5 דברים שרק קבלן רשום יכול לעשות

You are currently viewing 5 דברים שרק קבלן רשום יכול לעשות

אם הגעתם לכאן כנראה שאתם חושבים לצאת למסע לקראת תעודת קבלן רשום, ובצדק. בשביל להצליח בענף הבנייה התחרותי צריך לשאוף לזכות ביתרון על פני המתחרים. יותר מכל, רישום בפנקס של רשם הקבלנים הוא היתרון המשמעותי ביותר לקראת קריירה משגשגת. אם אתם עדיין לא בטוחים, הנה חמישה דברים שתוכלו לעשות רק עם תעודת קבלן רשום.

1. לקרוא לעצמכם ״קבלנים״

זה אולי ישמע לכם מצחיק, אבל רק קבלן רשום יכול להשתמש באופן חוקי בכינוי ״קבלן״. זאת אומרת שכל קבלן שלא נרשם בפנקס הקבלנים וקורא לעצמו ״קבלן״ עובר על החוק. חשוב לדעת שלא רק מבחינת החוק ״קבלן״ הוא רק קבלן רשום, אלא גם מבחינת הלקוחות. כלומר, הדרישות הקפדניות של רשם הקבלנים מובילות לכך שאיש מקצוע שמחזיק בתעודה זוכה למוניטין של אמינות, מקצועיות וניסיון. לקוחות יודעים זאת ותמיד יעדיפו לקחת את שירותיו של קבלן מוכר ברשם הקבלנים.

2. קבלן רשום: להתמודד על מכרזים ציבוריים וממשלתיים

מכרזים של רשויות המדינה, עיריות, חברות גדולות וגופים ציבוריים מאפשרים סיכוי שווה והוגן לקבלנים. המכרזים הללו הם מקור אדיר לרווח כלכלי ולניסיון חשוב לקריירה. רק קבלן רשום יכול להתמודד על מכרזים כאלה. הזדמנויות כאלו יכולות להיות מקפצה משמעותית לקריירה, ללא רישום בפנקס לעולם לא ניתן יהיה לנצל אותן.

3. לנהל פרויקטים גדולים ולטפס בדרגות הסיווג

״קבלן״ לא רשום יכול לבצע פרויקטים בהיקף של עד 47,256 אלף ש״ח בלבד. לעומת זאת, ההיקפים המותרים לקבלנים רשומים גבוהים בהרבה. לדוגמא, קבלן רשום בענף 134 (איטום) יכול לנהל פרויקט בהיקף של עד כ-3 מיליון ש״ח, וזו רק ההתחלה. לאחר שהקבלן צבר ניסיון והגיש בקשה להעלאת דרגת הסיווג, המגבלה מכפילה את עצמה. כלומר בדרגה 2 – 6 מיליון ש״ח, בדרגה 3 – 12 מיליון ש״ח ובדרגה 5 אין מגבלה כלל.

4. להעסיק עובדים זרים

העסקת עובדים זרים היא יתרון עצום בענף הבנייה. עובדים זרים מסייעים בעמידה בתקציב הבנייה ובלוחות הזמנים. אך רק קבלן רשום יכול להגיש בקשה להיתר העסקה של עובדים זרים. העובדה הזו היא עוד יתרון משמעותי לקבלנים רשומים לעומת כאלו שלא.

5. להיות מבוטחים

ענף הבנייה כולל עבודה בסביבות מסוכנות וכלים רבי עוצמה, כך שאתם יודעים כמה ענף הבנייה עלול להיות מסוכן ולא צפוי. לכן ביטוח הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בפרויקט בנייה. רובן המכריע של חברות ביטוח מסכימות לבטח אך ורק קבלנים רשומים. הכיסוי הביטוחי מספק לכם הגנה כלכלית במקרה של אירועים בלתי צפויים וכך גם שקט נפשי.

איך אפשר לייעל את הדרך להיות קבלן רשום?

תהליך הרישום בפנקס הקבלנים כולל מספר קריטריונים והרבה מסמכים שיש להגיש. עליכם יהיה להוכיח ניסיון, הכשרה, היעדר הרשעות פליליות, ולעבור את מבחן רשם הקבלנים. במידה ואתם עומדים בכל דרישות הבסיס, הגשת המסמכים תעבור בהצלחה. אך לקראת מבחן רשם הקבלנים מומלץ לבצע הכנה מקצועית. ללא הכנה רק כ-15% מהקבלנים עוברים אותו בניסיון הראשון.
״מכלל הכשרה מקצועית״ מציעים קורסים מקצועיים אונליין לקראת מבחן רשם הקבלנים. הקורסים של מכלל בענפים שיפוצים (131), איטום (134) ואינסטלציה וכיבוי אש (190) מקפיצים את אחוזי ההצלחה של קבלנים לכ-90%. כך ״מכלל״ עוזרים לקבלנים ליהנות מהיתרונות הרבים של קבלן רשום.