תקנות חדשות לקבלני שיפוצים

You are currently viewing תקנות חדשות לקבלני שיפוצים

מאת: אדריכל איציק לזר, מנכ”ל מכלל הכשרה מקצועית בע”מ

ענף הבניה בישראל עובר בשנים האחרונות טלטלה רצינית כתוצאה מריבוי תאונות העבודה להם אנו נחשפים כמעט מדי יום. מעבר לאובדן החיים ולהרס המשפחות, עובדים רבים סובלים מפציעות קלות ועד נכות שמשנה את חייהם ואת חיי משפחותיהם. כל אחד מבין שהפגיעות הרבות גורמות נזק כספי לכל המעורבים, אבל מה עם הנזק התדמיתי?

האם אנחנו באמת מוכנים שיסתכלו על ענף הבניה והשיפוצים, כענף פרימיטיבי חסר תקנה?

מצער שסיגלנו עצמנו לעבור לסדר היום, כל עוד זה לא נוגע לנו אישית או לכיסנו.

התודעה הציבורית גם אם נתעלם ממנה כרגע, לא תרפה מאתנו ותתגלגל לפתחינו כמו כדור שלג.

הרי מה ישאלו עצמם הלקוחות שלנו. האם נזמין עבודה מקבלן שיפוצים שאינו רשום כחוק ברשם הקבלנים? והרי באם הקבלן אינו רשום, ברור שאינו מקצועי במידה מספקת, לא עבר הכשרות בטיחות מתאימות, פועלים זרים ככל שמעסיק קבלן זה הרי הם אינם חוקיים ולכן אינו מבוטח כראוי (לא ניתן לבטח עבודה שנעשתה שלא עפ”י החוק) ולכן מסכן אותנו הלקוחות בחשיפה לתביעות ולחקירות מצד הרשויות במקרה של תאונת עבודה.

מעבר לסיכון הבטיחותי ישאלו הלקוחות את עצמם, האם העבודה שסופקה בוצעה באופן מקצועי עם החומרים המתאימים שיבטיחו שהעבודות יחזיקו לאורך השנים?

לכן איזה ענין יהיה למזמין עבודה, להעסיק קבלן שיפוצים, “חאפר”?

והתשובה היא חד משמעית, אנו הולכים ומתקרבים למצב שלא יהיה למזמין עבודה מקבלן שיפוצים כל ענין בעבודת קבלן שלא רשום כדין.

בכתבה זו, אין בכוונתי לדון בסיכון אותו נוטל מזמין העבודה על עצמו, אלא רק בך קבלן השיפוצים.

תביעות הן של מזמין העבודה והן חלילה של עובד הקבלן, שרק נפצע לצורך העניין, עלולים להסתכם בסכומים ניכרים, ואף יותר כאשר עובד כזה אינו מועסק כחוק, האם אתם כקבלנים ערוכים לכך? האם אתם ערוכים לתביעות פליליות העלולות לנבוע ממצב זה?

האם לא נמאס לכם לשלם דמי תווך גבוהים על עובדים זרים, הואיל וכאשר אינכם רשומים כחוק אינכם זכאים לעובדים אלו? וכמובן אינכם זכאים להעסיק אותם!

בעשרות השנים האחרונות נדרשתי לא מעט (בלשון המעטה) לחוות דעתי כמומחה, בתביעות בגין ביצוע עבודה רשלנית גם של קבלני שיפוצים.

מעבר לאי סיום העבודה בזמן, תביעות רבות נבעו מאי ידיעת התקנות, התקנים, כללי הביצוע הנכונים וכמובן משימוש בחומרים לא מתאימים.

לצורך הדיון נניח שהאירועים בגינם הוגשו התביעות לא היו מעשה זדון במקורם.

אבל ברור שגם אי כוונת זדון אין ביכולתה להקל על הקבלן על אי ביצוע עבודה על פי ההנחיות הנדרשות בחוק.

והרי שאלה ראשונה שנשאל אותו קבלן שמזלו הרע ונקלע לתביעה כזו, האם אתה קבלן רשום? האם עבודתך ועובדייך רשומים ומבוטחים כחוק?

הרי עצם המענה בשלילה על השאלות האלו כבר בראשית הדברים יעמיד את הקבלן הנתבע בעמדה נחותה במיוחד שממנה לצאת נראה כמעט בלתי אפשרי.

מסתבר שבשוק השיפוצים פועלים עשרות אלפי קבלנים שאינם רשומים, חלקם אף אינו רשום ברשויות המס.

רק מאות בודדות רשומים וזכאיים לתואר “קבלן שיפוצים רשום”. כאשר עצם הרישום נדרש לפי חוק!

לאור זאת, ההסתברות שמזמין עבודה ישכור שרותי “חאפר” היא 1:30, אז מה לכם להלין על התדמית הפוגעת שדבקה בכם קבלני השיפוצים !

שמנו לעצמנו מטרה:
“לעזור לכמה שיותר בעלי העסקים במקצועות הבניין בישראל
לקבל כלים ומתן עזרה לקידום העסק שלהם
תחת עמידה בחוק ובתקני הבטיחות השומרים על הציבור”

אז מה עושים? הרי חייבים לצאת מתדמית “החאפר” שדבק בענף קבלני השיפוצים.

הדרך לא קלה אבל אפשרית. חובה על קבלני השיפוצים להעמיק את הידע המקצועי שלהם. ההתפתחות העולמית כמעט בכל נושא לא פוסחת על ענף הבניה והשיפוצים. התפתחות זו אינה רק בתחום הטכנולוגי, החומרים  והמוצרים. היא גם בתקינה, ובתקנות. מידע זה נגיש למי שבאמת רוצה להיות “מקצוען”, לשם כך בדיוק הקמתי את מכלל- הכשרה מקצועית בע”מ. המכללה האינטרנטית היחידה שהוכרה ע”י רשם הקבלנים ומאפשרת לך הקבלן ללמוד לבחינות הרשם בזמן הנוח לך ובקצב שלך.

הצוות המקצועי של מכלל מעמיד לרשותך את מיטב ההרצאות עם מיטב המרצים. הרצאות בנושאים להן אתה נדרש בעבודתך מדי יום וידיעתם מאפשרת הצלחה בבחינות רשם הקבלנים. כל הרצאה והרצאה מלווה בסיום במספר שאלות בדומה לשאלות אותן אתה אמור להישאל בבחינת הרשם. הנושאים הנלמדים נערכו בהתאמה לדרישות קפדניות אותן הציבו למכלל הועדות המקצועיות של רשם הקבלנים וכן עריכה פדגוגית ושימוש בשפת דיבור ברורה וקלה להבנה. בנוסף בסמוך לבחינת הרשם מקיימת מכלל מפגש פרונטלי לריענון וסיכום החומר הנלמד.

יש לזכור שלימוד אינטרנטי, מאפשר לחניך לחזור שוב ושוב על ההרצאות בהן הוא צפה, עד לשליטה מוחלטת בחומר הנלמד. בסיום הלימוד במכלל מוענק למסיים תעודת בוגר מכלל, תעודה נאה אותה ניתן למסגר ולהציג ללקוחות.

לא בכדי בוגרי מכלל זכאים לפטור מחלק לא מבוטל של הבחינה (למעט פרק הבטיחות). מכלל כיום הינה המכללה היחידה שהוכרה ע”י הרשם והיחידה שבוגריה זכאים לפטור האמור.

אז את שלנו עבורך עשינו, עכשיו הדבר בידיך.

למידע על הקורסים שלנו לחצו כאן