תעודה רלוונטית לענף בו אתם נרשמים. אם אתם נרשמים כקבלני איטום (ענף 134) עליכם לעבור קורס קבלני איטום. את התעודה עליכם יהיה להגיש יחד עם שאר הטפסים בשלב הגשת הבקשה – אך לא תמיד.

3. היעדר הרשעות

מעבר להיבטים המקצועיים, גם ההיבטים הפליליים והמוסריים באים בחשבון כאשר עושים את התהליך לקבלן רשום. בעת הגשת הבקשה, תצטרכו להוכיח שאין לכם הרשעות רלוונטיות לענף הבנייה בשלוש השנים האחרונות. בנוסף, עליכם יהיה לצרף אישור אי פשיטת רגל/פירוק חברה. האישורים הללו צריכים להיות חתומים על ידי עורך דין.

4. מבחן רשם הקבלנים

לאחר שהגשתם את כל הטפסים בסעיפים הקודמים הם נבחנים על ידי ועדה מקצועית. במידה והכל תקין, הועדה תעדכן אתכם שאתם זכאים להיבחן במבחן רשם הקבלנים. מבחן זה הוא למעשה התנאי המעשי לקבלן רשום. המבחן כולל חומר מקיף בנושאי בטיחות, מקצועיות וניהול תקין. לכל ענף משנה יש מבחן מותאם לו בתכנים.

ללא הצלחה במבחן אין אפשרות להירשם בפנקס הקבלנים. ישנה הזדמנות למבחן חוזר במידה ונכשלתם בפעם הראשונה. אך אם נכשלתם גם בפעם השנייה תצטרכו לצבור ניסיון נוסף במקצוע עד שתוכלו לגשת שוב (בנוסף לתשלום אגרה מחדש).

5. תשלומי אגרות

כמו כל הליך בירוקרטי, גם קבלן רשום צריך לשלם אגורת על מנת להתחיל ולסיים את תהליך הרישום בפנקס. האגרה הראשונית היא אגרת הגשת בקשה לרישום בפנקס הקבלנים. זו אגרה שחייב לשלם על מנת להגיש את הבקשה ולהתחיל את הדרך אל תעודת קבלן רשום. אגרה זו עומדת על סך של 560 ש״ח. במידה ונכשלתם פעמיים בבחינה, תצטרכו לשלם אותה שוב.

אם עברתם בהצלחה את כל שלבי הרישום עליכם יהיה לשלם את אגרת הרישום ובכך לחתום את התהליך ולקבל את תעודת הקבלן הרשום. אגרה על רישום ראשון בענף משנה עומדת על סך של 1,845 ש״ח.

רוצים לדעת עוד?

״מכלל הכשרה מקצועית״ מסייעים לקבלנים בתהליך הרישום מ-א׳ ועד ת׳, כולל קורסים מקוונים לקראת מבחן רשם הקבלנים. צרו קשר לפרטים נוספים.