רשם הקבלנים פנקס הקבלנים

כל העבודות בתחומים השונים המרכיבים את ענף הבנייה – מעליות, שיפוצים, פיתוח חצרות, אינסטלציה וכיבוי אש, איטום מבנים, מתקני הסקה, חשמלאות במבנים, עבודות עפר וחציבה, ביצוע קווי מים ביוב וניקוז, גשרים, התקנת רמזורים, קונסטרוקציות פלדה ויש כמובן עוד – מחייבות בקיאות מקצועית, הקפדה על כל נהלי הבטיחות והגיהות וניסיון רלוונטי.

על-מנת ליצור הבחנה בין מי שעומדים בדרישות הנ"ל לבין מי שלא בהכרח יבצעו את העבודה הטובה ביותר האפשרית, פועל במשרד השיכון גוף בשם רשם הקבלנים. הרשם מנהל את פנקס הקבלנים – רשימה של כל אנשי המקצוע והחברות שעומדים בקריטריונים שנקבעו לענפים השונים, ובהתאם אפשר לסמוך על איכות העבודה ועל האמינות שלהם.

למה כדאי להירשם בפנקס הקבלנים?

קבלנים וחברות אשר נרשמו בפנקס של משרד השיכון נהנים ממספר תועלות חשובות. ראשית הם רשאים להשתתף במכרזים ממשלתיים, בעוד קבלנים לא רשומים מנועים מלהגיש הצעות. גם אנשים פרטיים שמחפשים קבלנים מעדיפים במקרים רבים את אלה הרשומים – בהקשר זה כדאי לדעת שבזכות רשם הקבלנים פנקס הקבלנים מפורסם במלואו באתר של משרד השיכון.

יתרון שלישי הוא האפשרות לקבל היתר להעסקת עובדים זרים, ומעבר למיתוג המוצלח נהנים קבלנים רשומים גם מראש שקט בכל אינטראקציה מול חברת הביטוח.

מהם הקריטריונים לעמידה ברף של רשם הקבלנים?

בגלל האחריות הרבה המוטלת על רשם הקבלנים פנקס הקבלנים פתוח לרישום רק ליחידים וחברות שעומדים בקריטריונים הקבועים בתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות.

ישנם 4 תנאים בסיסיים: ניסיון, בקיאות מקצועית, היעדר רישום פלילי רלוונטי והתנהלות כלכלית שלא כוללת פשיטת רגל.

בקיאות מקצועית

שתי הדרכים בהן הרשם בוחן בקיאות מקצועית: על סמך ההכשרה של הקבלן או על בסיס בחינה מיוחדת לענף שבו פועל הקבלן. נכון לעכשיו יש שתי בחינות כאלה, האחת בענף השיפוצים והשנייה בענף שנקרא מתקני תברואה ואשר כולל גם את האינסטלציה וגם את מערכות כיבוי האש. חשוב להדגיש שהבחינות לא קלות, ובפרט לא הפרק המוקדש לנושא בטיחות וגיהות. במבחן בענף השיפוצים פרק זה כולל 30 שאלות, והציון העובר הוא 80%. למעשה אחוזי המעבר של קבלנים המגיעים למבחן ללא קורס הכנה הוא נמוך וכמעט אפסי. קורס הכנה מוכר ע"י רשם הקבלנים מאפשר להיבחן בגרסה מקוצרת, 50 שאלות בסך הכל ומתוכן 20 בתחום הבטיחות, ובאופן כללי הוא מוביל לאחוזי הצלחה גבוהים מאוד – 90% בניסיון הראשון!

ניסיון

היקף הניסיון המינימלי משתנה בהתאם לענף ולהכשרה של הקבלן. בענפים כמו שיפוצים, פיתוח חצרות, עבודות אספלט, חשמלאות ותקשורת במבנים ובטונים המינימום הוא 5 שנות ניסיון. בענף הבנייה ובענף הכבישים מהנדסים ואדריכלים נדרשים להציג שנתיים של עבודה בתחום, הנדסאים וטכנאים – 4 שנות ניסיון, ומנהלי עבודה יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים אם יש להם 6 שנות ניסיון.

פשיטת רגל

קבלנים פושטי רגל לא יכולים להירשם בפנקס של משרד השיכון, פרט למקרים של פירוק מרצון. 

עבר פלילי

מבחינת רשם הקבלנים פנקס הקבלנים פתוח רק לאנשי מקצוע ללא הרשעות הקשורות לעבודתם – אלא אם כן חלפו יותר מ-3 שנים מאז ריצוי העונש. כלל זה חל גם על מנהל בתאגיד שהוא זה שביצע את העבירה (כלומר התאגיד ולא המנהל) ובאופן דומה גם תאגיד שמנהל בו הורשה בביצוע עבירה לא יוכל להירשם אלא אם כן המנהל המורשע פרש מהעבודה תוך 3 חודשים.

אולי יעניין אתכם גם

רוצים לדעת עוד? השאירו פרטים, ונחזור אליכם בהקדם.